Už i dlouhodobější graf ceny bitcoinu začíná připomínat horu, z níž svištíme ke všem čertům. Stačil jeden tweet Elona Muska a cena bitcoinu se propadla až ke 42 tisícům dolarů – kruté vystřízlivění oproti 62 tisícům, na něž se vyšplhala jen před několika týdny.

Rány, které kurz bitcoinu schytává a sunou ho dolů, přitom přicházejí od téhož Elona Muska, který kryptoměnu ještě nedávno dostal do nebes. Když automobilka Tesla nakoupila bitcoiny za půldruhé miliardy dolarů, vytáhla celou měnu k rekordům.

Kurz dále přiživilo Muskovo oznámení, že nové tesly půjde platit právě bitcoiny. Jenže když Musk necelé dva měsíce poté obrátil a prohlásil, že teslu už si za bitcoin nikdo nekoupí, protože provoz Bitcoinu není ekologický, obrátil i kurz. Dorážkou pak byl tweet naznačující, že automobilka by mohla všechny své bitcoiny prodat.

O celém tomhle chaosu, vycházejícím především z twitterového účtu jediného člověka, jsme si promluvili s Matějem Švancerem, autorem Kryptomates – jednoho z nejuznávanějších youtubových kanálů o kryptoměnách v Česku.

Co se to teď s kryptem děje?

V posledním týdnu kryptoměny v čele s bitcoinem výrazně padají a za většinou těchto pohybů stojí Elon Musk. Všechno to vychází z dění na Twitteru, kde Musk aktuálně trochu řádí a vyjadřuje se k Bitcoinu o něco jiným způsobem, než jakým se doposud vyjadřoval.

Už i dlouhodobý graf ceny bitcoinu vypadá jinak, než že by probíhala jen běžná korekce. Je to závažnější než kdy dřív?

Je pravda, že aktuální korekce trvá už delší dobu. Na druhou stranu co se týče dlouhodobých cyklů, tak v roce 2017 to bylo velmi podobné. Ohledně současného procentuálního pádu je dvacet třicet procent od vrcholu úplně v pořádku. Co se týče délky, tak už to sice začíná být docela dlouhé, ale pořád je to v rámci normy.

Je současný propad v něčem podobný tomu z roku 2017?

Je to už jiná hra. V roce 2017 se řešilo, jestli má mít Bitcoin větší bloky, nebo ne, vznikal Bitcoin Cash, roli hrál strach, že Čína Bitcoin zakáže. Každý cyklus má své strašáky, kteří tu cenu srážejí dolů, a teď nás prostě straší Elon Musk.

Víme tedy, co propad způsobilo. Proč ale tendence pokračuje?

Trhy se bojí, co se bude dít dál. Muskova Tesla nejdříve nakoupila bitcoiny za miliardu a půl, všechno vypadalo super pozitivně. Cena rostla, Tesla ohlásila, že bude bitcoiny přijímat jako platbu. Následně Elon Musk odpovídal na Twitteru, že Bitcoin podle něj podporuje zelenou elektřinu a její další rozvoj… načež úplně obrátil.

A přicházejí od něj další a další negativní zprávy, což trhy pokládá čím dál víc. Jakmile se trochu vzpamatují, Elon vždycky tweetne něco dalšího a cena zase o něco spadne.

To Musk opravdu nevěděl, že Bitcoin zatěžuje životní prostředí?

To je na tom asi to nejdivnější. To přece není žádná novinka, jakým způsobem se bitcoiny těží, jak se zabezpečuje celá síť. Asi nejpravděpodobnější teorie, o co Muskovi jde, vychází z toho, že Bidenova administrativa začíná se svou zelenou politikou. Tesla samozřejmě ve velkém vydělává na emisních povolenkách, které prodává ostatním automobilkám – jenže teď pro ni začíná být problém, že ty automobilky, kterým doposud povolenky prodávala, chtějí už samy ve velkém tlačit elektromobily. Emisních povolenek už tedy nebudou potřebovat tolik.

Firmy se potřebují od Bitcoinu distancovat.

Do toho chce Bidenova vláda nové obchodovatelné kredity právě na základě zelenosti firem, a vypadá to, že bitcoin má v tomhle prostě špatnou image. Firmy se tak potřebují podle všeho od Bitcoinu trochu distancovat a říct: My jsme si vědomy toho, že Bitcoin znečišťuje prostředí, a dáváme od něj ruce pryč. A tím budou moci lépe dosáhnout na všechny takové bonusy.

