Je mistryní světa, má velký křišťálový glóbus za celkové vítězství ve Světovém poháru. V alpském lyžování se specializuje na technické disciplíny slalom, obří slalom a paralelní slalom a od února je Slovenka Petra Vlhová také olympijskou vítězkou. Říká, že lyžařské sny už si splnila. Teď ji čekají jen sportovní cíle. O fungování fascinujícího rodinného lyžařského týmu vyprávěli slovenskému Forbesu Petra Vlhová a její otec Igor Vlha.

Petro, kde je pro vás doma? Na Liptovské Maře na lodi?

Ano, o ní jsme s bratrem dlouho snili. Vyrůstali jsme v Maře, máme tam chalupu. Každou chvíli tam někdo plul na lodi, ale my jsme na to tehdy neměli peníze. Od té doby, co se mi začalo dařit, si postupně kupujeme to, o čem jsme snili.

Vaše sportovní sny byly jasné: vyhrát olympiádu, stát se mistryní světa…

Co se týče sportovních snů, dosáhla jsem všeho, čeho jsem chtěla. Pokud mluvíme o těch materiálních, tak teď už si je můžu dovolit plnit sama.

Předtím šly všechny rodinné peníze do lyžování?

Ano. A i když přišla chvíle, že by peníze na nějaký ten člun byly, říkali jsme si, že přece máme rozum. Nekoupíme si věc za nevím kolik tisíc a pak se třeba stane, že nebudeme mít peníze na lyžování.

Jaké máte materiální sny dnes?

Asi to začalo motorkou – tu už mám. Později to byl člun, pak auto. Teď je to vodní skútr a ještě další auto. A… (směje se) myslím, že tím jsem asi se sny skončila. Ale raději si tyto hračky užiju teď. Po kariéře na to možná budu mít chuť, ale už budu starší, přijde rodina a nebude na to prostor.

Přemýšlíte, jak by mohl váš život vypadat, až vám bude čtyřicet?

Nedělat nic, to určitě nevydržím, ale ještě vůbec nevím, co by to mělo být. Celý život lyžuju, bude to těžké rozhodnutí. Začít normálně žít bude asi trochu šok, ale zatím je na to ještě čas, stále mám kariéru před sebou.

Igor: (s úsměvem) Kdysi mi vyprávěla, že bude účetní v mojí firmě.

Opravdu?

Petra: (směje se) Na střední škole jsem měla předmět účetnictví, nějaký náznak tam tedy byl. Ale ne, dělat to nechci. Najít nějaký cíl teď je pro mě těžké, a proto je to náročnější i na motivaci. Když máte sen, jdete si za ním hlava nehlava.

Forbes Digital Premium