Na začátek jedna dobrá zpráva. Čtyřiapadesátý ročník tradičního běžkařského závodu Jizerská padesátka bude. Jen bude oproti loňskému roku, kdy na Jizerské magistrále odstartovalo přes osm tisíc závodníků, výrazně komornější.
Kvůli pandemickým opatřením se v pátek a v neděli na start postaví jen asi dvě stovky účastníků z řad profesionálů. Zbytek závodníků má možnost se závodu zúčastnit virtuálně až do konce února.
Loňský ročník zaznamenal rekordní účast, do Jizerek se tehdy sjelo 8200 závodníků z řad profesionálů i veřejnosti. „Letos čísla vypadala ještě slibněji, ale po konzultaci s Ministerstvem zdravotnictví a s ohledem na celkovou pandemickou situaci jsme se rozhodli registraci zastavit už v prosinci. V tu chvíli bylo dohromady zaregistrováno přes pět tisíc lidí,“ popisuje jeden z organizátorů závodu Marek Tesař.
Ti přitom celou dobu pracovali se třemi variantami závodu odpovídajícími různým stupňům opatření. Ve hře bylo pravidelné testování i startování závodníků jednotlivě ve dvouminutových intervalech tak, aby se potkávali co nejméně.
Nakonec ale ministerstvo nepovolilo ani jednu z variant, stejně jako neudělilo výjimku pro amatérské sportovce. Organizátoři se tak museli uchýlit ke zmíněné virtuální podobě.
Ta spočívá v tom, že závodníci mají možnost v období od 6. do 28. února odjet trasu vybraného závodu kdekoli v České republice i ve světě. Jde v podstatě jen o to, urazit stejnou vzdálenost, jinak mohou jezdit klidně třeba na Petříně.
Čas pak zaznamenají do tabulky v osobním profilu na stránkách závodu. Do virtuální kategorie převedli organizátoři všechny, kdo se stihli přihlásit ještě před zastavením registrací. A zaznamenali i registrace přímo pro tuto variantu. „Vnímáme to jako podporu závodu a jeho historie,“ říká Tesař.
I přes relativně vysoký zájem o distanční formu počet závodníků zdaleka nedosáhne toho, který pořadatelé očekávali, a závod tak letos čeká nemalá ztráta. „Očekáváme příjem ze startovného 5 milionů, aktuálně je to asi 4,5 milionu. Počítali jsme ale s 8 až 9 miliony,“ upřesňuje Tesař finanční situaci závodu.
Startovné chtějí organizátoři částečně refundovat těm, kdo se přihlásili ještě před převedením závodu do distanční formy, a to prostřednictvím slevy na startovném pro příští ročník závodu. Její výši ale Tesař zatím není schopen odhadnout. Záleží prý hlavně na výši kompenzačních příspěvků od státu a podpory od Národní sportovní agentury z programu Významné sportovní akce.
Co oproti minulým letům zůstalo relativně stejné, je podle Tesaře účast zahraničních profesionálních sportovců. Těch se kvůli opatřením odhlásilo jen několik, většina totiž do Jizerských hor přijede z Itálie, kde se jel i předchozí závod seriálu Ski Classics, do kterého Jizerská padesátka také patří. Z Itálie stačí pro vstup do ČR pouze negativní test. Testovat se bude i v průběhu víkendu.
Výpadek financování očekávají organizátoři závodu i ze strany partnerů. „S partnery intenzivně jednáme a oni nás podporují. Pochopitelně jim ale nemůžeme nabídnout plnění, které jsme původně slíbili, takže nás čekají jednání o kompenzacích a rozdílech ve financování,“ popisuje situaci Tesař a dodává, že část jednání teprve proběhne, a proto nedokáže jejich výsledek odhadnout.
„Řada partnerů je na tom také ekonomicky špatně, například kvůli zavřeným provozovnám. Nicméně se nás snaží podržet, protože s námi spolupracují dlouhodobě,“ doplňuje Tesař a odhaduje, že spolu s menšími příjmy ze startovného dosáhne letošní výpadek příjmů až deseti milionů korun.
Navzdory finančním problémům a zvýšeným nákladům je ale Tesař optimista. Letošní komplikace by podle něj neměly ohrozit další ročníky. Rozhodující prý ale bude vypsání kompenzačních programů, které by pomohly se zmiňovanou refundací startovného.
„Jizerská padesátka má svou tradici a uděláme všechno pro to, aby byla i příští rok. Ohrožující by bylo jen, pokud by tady covid-19 byl i další rok,“ uzavírá Tesař.