Ještě pár dní a z probíhající stávky amerických scenáristů by byl nejdelší protest svého druhu v historii. V noci z neděle na pondělí však z Hollywoodu přišla zpráva, že scenáristický svaz uzavřel s asociací studií a producentů předběžnou dohodu. Souboj o lepší platové podmínky a mantinely pro využívání umělé inteligence trval téměř pět měsíců.
V dohledné době by se tedy mohlo opět rozběhnout natáčení pořadů pro americké televize a celá řada pozastavených filmových a seriálových produkcí. I v případě, že si scenáristi se studii definitivně plácnou, je tu však jeden problém. Od léta stávkují také herci a s nimi je zatím dohoda v nedohlednu.
Přesto si Hollywood může částečně oddechnout. Svaz scenáristů WGA (Writers Guild of America) s asociací AMPTP (Alliance of Motion Picture and Television Producers) ve společném prohlášení uvedly, že předběžná domluva na kolektivní smlouvě na následující tři roky je na světě.
Konkrétní detaily zatím známy nejsou. „Můžeme prohlásit, s velkou hrdostí, že dohoda je mimořádná. Se smysluplnými zisky a ochranou pro scenáristy v každém segmentu,“ uvedli zástupci WGA v dopise svým členům.
Shoda na parametrech tříletého kontraktu je výsledkem maratonu intenzivních vyjednávání, která trvala pět dní. Obě strany totiž minulý týden ve středu usedly za vyjednávací stůl poprvé po zhruba měsíční pauze. Stávka zatím oficiálně nekončí, ale scenáristé ukončí své protestní pochody s transparenty před kancelářemi velkých mediálních společností.
Na moment, kdy scenáristé po více než 140 dnech opět pozvednou pera, napjatě čekají diváci po celém světě. Je totiž potřeba obnovit práci například na finálních řadách seriálových hitů Stranger Things a Příběh služebnice, nebo na pokračování The Last of Us či Wednesday. A také na chystaných filmech Deadpool 3 nebo Superman: Legacy.
Nejdřív ale musí proběhnout dvě důležitá hlasování. Předběžnou dohodu musí nejdřív schválit vedení západního i východního křídla svazu WGA. Pak o ní bude hlasovat přes jedenáct tisíc členů svazu.
Během poslední scenáristické stávky v roce 2008 trvalo schvalování výsledné dohody čtyři dny. Tehdy ji podpořilo přes 90 procent členů, což však neznamená, že to stejně hladce proběhne i dnes.
Pokud k tomu však dojde, minimálně část podzimní televizní sezony v USA by mohla být zachráněna.
Jestli vše půjde podle plánu, tak se od začátku října začnou opět natáčet například oblíbené večerní talkshow jako „The Tonight Show Starring Jimmy Fallon“ na stanici NBC, „Jimmy Kimmel Live“ na ABC nebo „The Late Show With Stephen Colbert“ na CBS. A také satirický pořad HBO Co týden dal a vzal s komikem Johnem Oliverem.
Hrozí však, že do těchto pořadů nebude koho zvát. V rámci již zmíněné další hollywoodské stávky totiž herci a herečky nesmějí kromě samotného natáčení ani vystupovat v médiích.
Zástupci svazu herců SAG-AFTRA, který stávkuje dál, vyjádřili scenáristům obdiv za 146 dní „neuvěřitelné síly, odolnosti a solidarity“. „Těšíme se na zohledňování předběžné dohody WGA a AMPTP, ale zůstáváme odhodláni zajistit nezbytné podmínky i pro naše členy,“ dodali.
Největší hollywoodská stávka od roku 1960, kdy naposledy společně protestovali herci se scenáristy, se točí kolem platových podmínek a umělé inteligence. Odměňování tvůrců totiž v posledních letech naboural nástup streamovacích služeb.
Tantiémy na základě počtu přehrání filmu či seriálu se určují mnohem složitěji než v případě lineárního televizního vysílání. Raketový nástup takzvané generativní umělé inteligence pak vyvolává obavy, že se studia budou snažit nahrazovat scenáristy nástroji typu ChatGPT.
V posledních měsících se kvůli stávkám zastavila prakticky veškerá produkce obsahu, který vyžaduje scénář. Velká studia i streamovací služby musely výrazně překopat kalendář filmových a seriálových premiér na tento a příští rok. A stálo je to už stovky milionů dolarů.