Posledních několik měsíců je růst kryptoměn snová jízda s pár škobrtnutími. Teď o víkendu však přišla korekce, kdy cena bitcoinu spadla o deset procent, ethereum se na chvíli propadlo pod hranici dvou tisíc dolarů a trh kryptoměn v jednu chvíli umazal ze své hodnoty zhruba 290 miliard.

Pokud jste svoje jmění do blockchainového vesmíru nasypali teprve nedávno, nedívá se na takové zprávy zrovna dobře. A podobných investorů-nováčků je teď hodně. Nejenom pro ně ekonom a autor knih o kryptoměnách Dominik Stroukal sepsal ultimátní návod, jak se nezbláznit, i když kryptohorečka vrcholí.

Stovky procent za rok jsou zhodnocení, jež některé z nás pošle předčasně do důchodu, ale jiné možná taky do blázince. Nechci to zlehčovat, právě naopak. Raketový růst není jen příležitost k zisku, ale bohužel i k pomotání koleček. Natáhněte se na gauč a zhluboka dýchejte. Je to jízda, ale je potřeba ji přežít ve zdraví.

Odzoomujte si

Není to ta nejdůležitější rada, ale je to ta nejjednodušší. Odzoomujte si všechny grafy a čísla, která vám ukazují cenu bitcoinu a dalších kryptoměn. Vypněte si notifikace. Propad o pět procent může vypadat opticky jako nejhorší den ve vašem životě, ale když si oddálíte graf, tak zjistíte, že jsme stejně výš, než jsme byli týden zpátky.

A ať se dnes stane prakticky cokoli, téměř s jistotou budeme výš, než rok zpátky. A určitě budeme výš než deset let zpátky. O hodně výš.

info Foto archiv Dominika Stroukala
Dominik Stroukal | Foto archiv Dominika Stroukala

Odzoomovat si ideálně na roční graf je jednoduché a ušetří vám to spoustu vrásek. Pokud vás neživí každodenní obchodování, potom není nic lepšího než si dát voraz a uvědomit si, že vůbec nevíte, kolik bitcoin stojí. Něco mezi padesáti a šedesáti tisíci dolarů, to možná trefíte, ale proč byste měli znát cenu přesně na dolar?

Chyták NYKNYC

Tohle je ta nejdůležitější rada pro klidné spaní. Pořiďte si hardwarovou peněženku, nejlépe český Trezor, a pošlete si své drahocenné mince tam. Opište si seed tužkou na papír, případně si pořiďte Cryptosteel, pečlivě uschovejte a zabezpečte si své mince skrze passphrase. Trezor, seed, passphrase = klidné spaní. Dnes už si to málokdo pamatuje, ale život hodlera se dělí na dobu před a na dobu po Trezoru.

Je to zásadní. Pokud nemáte soukromé klíče ke svému pokladu, nemáte nic. Not your keys, not your coins, říká se. NYKNYC, dalo by se to zkrátit.

Vypadá to možná jako drobnost, ale pokud máte kryptoměny na burze, ve směnárně nebo u kamaráda, potom nemáte nic. Jen doufáte, že vám vaše prostředky milostivě vrátí, pokud o ně poprosíte. A věřte, že se to nemusí stát.

Sám mám zkušenost s tím, že mi jedna z největších směnáren na světě držela spoustu mincí, protože si usmyslela, že jsem ze země, která má problematické diplomatické vztahy s USA. Přestože měli moji občanku. Trvalo mi to několik měsíců, během kterých se hodnota zněkolikanásobila, než se mi podařilo dostat peníze zpět.

Teprve až budete mít hardwarovou peněženku a bezpečně uložený seed a passphrase, můžete se v klidu natáhnout na gauč a zhluboka se nadechnout. Jste vlastníkem peněz budoucnosti, a pokud neuděláte chybu, nikdo na tom nemůže nic změnit. Vy jste vlastník, nikdo jiný. Je to pocit, který jste do té doby u peněz neměli šanci zažít.

Nehoňte svíčky

Tady nemluvím k profesionálním traderům – pokud se vyznáte v grafech a věříte si, že víte, co děláte, potom to dobře víte. Většina z nás ale netuší vůbec nic. Kdybychom si koupili akcii, dluhopis nebo kus zlata, nebudeme honit od rána do večera svíčkové grafy a hledat ideální dna pro nákup a prodávat na vrcholech.

U kryptoměn ale jako kdybychom na to zapomněli, a jakmile nám prostředí burzy či směnárny nabídne onen krásný graf se zelenými a červenými svíčkami, okamžitě začneme vychytávat ty nejlepší okamžiky k prodeji a nákupu.

