O Češích se tvrdí, že co se týče finanční gramotnosti, v celoevropském měřítku spíše zaostávají. Lze tak číst i loňskou zprávu společnosti Intrum, která ukazuje, že každý čtvrtý spotřebitel nedokáže platit své účty včas.

Pokud však svým ratolestem budeme od raného věku vysvětlovat hodnotu peněz, mohou se později vyhnout problémům spojeným se zadlužením či exekucemi. Ty jsou momentálně vedeny proti 800 tisícům Čechů – na jednu osobu připadá 5,7 exekuce.

Navíc vánoční svátky byly v minulosti častou situací, na kterou si domácnosti půjčovaly. Podle dat společnosti Czech Fund Češi utratili v minulých letech za pozornosti pro své blízké okolo 12 miliard korun, a nadcházející adventní týdny jsou tak skvělou příležitostí, kdy s dětmi o financích hovořit.

I když jsou ještě malé a věří, že nadílku pod stromeček přinese Ježíšek, můžete ho zapojit do hry. Mluvte o tom, že i on musí za dárky platit a jeho možnosti nejsou neomezené.

Jak dodat dětem finanční gramotnost?

Už předškolák by měl tušit, že existuje koncept úspor a utrácení. Podle výzkumu vědců z univerzity v Cambridge takový myšlenkový pochod zvládne i „tříleťák“.

Každý předškolní chlapec i dívka také musí vědět, jaké povolání mají jejich rodiče. „Pro pochopení peněz je to klíčový okamžik, aby si dítě nemyslelo, že finance ‚naděluje‘ bankomat,“ říká Martin Smrž, ředitel obecně prospěšné organizace JA Czech, která podporuje vzdělávání českých studentů v oblasti podnikání a financí.

Vyzkoušit si šetření

Kapesné by podle řady odborníků měly dostávat už předškolní ratolesti, ideálně malou sumu na týden. Samy si musejí vyzkoušet, jaké to je utratit celou částku za jedinou věc a přijít tak o úspory, nebo je naopak hromadit a poté si pořídit své velké splněné přání – prostě plánovat osobní finance.

Mluvte také o tom, odkud se berou nové věci, které dětem pořizujete, a v každodenních situacích poukazujte na to, kolik co stojí.

Seznamte starší školáky s rozpočtem domácnosti

Na druhém stupni už se dítě může setkat s vrstevníky, kteří dostávají výrazně odlišné kapesné. Vysvětlete své dceři či synovi, kolik stojí provoz vaší rodiny.

Platební kartu až později

Ideální je, když ratolesti pochopí, nejen odkud se peníze berou, ale také získají brzy zkušenost s jejich vyděláváním. Třeba v rámci pomoci v domácnosti či na zahradě. K takovému chování se dítě motivuje fyzickými penězi, platební karta je pro mladší děti velmi mlhavým konceptem.