Trh s květinami se za poslední léta posunul od gerber v zeleném třepení k alternativním květinářstvím. Aranžéři si často pěstují vlastní kvítí na zahradách i polích a znovu objevují zapomenuté luční rostliny. Michaela Bachoríková a Šárka Cerhová ale kromě květin do vázy, věnců na stůl a výzdoby svateb nabízejí hotové květinové Divy.

Zelené větve, suché rostliny a divoce barevné květy pojí s pletivem, sádrou, sklem, laminátem nebo betonem. Ani socha, ani kytka, ale objekty s přírodninami, sušenými květinami a plody, kterými dvojice aranžérek zdobí nejen domácnosti, ale i síť concept storů Nila, knihkupectví Book Therapy či takové události, jako je filmový festival v Karlových Varech. 

Jejich vášni propojovat křehké květiny se surovými materiály předcházelo střídání několika různorodých profesí. Šárka Cerhová dlouho pracovala jako letuška. Stabilní a dobře placenou práci ale pověsila na hřebík, když její partner získal post delegáta na Madeiře.

„Tamní nádherná příroda a rostliny mě inspirovaly k rozhodnutí pracovat s květinami,“ vzpomíná Šárka, která se na zeleném ostrově živila jako průvodkyně. 

Po návratu domů využila volného místa v pražském Metamorphosis, ve své době jednom z prvních květinářství, které na trhu zaplaveném kytkami v barevném celofánu nabízelo divoké osobité pugéty.

„Doslova jsem se tam vyučila,“ vzpomíná na své začátky s květinovou aranží Šárka. „Každý týden přišlo i osmdesát druhů květin, což bylo strašně inspirativní.“

Brzy se v květinářství objevila Michaela Bachoríková, studentka šperku a sochy, s velkým nadšením pro experimentování. Ačkoli nikdy neuvázala ani kytku, práce ji od začátku pohltila. „Líbilo se mi, že nebudu jen stát za kasou a čekat, komu uvážu tři růžičky,“ pochvaluje si zpětně Michaela. „Ten nával kytek, obrovská hromada listů po čištění. Byl to organismus, který žil a byla v něm spousta fyzické práce a dřiny.“

Po několika náročných sezonách se ale cesty obou aranžérek rozdělily. Šárka pracovala pro concept store Nila, Michaela vázala květiny pro designovou galerii Fox. Své síly ale později spojily na velké květinové zakázce.

„Tehdy mi zavolal klient, že potřebuje udělat výzdobu do deseti zasedacích místností a několika recepcí. Hned jsem kontaktovala Míšu a okamžitě se naše nápady potkaly,“ vypráví Šárka s nadšením o zalévání květin a dekorací do sádry.

„Klientovi sice chvíli trvalo, než náš přístup strávil, ale nakonec byl nadšený a měl na naši výzdobu skvělou odezvu. Navíc jsme právě na tomto projektu zjistily, že socha se dá skvěle propojit s květinami a že s tím vším můžeme hodně experimentovat.“

Květinové instalace od Divy tak nebývají jen pugéty ve sklenici s vodou – i když i ty samozřejmě dokážou uvázat –, jejich aranže často visí ve vzduchu. Michaela s Šárkou rostliny schovávají do zavěšených objektů ze skla či mědi, kovových trubek, barevných fólií a polykarbonátových desek.

Právě Michaela má díky svým studiím a rodinnému zázemí přístup k základním materiálům, které v květinářství jen tak nenajdete – sádře, betonu nebo skleněným plátům. Ty pak doplňují o květiny z vlastní zahrady či objekty nasbírané v přírodě. Exotičtější druhy objednávají z Holandska. 

„Náš přístup dobře funguje na společenských událostech. Klient chce vždycky květinu, ale zároveň potřebuje hosty překvapit, udělat něco, co ještě neviděli. A to my umíme. Ještě jsme nedělaly akci, kde by se jen daly růže do vázy,“ říkají hrdě tvůrkyně rostlinného designu. 

Autorka je redaktorkou magazínu Esprit LN.