Nemá Musk na kryptotrh až podezřele silný vliv? Nezavání to už manipulací trhu?

Má na něj opravdu hodně silný vliv a myslím si, že to ukazuje dvě věci. Zaprvé to, že kryptotrh je pořád malý, když jej dokáže takhle ovlivnit jeden člověk – byť druhý nejbohatší na světě. A zadruhé, že jsme k Tesle a jejímu nákupu bitcoinů vzhlíželi až moc a teď jsme se lekli, že by to mohlo být i naopak, že takové firmy mohou bitcoin nejen nakoupit, ale i prodat. To Tesla sice zatím neudělala, ale ukázalo se, že stačí negativní vyjádření a celý trh to může poslat opačným směrem.

Přichází Musk o dobré jméno v kryptosvětě?

Zvláště u fanoušků Bitcoinu. Jeho poslední vyjádření, kdy navrhoval změnu velikosti bloku či rychlosti transakce v Dogecoinu, jsou teorie, které známe už deset let, jsou několikanásobně ověřené a jdou proti základnímu principu blockchainu. Jsou to až trochu amatérské argumenty, které zrovna od Elona Muska nikdo moc nečekal.

Vypadá to, že všechny ostatní kryptoměny následují propad bitcoinu a žádná nejde naopak nahoru. Jsou tedy vůbec alternativou?

Já osobně jsem bitcoinový maximalista, takže ostatní kryptoměny i z tohoto důvodu moc neřeším. Vždycky to bývá tak, že naprostá většina kryptoměn následuje bitcoin. Zrovna v tomhle zmatku na Twitteru ale rostlo cardano a některé další kryptoměny, které jsou na principu proof of stake, což je trochu jiný princip než proof of work, a mohly by tak být teoreticky ekologičtější.

To je i důvod, proč rostly: spekulovalo se, že by si je Elon Musk mohl vybrat. Jinak je to ale opravdu tak a vždycky to tak bylo – jakmile padá bitcoin, padá celý kryptotrh.

Přitom dogecoin se celkem drží. Při nedávném propadu dokonce jediný stoupal. Máme ho začít brát vážně?

Já bych od něj pořád co nejvíce odrazoval. Máme tu sice nějaké ty pozitivní zprávy od Elona Muska, který o dogecoinu pořád tweetuje, ale když se fundamentálně podíváme na dogecoinovou síť a na to, jaký tam probíhá, respektive neprobíhá vývoj a jak je zabezpečená, tak tohle je prostě kryptoměna, která vznikla během dvou hodin jako vtip a k ničemu jinému nemá sloužit.

Co se teď bude na kryptotrhu dít dál?

To kdyby někdo věděl, tak bude za chvilku miliardář. Když se podíváme na cenové indikátory u bitcoinu, tak už jsou teď všechny na úrovni strachu a kapitulace – což většinou bývá nejlepší příležitost na nákup a obrácení trendu.

Trhy se opravdu bojí nejvíc od loňského propadu kvůli pandemii, ale těžko říct, co bude následovat. Tesla může prohlásit, že prodá bitcoiny, které má, což by mohlo trh poslat ještě o něco níže. Asi nikdo nečekal, co teď proběhlo na Twitteru, takže nikdo už asi radši nepředpokládá, co se bude dít dál.

Myslíte slovíčko „vskutku“, kterým Musk reagoval na to, že by mohla Tesla prodat všechny bitcoiny, co má

To poslalo cenu nejníže, bitcoin kvůli tomu spadl až na 42 tisíc. Na druhou stranu to pak Musk ale zase vyvrátil a řekl, že Tesla žádné bitcoiny neprodala. Což může ale znamenat jen „zatím“. Připomíná se ale jedno: nevšímejme si tolik toho, co Elon Musk říká, ale dívejme se na jeho činy.

Nikdo už radši nepředpokládá, co se bude dít dál.

Ačkoli píše nonstop o dogecoinu, tak Tesla jich nakoupila nula. Tesla o dogecoinu nikdy nemluvila a místo něj nakoupila bitcoin a většinu ho pořád drží.

Co by měl v tuhle chvíli dělat dlouhodobý investor, který má v kryptu pár set tisíc?

Nejsem finanční poradce, ale jako dlouhodobý investor jsem využil tohoto „výprodeje“ k nákupu. A protože dlouhodobý investor má dlouhodobý horizont, tak já prostě držím a užívám si to šílenství, co se odehrává na Twitteru. Takových propadů už jsem zažil několik, takže je moc neřeším.