Ta společnost se sice sama označuje jako nudná, The Boring Company, ale její futuristická vize dopravy je ve skutečnosti velmi vzrušující. A teď už i dobře představitelná: firma, za níž stojí Elon Musk, pustila v uplynulém týdnu první pasažéry, aby se projeli v tunelovém systému pod Las Vegas.

Konkrétně na okruhu propojujícím jednotlivé konce tamního Convention Center, měřícím zhruba 2,7 kilometru. Cílem bylo otestovat, jak si tunely poradí s větším množstvím aut, před ostrým startem, který se plánuje na červen.

K první projížďce se tak mohli hlásit obyvatelé Las Vegas, které vozili řidiči v teslách mezi třemi zastávkami v tunelu. Každý z „testerů“ si dal asi sedm až dvanáct jízd. Pasažéry přepravovaly různé verze tesly (Model 3, Model Y i Model X) a jezdilo se obvykle kolem šedesáti kilometrů za hodinu (ač jedno z videí ukazuje i jízdu trojnásobně rychlejší).

The Boring Company tak naznačila, jak by mohla učinit pohyb po výstavišti podstatně příjemnějším. Přejít ho pěšky zabere třeba 45 minut, sehnat normální taxík bývá zdlouhavé. Tunelem projedete z jednoho konce na druhý zhruba za dvě minuty. Nešlo pochopitelně o levnou záležitost, systém stál 52,5 milionu dolarů čili přes miliardu korun.

Samotné testovací jízdy probíhaly bez větších zádrhelů. První pasažéři si však stěžovali na to, že systém nefungoval zcela efektivně. Na volná auta se muselo nějakou dobu čekat a především se tesly hromadily v jednotlivých zastávkách. 

Musk ale pochopitelně míří mnohem výš, chtěl by za hodinu umět přepravit v tomto systému 4400 cestujících a plánuje vybudovat tunelový systém pod celým Las Vegas. Tvrdí, že ten by mohl zvládnout až padesát tisíc cestujících za hodinu.

Sní také o mnohem vyšší maximální rychlosti až kolem 200 kilometrů za hodinu a autonomně řízených vozidlech. A pochopitelně se nechce omezit jen na Las Vegas, ale už sonduje příležitosti v dalších amerických městech. Nejblíž realizaci je zřejmě projekt v Miami, o kterém nedávno tweetoval jako o příkladu pro zbytek světa, který vyřeší dopravní zácpy a nabídne ekologičtější dopravu.

A právě to je hlavním cílem The Boring Company: nabídnout rychlé přesuny z bodu A do bodu B, změnit tím podobu měst a zbavit města zacpaných silnic. Projekt v Las Vegas naznačuje, jak by to mohlo vypadat.

Má sice zatím daleko k původní Muskově vizi s rychlými samořiditelnými vozy, které si zavoláte přes aplikaci, ale ukazuje, že i tenhle sen technologického vizionáře může dobře fungovat.