skip to main content
Breaking News

Jižní Korea plánuje zdanění kryptoměn. Je to prý nevyhnutelné

Jižní Korea bude od příštího roku danit kapitálové zisky z  obchodování s kryptoměnami, uvedl dnes ministr financí Hong Nam-ki. Podle dřívějšího vyjádření má veškerý zisk z obchodování s kryptoměnami, který přesáhne 2,5 milionu wonů (přes 48 tisíc korun), podléhat 20procentní dani z kapitálových zisků.

„Je to nevyhnutelné. Budeme muset uvalit daň na zisky z obchodování s virtuálními aktivy,“ uvedl jihokorejský ministr na tiskové konferenci. Soul už dříve oznámil, že se zavedením daně počítá od ledna příštího roku.

Reklama

Hong dodal, že kryptoměny jsou nehmotná aktiva. Že se označují jako měny považuje za nedorozumění. Varoval, že obchodování s virtuálními aktivy s sebou nese riziko nelegálního získávání finančních prostředků a podvodů.

Od 30. dubna zakázala kryptoměny při platbách turecká centrální banka. Tržní hodnotu kryptoměn označila za nestabilní a transakce za neodvolatelné, krom toho se kryptoměny podle ní využívají i při  nelegálních obchodech.

Reklama

Kryptoměny se potýkají s kritikou a kontrolami regulátorů po celém světě. Stále častěji se také mluví o tom, že by vlády mohly začít podnikat kroky proti jejich používání.

Řada významných činitelů, včetně americké ministryně financí Janet Yellenové a šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové, už vyjádřila obavy v souvislosti s  používáním kryptoměn k praní špinavých peněz, financování terorismu a  dalším nezákonným aktivitám.

Agentura Reuters minulý měsíc s odvoláním na své zdroje uvedla, že Indie chystá zákon zakazující kryptoměny. Pokud by v zemi někdo obchodoval s kryptoměnami nebo takový digitální majetek vlastnil, dostal by podle zákona pokutu. Z velkých ekonomik už zakázala těžbu a  obchodování s kryptoměnami Čína. Peking ale za vlastnictví kryptoměn netrestá.

Reklama
Reklama