Zdeněk Fryml zdědil po svém dědečkovi lásku ke dřevu, historické lyže a staré truhlářské vybavení. Představuje už třetí generaci rodiny, která v podhůří Orlických hor vyrábí dřevěné lyže z jasanu zvané Jasanky. Podniká společně s kamarádem Michalem Martinkem a v jejich dílně se rodí také saně nebo třeba repliky starých lodních kufrů.

„Po dědovi zůstala na půdě spousta lyží, které nestihl prodat. Jako děti jsme je tahali na svah, až jsme je postupně všechny zlámali. Mezitím jsme ale zjistili, že se na nich užije spousta zábavy. A tak jsme se s Michalem rozhodli vyrobit si vlastní,“ vypráví 41letý Zdeněk Fryml, který se se svým stejně starým parťákem zná od 15 let.

Dědečka už Fryml nezažil, v začátcích tak dvěma mladým nadšencům s výrobou pomáhal jeho tatínek, další z nositelů truhlářské tradice. První vlastnoručně vyrobené Jasanky vytáhli na kopce v Orlických horách. Další vyzkoušeli na rakouském ledovci. Tam dokonce vyrazili na dvojlyžích, na nichž se podobně jako na dvojkole dá jezdit ve dvou. A postupně vytvářeli další a další typy lyží.

„Začali jsme s tím před 20 lety. Dlouho jsme ale vyráběli jen pro nás a naše kamarády. Podnikání se z toho stalo až díky našim zahraničním výpravám. Kdekoli jsme se objevili na starých lyžích oděni v dobovém oblečení a krojích, tak nás lidé zastavovali, vyptávali se a měli o to obrovský zájem. Dodnes to skvěle bourá bariéry. I díky tomu máme zákazníky ve všech alpských zemích a mnoha dalších,“ líčí Fryml.

S Jasankami se vypravili i za polární kruh. Vyrazili na Lyngenský poloostrov v Norsku, který je vyhlášený freeridovými svahy. Zdolali s nimi také Elbrus, což je s 5642 metry nejvyšší hora Kavkazu a Ruska. A jezdci s jejich lyžemi dokonce obsadili první tři medailová místa na mistrovství světa v historickém lyžování v Rakousku.

„Nekopírujeme jen staré lyže, ale vyvíjíme nové modely. S historickými Jasankami mají ty naše společné pouze to, že jsou z jednoho kusu dřeva. Jinak je to ale moderní sportovní vybavení. Jsou lehké a flexibilní. Zvládnete s nimi klasickou běžkařskou túru, expediční výpravu, skialpinistický výstup, lyžování ve volném terénu i na sjezdovkách. A dá se s nimi také skákat,“ vyjmenovává Martinek.

A dodává, že výhodou Jasanek je i téměř nulová ekologická stopa. Kromě dřeva je tvoří jen kožené řemínky a kovové vázání. „Krásně zapadají do přírody. Necítíte se na nich jako oplastovaný terminátor,“ směje se Martinek.

Vedle sportovců si lyže z Orlických hor pořizují také ochranáři či hajní, aby mohli v zimě obhospodařovat svůj revír. Oblibu si získaly i u sběratelů, kteří si jimi zdobí své chalupy a roubenky nebo třeba autoveterány. A zahrály si také ve filmu. Pro finské filmaře vyráběl Fryml s Martinkem repliky dobových lyží, které se objeví v historickém fantasy Chlapec jménem Vánoce.

K výrobě Jasanek truhláři postupně přidali i saně. A podobně jako v případě lyží si ty první vytvořili pro vlastní potřebu. „Chtěli jsme saně na polární expedici. Dohledal jsem proto dobové fotografie saní, které používal polárník Fridtjof Nansen při přechodu Grónska a při pokusu o dobytí severního pólu. A udělali jsme si jejich zmenšenou kopii,“ popisuje Martinek.

V tuto chvíli mají v nabídce několik vývojových typů. Vyrábějí saně nejen pro expedice, ale i pro psí spřežení nebo klasické pro děti. „Pro kamaráda jsme třeba dělali saně, na kterých může na běžkách tahat děti a zároveň je lze tlačit jako kočárek. Ostatně velká část naší produkce je na zakázku. Na míru děláme i lyže. Díky tomu, že jsou z jednoho kusu dřeva, se dá snadno upravit rádius i šířka špičky a patky,“ říká Zdeněk Fryml.

Ročně truhláři vyrobí kolem 100 párů lyží a několik desítek saní, jejichž ceny se obvykle pohybují v řádech nižších desítek tisíc. V nabídce ale mají i spoustu dalších produktů. Mezi ty zajímavé patří třeba repliky starých lodních kufrů. „Jeden čas jsem jezdil za prací do Norska, kde jsem opravoval dřevěné domky. Při tom jsem se dostal k zakázce na lodní kufr. Vyráběli je už Vikingové. Každý měl v lodi bednu, která sloužila i jako židle. Na základě toho jsme pak rozjeli jejich výrobu i v Česku,“ líčí Fryml.

Své výrobky prodávají pod příznačnou značkou Jasanky. Obvykle je zákazníci oslovují napřímo přes jejich web a e-shop. V současnosti si ale domlouvají také spolupráci s německou firmou Seil Marschall, která vyrábí outdoorové a lovecké oblečení a také batohy či tašky. Díky tomu by se české výrobky mohly dostat do sítě obchodů v Alpách.

„Chceme dokázat, že dřevěné lyže nepatří jen do muzea nebo na setkání lyžníků, ale že se s nimi dá vyrážet na hory každý víkend. A člověk u toho zažije spoustu legrace. Nemají hrany, i proto je to mnohem adrenalinovější zážitek než na běžných lyžích. Věříme, že ne vždy je potřeba ubírat se jen vpřed, ale občas je dobré ohlédnout se i vzad, protože spoustu skvělých věcí už vymysleli naši předci,“ uzavírá Martinek.