Chytré zemědělství táhne. A přilákalo i zájem Jiřího Hlavenky, který se po úspěšném exitu z Kiwi.com zařadil do skupiny českých miliardářů.

Nově s partou investorů sdružených do neformální investorské skupiny Garage Angles, kde drží 37 procent, vložil peníze do startupu Agdata. Kromě převážně jihomoravských investorů podíl v zemědělsko-technologické firmě navýšila i skupina Pale Fire Capital.

Společná investice, která se pohybuje v řádech nižších desítek milionů korun, má pomoci urychlit rozvoj Agdat v Česku, nastartovat revoluci v hyperlokálním měření kvality ovzduší pod hlavičkou projektu Agdata City a připravit celý projekt na zahraniční expanzi.

V novém složení mají zakladatelé a současní manažeři i nadále těsnou většinu 50,01 procenta v čele s CEO Jiřím Musilem, který si ponechává 28,58 procenta. Pale Fire Capital navýšili původní třicetiprocentní podíl, za který v roce 2018 zaplatili 4,5 milionu, na současných 36,62 procenta. Investoři sdružení v Garage Angels pak nově získali podíl 13,37 procenta.

„S panem Hlavenkou jsme se bavili už v roce 2018, když jsme začali shánět první investory, ale tehdy prodával Kiwi, takže na to nebyl čas. Zůstali jsme ale v kontaktu, což vyústilo v uzavření spolupráce o dva roky později,“ říká Jiří Musil, který jednání s investory popisuje jako poměrně tvrdá.

„Na stole byla i varianta odkoupení většího podílu, ale nakonec jsme se rozhodli si podržet majoritu,“ dodává současný CEO, který Agdata v roce 2015 zakládal společně se svými bratrem Lukášem a o rok později do týmu přibrali ještě vývojáře Jiřího Karáska.

Letos plánují dosáhnout na pětimilionové tržby.

Agdata aktuálně tvoří tým 15 lidí a po pěti letech fungování jsou nejrozšířenějším tuzemským ekosystémem pro chytrou správu zemědělských podniků a farem všech velikostí. Jejich produkty používá kolem dvou tisíc farmářů, od malých rodinných podniků po velké zemědělské koncerny – tedy zhruba 15 procent ze všech, kdo mají v Česku zemědělství jako svou obživu.

Tyto podniky navíc dohromady obhospodařují zhruba pětinu české zemědělské půdy. Letos Agdata plánují v tržbách dosáhnout na pět milionů korun.

Vydání Forbesu Sklizeň 2.0

„Zemědělství je na jedné straně tradiční, konzervativní obor, současně ale platí, že úspěšná zemědělská farma bude už jen high-tech farma, která je schopná díky technologiím čelit klimatické změně, požadavkům na minimalizaci chemie, a zvládne chránit půdu i vodu,“ komentuje investici Jiří Hlavenka.

„Je to obtížný proces, se kterým zemědělcům lidé z Agdat, kteří mají sami k zemědělství velmi blízko, pomáhají.“

Co nabízí a jak fungují firmy, které z pole vyorávají tvrdá data? Jak se majitelé farem tvářili, když je šéfové Agdat přesvědčovali, že není dobré mít uložená data v zaprášeném počítači pod stolem agronoma? A jak chytré české řešení pomáhá s pěstováním vinné révy v Chile?

Odpovědím na tyto otázky a vůbec příběhu Agdat i dalších českých firem v oboru chytrého zemědělství se věnuje aktuální vydání magazínu Forbes NEXT.