Absurdní na tom je, že řada lidí skáče do kryptoměn s vidinou obrovských zisků. A jsou si vědomi toho, že můžou přijít a často přichází i obrovské ztráty. To hodinové vychytávání dna nebo vrcholu, kdy se cena změní o jedno procento, ale vypadá komicky v porovnání s tím, co kryptoměny umí udělat na obě strany. Ve výsledku pak nebudete v plusu 120 procent, ale 121. Nebo v minusu nikoli 42 procent, ale 43.

Stejné je to u hledání „dalšího bitcoinu“. Jistě, bitcoin už asi neudělá za tak krátkou dobu stonásobek jako v roce 2011 nebo 2013. Ale neriskujete zbytečně kvůli pár procentům navíc, když si kupujete nějaký coin z konce tabulky?

Všechny tyto nesmyslcoiny (ono se jim říká ostřeji, ale Forbes je slušné médium) umí udělat víc než bitcoin, o tom nikdo nepochybuje. Je to ale vyvážené tím, že umí udělat mnohem větší propady. A obvykle je udělají. Mějte radši klidné spaní. Jste už takhle dobrovolně na Divokém západě, tak proč se na něm hlásit do soutěže v pojídání muchomůrek?

Jinými slovy, rozložte si nákupy a prodeje v čase. Každý měsíc dejte nebo vyberte stejnou částku. A neřešte nesmyslcoiny.

Přijdete tím sice o možnost nejvyššího možného výdělku, ale zase se zbavíte nejvyšší možné ztráty. U něčeho tak volatilního, jako jsou kryptoměny, je totiž mnohem cennější klidný spánek než pár procent navíc. Udělejte si pravidelný plán nákupu či prodeje a dodržte ho.

Zdaňte to

Na seznamu fanoušků státu byste mě našli mezi spodními pár desítkami lidí. Odevzdávat výpalné špatně oblečeným mafiánům není žádná ctnost. Ale i pokud jste největší z anarchistů, nenechte si namluvit, že stát nechal v danění kryptoměn někde nějakou skulinu, kterou zrovna vy využijete a nikdo si toho nevšimne.

Stát si umí snadno vyžádat ze směnáren a burz data, porovnat si je s daňovým přiznáním a nikdo se s vámi příliš bavit nebude. Pokud bude shledán úmysl při krácení daně, není to zadarmo, a pokud to pochopitelně děláte kvůli vyšší sumě, jde o trestný čin, který vás může poslat na dlouho do vězení.

Pokud chcete mít klid na gauči, zdaňte to. Je to smutné, můžeme proti tomu bojovat, ale nedá se s tím příliš dělat. Obzvlášť pokud se z toho nechcete zbláznit.

Nejste na tom nejhůř

Ať se vám v kryptoměnách stane cokoli, někomu se stalo něco horšího. Přišli jste o jeden bitcoin? Je to neuvěřitelná tragédie, ale sám znám dobře člověka, kterému prokazatelně ukradli osm tisíc bitcoinů. Prodali jste deset bitcoinů, když jeden stál tisíc dolarů? Ukážu vám lidi, kteří jich prodali tisíce, když každý stál dolar.

Já sám jsem prodal bitcoiny v tu nejhorší možnou dobu a dlouho jsem se budil ze spaní, kolik to bývalo bylo mohlo být, kdybych býval byl nebyl prodal… Chodívali jsme na pivo za bitcoiny a na dnešní peníze nechávali v hospodě miliony.

V daný okamžik jsme se rozhodli, jak nejlépe jsme uměli. Tak nebo tak, vždycky najdete někoho, kdo prodal hůř než vy. Mnohem, mnohem hůř.

A jistě: cizí neštěstí by vás nemělo uspokojovat. Potom nezbývá než připomenout, že pokud jste prodali nějaké kryptoměny, znamená to, že jste nějaké měli. Patříte ke zlomku světové populace, která měla vůbec tu možnost něco takového vyzkoušet. Patříte mezi průkopníky, kteří jsou u něčeho nového.

Nebáli jste se a zkoušeli. Neudělali jste chybu. Berte to tak, že jste šli do rizika, byli jste na samém počátku adopční křivky, jste natolik chytří, že jste u něčeho tak senzačního byli mezi prvními. A to i kdybyste si koupili první kousek bitcoinu až dnes. Pořád jste mezi úplně prvními.

Neextrapolujte

Extrapolace je krásné cizí slovo, které popisuje způsob odhadu budoucnosti na základě minulých dat. Popsat by se dalo snadno jako „protáhnutí křivky“. Podařilo se vám za den udělat na kryptoměnách deset procent? A den předtím také? To už je trend.

