Každý hotel samozřejmě může být literární, stačí vzít si sebou knihu a zavřít se ve svém pokoji. Některé jsou ale o něco literárnější. Hotely, ve kterých bydleli slavní spisovatelé, hotely, které jsou od podlahy až po strop zaskládané knihami, hotely, ve kterých není telefon, wi-fi ani televize. Jenom knihy. Kdy jindy na takové místo vyrazit než právě v měsíci knihy, březnu? Vypusťte svého vnitřního knihomola! Nejlépe v jedné z osmi námi doporučovaných destinací.

The Literary Man, Obidos, Portugalsko

Osmdesát kilometrů od Lisabonu najdete středověké město Obidos, které UNESCO vyhlásilo městem literatury. Kromě toho, že tady na něco přes tři tisíce obyvatel připadá čtrnáct knihkupectví, je tady také hotel The Literary Man, ve kterém najdete všechno, o čem může pořádný bibliofil snít. Společné prostory jsou od podlahy ke stropu nacpané knihami, které si můžete pod příjemným teplým osvětlením přečíst v jednom z pohodlných křesel u krbu. Hotel, který původně býval klášterem, je také domovem vyhlášené restaurace, vinného sklepa a baru specializovaného na gin.

LHotel, Paříž, Francie

V původně jednoduchém a obyčejném penzionu žil dva roky před svou smrtí Oscar Wilde. Místnost, ve které zemřel, je možná trochu morbidně nejoblíbenějším pokojem penzionu, který je jedním z nejmenších pětihvězdičkových hotelů v této metropoli. Majitelé jej honosně zrekonstruovali, přesně podle Wildeova opulentního vkusu.

V jeho bývalém pokoji najdete fotky, zarámované dopisy, a hlavně soukromou terasu, na které si můžete líně vychutnat poutavou knihu. Wilde navíc není jediným kreativcem, který těmito dveřmi prošel – Picasso, Salvador Dalí, Jim Morrison nebo Serge Gainsbourg, ti všichni tady složili hlavu. Patnáct minut od hotelu máte navíc nejslavnější knihkupectví na světě – Shakespeare & Company.

Sylvia Beach Hotel, Newport, Oregon

Plážový hotel pojmenovaný právě podle zakladatelky knihkupectví Shakespeare & Company zaručuje, že vás tady nic rozptylovat nebude – žádná televize, wi-fi nebo telefony. Každá z 21 místností je věnována konkrétnímu autorovi – J. K. Rowling, Virginii Woolf nebo třeba Tolkienovi.

Toto kreativní pojetí zaručilo hotelu umístění v Americkém národním registru historických míst (U. S. National Register of Historic Places), a se svou pláží, velkou knihovnou a čítárnou je tak dokonalým místem pro rozjímání.

Gladstones Library, Hawarden, Wales

Spíše než hotel v tradičním slova smyslu je Gladstone’s Library knihovna s jednoduchým bed & breakfast. Jako její host budete mít přístup ke 150 tisícům knih a tichu čítáren, které jsou otevřené do deseti hodin večer a můžete se v nich schovat do pohodlných křesel.

Pokud máte navíc sami literární ambice, je to tu pro vás to pravé. Více než 300 knih prý bylo inspirováno tímto místem, přičemž tady strávili čas i takoví jako spisovatel a dramatik Alan Bennett nebo britská spisovatelka A. S. Byatt.

Library Hotel, New York

Tento hotel má deset pater, přičemž každé z nich je pojmenované podle desetičlenné knihovnické Deweyho klasifikace. Jedno patro je tak věnováno literatuře, další společenským vědám, filozofii, jazykům nebo historii.

Témata jednotlivých pokojů se odvíjejí od daných podsekcí, jako například biografie, pohádka, zoologie nebo etika, čemuž odpovídá také přibližně 150 knih, které v daném pokoji najdete. Kromě nonstop čítárny má hotel vnitřní a venkovní terasy, na kterých si čtení užijete jako nikde jinde. A kdybyste náhodou neměli dost, kousek od hotelu je Newyorská veřejná knihovna.

Ambassade Hotel, Amsterodam

Díky dlouholetým vztahům s mnoha nizozemskými vydavateli se v Ambassade hotelu tradičně ubytovávají právě spisovatelé. Toni Morrison, Salman Rushdie nebo Umberto Eco, ti všichni tady podepsali své knihy, které jsou součástí pětitisícové sbírky a na starosti je má místní knihovník. Dům ze 17. století najdete přímo u Amsterodamského kanálu a je jen deset minut od dalšího knižního zážitku – Oudemanhuispoortu, trhu s knihami z druhé ruky.

The Library Hotel, Koh Samui, Thajsko

Jestli klidné prostředí produkuje klidnou mysl, tady si odpočinete ve velkém stylu. Elegantní hotel se nachází na pláži Chaweng, na kterou si můžete vzít až 1400 knih, které má The Library Hotel ve sbírce. A kdyby se vám na pláž náhodou nechtělo, můžete zůstat u vyhlášeného červeného bazénu a zvuk vln jen poslouchat zpovzdáli. A Bookmark, Editor nebo Writer – to jsou tematické apartmány, ve kterých se můžete ubytovat.

Radisson Sonya Hotel, Petrohrad, Rusko

I když Dostojevského Zločin a trest na první dobrou nevypadá jako nejlepší téma pro hotel, Radisson Sonya Hotel na to šel s umem. Jemné motivy tohoto románu se prolínají designem celého hotelu a každý pokoj je jedinečným uměleckým dílem inspirovaným právě některým z elementů knihy nebo jinými příběhy, které Dostojevskij miloval. Pouhé dva kilometry od hotelu se navíc nachází Muzeum Dostojevského, kde najdete například jeho studii k Bratrům Karamazovým.

https://www.instagram.com/p/B7I2tWxASOp/