Americké akcie zažívají dobrou konjunkturu. Katastrofa, která hrozila v loňském roce, se nenaplnila a akcie jsou o dvacet procent výše než loni. Vrátili jsme se do býčího trendu?

Přinejmenším podle teoretické definice ano. Na trh se vrátila euforie, a to i přes stále neuspokojivé makroekonomické údaje, zejména vysokou inflaci. Zatímco se však investoři radují, odborníci varují před možnými riziky.

Akciový index S&P 500 vzrostl od poloviny loňského roku o jednadvacet procent. Technologický index Nasdaq-100 si jen letos od ledna připsal celých 38 procent. Investoři se vyhřívají v pozitivních číslech.

Přitom ještě loni na podzim tomu bylo naopak. Index S&P 500 se oproti svému předchozímu maximu propadl o 25 procent a Nasdaq-100 o více než 35 procent. Je tedy to nejhorší za námi?

Podle Luboše Pastora, slovenského profesora ekonomie na Chicagské univerzitě, je označení býčí trh oprávněné. „Když centrální banky začaly zvyšovat úrokové sazby, nebylo jasné, do jaké míry zpomalí ekonomiku. Mnozí se obávali výrazné recese. V USA šly sazby nahoru velmi rychle, zhruba na pět procent. V minulosti takové prudké zvýšení sazeb vedlo k poměrně hluboké recesi,“ připomíná pro kontext.

Vysvětluje však, že tentokrát k tomu nedošlo. „Trh práce je odolný, ekonomika funguje. Trh nyní začíná být optimistický a očekávaná recese nakonec nemusí přijít. Prudké zvýšení sazeb zatím nepřineslo propad ekonomiky. Je to příjemné překvapení,“ vysvětluje reakci trhu.

S oprávněností označení býčího trhu souhlasí i analytik společnosti Finlord Boris Tomciak. „Je definován jako dvacetiprocentní nárůst cen oproti minimu,“ připomíná. Podle jeho názoru se tedy opět nacházíme v růstové fázi.

Ne všichni s tím však souhlasí. Například Jaroslav Jarolím, redaktor českého finančního webu Finex.cz, varuje před přílišným optimismem. Podle jeho názoru je předčasné hovořit o býčím trendu. Problém vidí zejména v úzké koncentraci růstu.

„Fenomenální růst akcií se týká jen několika akciových titulů,“ říká. Jmenuje zejména akcie společností NVIDIA, Microsoft, Apple nebo AMD.

Na zdravém býčím trhu by podle něj měly růst i akcie s malou tržní kapitalizací. „A to se neděje. Příliv kapitálu se soustřeďuje pouze na několik málo vyvolených,“ upozorňuje.

To, že zatím nedošlo k žádné recesi, je však fakt. Ed Yardeni, šéf americké investiční společnosti Yardeni Research, řekl televizi CNBC, že by situaci přirovnal k dvacátým letům minulého století. Tehdy také došlo k výraznému technologickému pokroku, který vyvolal hospodářský boom. Něco podobného se podle něj děje i nyní.

„Zisky obchodovaných společností se také zlepšují,“ upozorňuje. „Ačkoli panovaly obavy, že úzká koncentrace na jeden segment trhu je předzvěstí dalšího poklesu, později se ukázalo, že počet růstových akcií roste,“ říká.

To je podle něj jasný důkaz, že býčí trh pokračuje. Index S&P podle něj do konce letošního roku dosáhne 4600 bodů. Očekává, že hospodářské oživení bude mít na grafu tvar písmene U.

Investiční poradce Ben Carlson je o něco opatrnější. Podle něj je třeba rozlišovat mezi sekulárním a cyklickým býčím růstem. „Sekulární trendy trvají déle a jsou silnější, zatímco cyklické trendy mají kratší trvání a růst během nich není tak výrazný nebo bývá přerušován korekcemi,“ vysvětluje.

Podle něj se však v současné době nenacházíme v sekulárním býčím trendu. Ve skutečnosti je podle něj vývoj amerických akcií historicky korelován s mírou nezaměstnanosti. Ta se nyní nachází v blízkosti minim z roku 1969. Není tedy mnoho prostoru pro její pokles. Naopak může růst. A to není pro akcie příznivý vítr.

Podle analytika by investoři měli pracovat se scénářem vzestupné trajektorie, avšak přerušované dílčími korekcemi.

Jarolím upozorňuje, že hrozba recese je stále přítomná. „Racionálnější část býčích investorů počítá s tím, že bude mělká nebo alespoň dojde k výraznému zpomalení růstu. Dluhopisový trh mezitím očekává hlubší recesi spíše dříve než později,“ říká.

Má na mysli stále přítomnou inverzi výnosové křivky. Jedná se o rozdíl mezi výnosy desetiletých a jednoletých amerických státních pokladničních poukázek, který by za normálních okolností měl být kladný.

V současné době je však stále záporný, a to o 153 bazických bodů. „Víme, že výnosová křivka předpověděla zatím sedm předchozích hospodářských recesí,“ připomíná Jarolím.

Boj centrálních bank s inflací podle něj nekončí. Obávají se promítnutí inflačních očekávání do formálních a neformálních smluv, což by zvýšilo riziko zakotvení zvýšené inflace v ekonomice na další roky.

Navzdory rozdílům ve výhledu dalšího vývoje akciových trhů Tomčiak připomíná, že krátkodobé výkyvy by drobné investory neměly příliš zajímat.

„Ocenění akcií se sice dostalo na nadprůměrnou úroveň a je možná mírná korekce cen, ale pro dlouhodobé investory to není podstatná informace. Pokud je někomu čtyřicet let a spoří si na důchod, který ho čeká za pětadvacet let, nejsou pro něj cenové pohyby během několika měsíců vůbec důležité,“ říká.

V té době budou podle něj ceny akcií určitě vyšší než nyní. „V historii nebylo období delší než sedmnáct let, kdy by investice do amerických akcií byla ztrátová. Běžní investoři by se neměli pouštět do krátkodobých spekulací,“ uzavírá analytik.