skip to main content
Jak být lepší

Jste ve stresu? Přečtěte si knížku

Reklama

Nezáleží na tom, jestli vás do stresu přivedla nekončící práce, rodinné povinnosti, nebo záplava katastrofických zpráv. Úlevu v náročných situacích by vám podle studie

Sussexské univerzity měla poskytnout věc, kterou zcela jistě máte doma: knížka. 

Vědci, kteří s doporučením přicházejí, testovali, jak na lidi působí různé zklidňovací a meditační techniky. V boji proti stresu, měřenému například intenzitou činnosti srdce nebo napětím svalů, se čtení ukázalo jako nejúčinnější zbraň.

Kniha v ruce působila dokonce lépe než krátká procházka, poslech hudby, hraní videoher nebo kontemplace u teplého šálku čaje. Konkrétně čtení knih snížilo stres o 68 procent, poslech hudby o 61 procent, šálek teplého nápoje o 54 procent a procházka o 42 procent. Hraní videoher snížilo u participantů stres jen o 21 procent a zvedlo srdeční tep. 

Reklama

Co je na výsledcích výzkumu nejlepší? Vytoužené výsledky v podobě zklidnění přicházejí velmi brzy: účastníci si v experimentu četli jen po dobu šesti minut. 

„Ztratit se v knize je nejlepší způsob relaxace,“ míní jeden z výzkumníků, neuropsycholog David Lewis. „Je v zásadě jedno, po jaké knize sáhnete, poutavý svět knih vám může poskytnout únik od každodenního stresu,“ doplňuje. 

Dnešní rada je tedy jednoduchá: až budete mít pocit, že toho je na vás moc, zavřete se do klidné místnosti a vezměte si s sebou knihu. I když se vám budou v hlavě stále honit myšlenky, donuťte se číst alespoň 10 minut. Uvidíte, že na hlavní stresory alespoň na chvíli zapomenete a že po pár minutách čtení budete vidět vše v jasnějších konturách.

Reklama
Reklama