Američané by se rádi vrátili na Měsíc. Čínská sonda se teď z Měsíce vrátila, rovnou z nejodlehlejší části odvrácené strany, kam se zatím nikdo nepodíval. Rusové taky… o Měsíc loni jednu sondu roztřískali. A držitelé meme stocks mají po letech naději, že jejich cena vystřelí to the moon znovu.

Asi 10 000 před Kristem

Ta jasná věc, co na obloze svítí každou noc, je docela užitečná. Mění svůj tvar se železnou pravidelností nehledě na to, co se děje kolem, což se hodí k měření času.

Dál se v době kamenné bohužel nedostali, měli plné ruce práce s náročnou změnou životního stylu. Z lovce a sběrače se člověk rozhodně nestane zemědělcem za měsíc. 

Asi 450 před Kristem

Filozof Anaxagoras už má na Periklově dvoře v Athénách dost času i na zásadní otázky typu, jestli Měsíc svítí, nebo světlo pouze odráží. Přestože si myslel, že Země je plochý disk ve středu vesmíru, zrovna s Měsícem a jeho světlem to trefil. I s historicky prvním správným vysvětlením zatmění. 

Rok 1960

Jak se z podstatného jména moon stalo v angličtině synonymum pro zadek, už nejspíš navěky zůstane nevyřešenou lingvistickou záhadou.

U slovesa mooning je to jednodušší, tohle obohacení slovníku jde za studenty amerických univerzit se sklony k exhibicionismu. Není nad kvalitní ponížení a provokaci soupeře u sportovního klání názornou ukázkou holé zadnice.

Rok 1962

Vyšleme člověka na Měsíc. Víte proč? Protože je to těžké, hřímá z pódia na stadionu John Fitzgerald Kennedy. Také proto, že na oběžné dráze Země už mají všechna prvenství Sověti.