skip to main content

Jedna česká garáž zažije v roce 2021 svátek. Zaparkuje v ní tisícikoňový Mercedes za více než 70 milionů

Automobilka to sice ještě oficiálně nepotvrdila, ale je téměř jisté, že rok 2021 přinese jednomu českému fanouškovi značky Mercedes-Benz dárek, na který čeká už léta. Poprvé si bude moci vyjet v nejrychlejším sériovém autě, jaké Mercedes-Benz kdy postavil.

Tohle svezení samozřejmě nebude zadarmo. Konkrétně ho vyjde na 2 275 000 eur bez daně. S daní a případnými příplatky za příplatkovou výbavu se cena vyšplhá přes 70 milionů korun.

Fanouška značky Mercedes-Benz ale může potěšit, že díky omezené sérii pouhých 275 vyrobených kusů cena tohoto auta rozhodně klesat nebude. Přesně naopak. A vědí to i zájemci, kteří se o hypersport pojmenovaný Mercedes-AMG One ucházeli.

Jen v Česku bylo zájemců pět, takže sportovní divize Mercedes-Benz AMG mezi nimi musela vybírat. Tam, kde nejsou problémem peníze, obvykle vyhrává vztah k značce podpořený vlastnictvím několika jejích aut. Jejich počet se klidně může počítat i v desítkách kusů.

Zájem ale samozřejmě nebyl jen v Česku a Mercedes musel zklamat stovky lidí po celém světě. Výsledkem ale je, že všechny AMG One plánované do sériové výroby už dávno mají své majitele.

Ti museli krátce poté, co jim byla radostná zpráva sdělena, na účet automobilky poslat zálohu půl milionu eur. Peníze ale nebyly to jediné, co předali. Po podpisu objednávky totiž sportovní divizi německé automobilky nesoucí označení AMG zanechali i otisk ruky. Podle něho jim budou s vozem doručené i na míru šité závodní rukavice.

Podle slibů automobilky dostane těch 275 vyvolených za svoje peníze něco jedinečného – techniku ze světa formule 1 v provedení pro „běžné“ ježdění na silnicích.

Jedna ze základních informací vypadá takto: výkon přes 1000 koní. Autu ho ale nedodá jen jeden motor, jak bylo ještě před lety zvykem. I formule 1 už používá elektřinu a u AMG One to nebude jiné. Základ dvoumístného auta stojí na hybridním benzinovém motoru V6 s objemem 1,6 litru, který pochází pochází přímo ze sportovního vozu Mercedes-AMG Petronas formule 1.

Reklama

Spalovacímu motoru však budou k ohromujícímu výkonu zásadním způsobem pomáhat ještě čtyři elektromotory, z toho dva umístěné u každého z předních kol.

Díky této soustavě propojené s osmistupňovou převodovkou auto zvládne zrychlení z nuly na 100 kilometrů za hodinu pod 3 sekundy a na 200 kilometrů na hodinu pak zrychlí pod 6 sekund. Maximální rychlost má být přes 350 kilometrů v hodině.

Zajímavé určitě je i to, že supersportovní auto zvládne téměř neslyšně ujet 25 kilometrů jen na elektřinu. Není ale moc pravděpodobné, že by to byla funkce, kterou budou jeho majitelé nějak často využívat.

Jak je vidět, Mercedes-AMG One stojí na propojení se světem formule 1. Podtrhuje to i místo jeho vzniku, protože všech 275 vyrobených aut se do světa vydá z anglického města Brackley, které je domovskou stanicí týmu F1 Mercedes-AMG Petronas Motorsport.

A aby toho propojení s nejslavnější automobilovou soutěží nebylo málo, na vývoji nejrychlejšího Mercedesu historie se aktivně podílí i sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton, který jeden z modelů také dostane.

Neskromný Hamilton také prohlásil, že by si uměl představit ještě speciální edici už tak extrémního auta s ještě o něco větším výkonem, která by v označení nesla jeho iniciály. Jestli mu Mercedes-Benz toto přání splní, uvidíme nejspíš už příští rok.