Investoři z J&T vidí potenciál v retailovém investování a za 10 milionů korun si kupují minoritní podíl v českém startupu Fondee. Ten svou platformu představil teprve letos v lednu, a to s cílem umožnit investovat do akcií a dluhopisů jednoduše a komukoliv.

„Být součástí začínající společnosti, která neotřelým způsobem realizuje investice pro zajímavou a perspektivní skupinu klientů, je z našeho pohledu zcela logický krok,“ komentuje investici Tomáš Klimíček z představenstva J&T Banky.

„Velcí kluci“ si na mladé firmě chtějí vyzkoušet nový způsob prodeje investic, ale zároveň si osahat moderní technologická řešení. Z J&T totiž zní, že rozhodně nejde o poslední investici do fintechu – skupina kolem miliardáře Patrika Tkáče chce dokonce založit další venture kapitálový fond, který se bude zaměřovat čistě na tuto oblast.

Za Fondee stojí manželé Eva a Jan Hlavsovi. Podobně jako zakladatel Revolutu Nikolaj Storonsky či zakladatel Twista Michal Šmída, i Hlavsovi léta působili v evropském finančním epicentru v londýnské City. Ona má za sebou štaci v Morgan Stanley, on zase v private equity a nadnárodní korporaci Rio Tinto.

Po angažmá v City se v roce 2017 vrátili do Česka s nápadem na jednoduchou investiční platformu, pomocí které by mohl investovat doslova každý. Po zhruba dvou a půl letech vývoje ji na začátku letošního roku komerčně spustili.

„Posledních devět měsíců nám ukázalo, že na českém trhu je chuť po investičních platformách, jako je Fondee. Velká řada lidí řeší, jakým způsobem zhodnotit své peníze, ovšem často neví, kudy se vydat,“ říká CEO služby Jan Hlavsa.

Fondee ovšem nefunguje jako Revolut či Robinhood, kdy si uživatel vybírá jednotlivé tituly, do nichž sám investuje. Služba manželů Hlavsových nabízí sedm různých strategií podle rizikovosti a možné výše výnosů. Pěněžní prostředky investorů putují dle zvolené strategie do různých ETF fondů, tedy fondů kopírujících tržní indexy.

Historický výnos se tak pohybuje mezi třemi procenty u nejvíce konzervativní strategie až k 8 procentům, kdy drtivá většina ETF stojí na akciových titulech.

Z výše zmíněného logicky vyplývá, že Fondee je primárně pro lidi, kteří s investováním začínají, nerozumí jednotlivým investicím či se tomu chtějí věnovat naprosto minimálně. Služba funguje jako mezičlánek mezi klientem a reálným brokerem. Celková roční nákladovost se drží u jednoho procenta, což je například v porovnání s podílovými fondy, kde se běžně platí vstupní i výstupní poplatky, méně.

Čerstvý kapitál a know-how J&T má platformě, která měla ke konci září přes 700 klientů, umožnit rychlejší růst. Hlavsovi si dali neskromný cíl stát se nejpoužívanějším online investičním nástrojem v Česku.

O něco podobného se přitom už pokouší například matadoři z Wood & Company se svou automatizovanou investiční platformou Portu, která už klienty počítá v desítkách tisíc. Manželé Hlavsovi ale věří, že podobně jako na západních trzích se i v Česku z jednoho koláče nají víc subjektů.