Hodíte si to do kalkulačky a rázem vidíte, že za měsíc máte ze sta tisíc korun přes milion a půl. Ale měsíc je málo. Za dva měsíce už jste na 27 milionech. A nebuďte lakomí, vydržte to pouhé tři měsíce a máte přes půl miliardy.

Zdá se vám to jako nesmysl, ale nebudete první, kdo podlehne tomuto klamu. Vzpomínám si na dva své známé. Jeden byl můj student, kterému jsem tuším v roce 2013 vedl diplomovou práci o kryptoměnách. Doporučil jsem mu, ať si nějaký ten bitcoin koupí, když už o tom píše.

Zdržoval to, dlouho se mi neozýval. Po nějaké době mi dal vědět, že o všechno přišel. Šlo to nahoru a začínal si myslet, že objevil zlatý důl. Půjčil si od rodičů. Zadlužil se. Chvíli to vycházelo, ale pak spadl na nulu. Nic neroste do nebe, i když se to u kryptoměn může zdát.

Druhý příběh byl se sympatickým mladým muzikantem, jehož hudbu jsem měl vždycky rád. I on se domníval, že objevil nekonečný důl na peníze. Potkali jsme se v kavárně, donutil mě vypnout telefon a začal mi vysvětlovat, jak moc vydělal peněz. V roce 2017, kdy je vydělal každý, kdo si prostě jenom koupil jakoukoli kryptoměnu.

Domníval se, že objevil nekonečný růst bohatství. Hodil si to do kalkulačky a vyprávěl mi, že za pár měsíců vyřeší světovou chudobu, hlad v Africe a tak dále. Měl bohulibé cíle. Nechtěl si to ani nechat. Všechno vypadalo tak jasně… Dokud bitcoin nespadl o osmdesát procent.

Prostě neextrapolujte. Minulost neříká o budoucnosti nic. A nechoďte all-in. To je snad jasné.

Ti, kteří šli all-in do kryptoměn a dodnes je mají, měli štěstí jako málokdo. Neudělali rozumné rozhodnutí, protože mohli snadno o vše přijít. Hodně jich taky o všechno přišlo. Buď v nějakém hacku či pádu burzy, nebo to prostě všechno prodali, když cena vyskočila na dolar, a dopřáli si dovolenou za pár tisíc dolarů. Jít all-in není ctnost, je to hloupost, i když to občas někomu vyjde.

Vsadit vše na jedno číslo na ruletě vypadá jako super nápad, jenom dokud se díváte do zpětného zrcátka a víte, že to číslo padne. Ale to dopředu nikdo nemohl a nemůže vědět. Klidně jděte na víc než oněch proklamovaných deset procent portfolia, která se doporučují na ryzí spekulace. Buďte klidně drsní a dejte dvacet. Jít all-in ale není finančně gramotné.

Natáhněte se na gauč…

… nejlépe někde na dovolené, kde to máte rádi. Na kryptu můžete vydělat spoustu peněz, pokud ale nebudete mít v pořádku psychické zdraví, stejně si ty peníze neužijete.

Není to sranda, znám případy lidí, kteří přišli kvůli kryptoměnám o všechno. O lásku, o přátele, o rodinu, ale také o vlastní život. Nedávno jeden smutný mladík psal v dopise na rozloučenou, kterak přišel o jedinou šanci ve svém životě, jak být miliardář. Přišel, to je pravda. Ale odpusťte ten patos: spolu s rozhodnutím vzít si život přišel o mnohem víc.

Choose To Be Rich
Vydání Forbesu Choose To Be Rich

Tak zhluboka dýchejte. Máte odzoomováno, nepamatujete si kurz, netrefíte ani na tisíce, nejste si jistí ani na desítky tisíc dolarů. Všechny bitcoiny máte v Trezoru a víte, že máte bezpečně uchovaný seed. Máte passphrase. Postupně dokupujete, bez ohledu na cenu. Finančák na vás nic nemá a ani nemůže mít.

Jistě, udělali jste pár rozhodnutí, kdy byste bývali byli mohli mít víc bitcoinů, ale pořád jich máte víc než 99 procent planety. Měli jste štěstí a šli jste mu naproti. Můžete zítra přijít o osmdesát procent, ale víte, že to tak musí být, aby to vyvážilo možnost vysokého růstu. Nedali jste do toho všechno. Je to důvod k radosti, ne ke starostem. Je to fajn pocit.

Nezblázněte se z toho, prosím.