Forbes oslavil vloni v listopadu desáté narozeniny. Připomeňte si s námi některé z mimořádných příběhů a rozhovorů, které jsme za tu dobu vydali, a které vyšly souhrnně ve speciálu Forbes 10.

***

Takhle se to dělá: Jiří Hlavenka do startupu Kiwi.com vložil 600 tisíc korun a vydělal na tom téměř 1,5 miliardy. Jak se to stalo?

Slyšeli jste někdy v Česku o lepší investici? Jiří Hlavenka svých 600 tisíc korun vložil do startupu Skypicker, který se o něco později přejmenoval na Kiwi.com – oficiálně nebyly detaily transakce, která lehce nadpoloviční podíl rychle rostoucí brněnské firmy převedla do rukou amerického fondu General Atlantic, zveřejněny, ovšem podle všeho návratnost Hlavenkovy investice převyšuje 225 tisíc procent.

Čtyřiapadesátiletý podnikatel z jižní Moravy měl v Kiwi.com pětinový podíl, což z něho při předpokládané valuaci firmy mezi šesti a sedmi miliardami korun bezpečně dělá miliardáře. Sám Hlavenka si ovšem nejvíce cení něčeho jiného. Že byl a je součástí příběhu, který daleko přesáhl hranice Česka.

„Během sedmi let tu vznikla opravdu globální firma, která prodává do celého světa. Kolik takových u nás je? S výjimkou antivirářů nikdo,“ odkazuje Hlavenka na Avast a AVG. Pro naše setkání vybral obyčejnou kavárnu v brněnském nákupním centru, následovanou obědem ve fastfoodovém řetězci.

Poručil si sleďový salát a mezi sousty mi vyprávěl nejenom o nejúspěšnějším českém startupu, který se prosadil díky schopnosti kombinovat lety nespolupracujících aerolinek, ale i o svých podnikatelských začátcích. Tahle část jeho životopisu už je možná trošku zanesená prachem, ale byla by chyba ji vynechat. Hlavenka je totiž dost možná největší český technologický inovátor devadesátých let.

Forbes Digital Premium