Aktuální inflace je sice děsivá, ale investora by měla zajímat spíše průměrná inflace po celou dobu jeho investičního horizontu, ne jeden nebo dva konkrétní roky. Aby ale věděl, o jak dlouhé období mu jde, musí si nejprve odpovědět na několik stěžejních otázek: proč a jak dlouho bude investovat. 

„Musíte vědět, jaké jsou vaše finanční cíle a co od své investice čekáte. A zamyslet byste se měli také nad tím, jaký je váš postoj k riziku,“ upozorňuje analytik Generali Investments CEE Martin Pohl.

Cíle mohou být různé: Zabezpečení na stáří, vytvoření kapitálu pro nákup nemovitosti nebo na dobré vzdělání dětí. Právě podle těchto cílů se zásadně liší investiční horizont a podle něj se zase výrazně bude lišit složení portfolia.

Stanovte si cíl a horizont

„Pokud někdo plánuje zabezpečení na stáří, jde o horizont dvaceti, třiceti nebo i čtyřiceti let. Z logiky věci si pak můžete dovolit krátkodobé výkyvy portfolia. Aktiva jako akcie mají tu vlastnost, že se z propadů v dlouhodobém horizontu otřepají a vrátí se k rozumným hodnotám,“ domnívá se Pohl.

U jiných cílů, jako jsou zajištění vzdělání dětí nebo nákup nemovitosti, je investiční horizont podstatně kratší. „Kratší horizont, třeba tři až osm let, volá po aktivech jako dluhopisové či balancované fondy. Aktiva typu komodity a podobně mohou v krátkém horizontu nadělat pěknou neplechu, ačkoli v tom dlouhodobém mají dobré stabilizační efekty,“ vysvětluje Martin Pohl.

Kolik rizika snesete?

Ne na každého ale sedí okřídlené poučky. Je sice pěkné, že za čtyřicet let se výkyvy srovnají, ale ne každý člověk je na to stavěný. Je důležité odpovědět si i na otázku, kolik rizika zvládnete unést.

Investoři s nižší tolerancí k riziku by měli zvolit konzervativnější strategii, i když dlouhodobě bude mít nižší výnos. „Pokud chcete mít klid, můžete si složit konzervativní portfolio složené z aktiv typu dluhopisy, se stabilním výnosem a nízkým rizikem. I to je legitimní strategie,“ dodává Pohl.

Nevyskakujte z rozjetého vlaku

U investorů, jejichž portfolio neodpovídá jejich vztahu k riziku, hrozí největší chyba: Nedodržení investičního horizontu je ekvivalent vyskakování z rozjetého vlaku. Nejenže se nedostanete do cíle, ale ještě se u toho většinou ošklivě potlučete.

„Nastavíte portfolio na dlouhodobý horizont několika desetiletí, složíte je převážně z rizikových aktiv jako akcie, ale vystoupíte po pár letech. V tu chvíli čelíte vysokému riziku, že peníze budete vybírat za nepříznivé situace na trhu. Utrpíte obrovskou ztrátu, ke které by v tom dlouhém horizontu nikdy nedošlo,“ vysvětluje Pohl.

Investujte pravidelně a vyvažujte

I proto je dobré vytvořit si vodítko, jak se v různých situacích chovat. Jde o základní strategii, která přispívá ke správnému rozložení portfolia a brání unáhleným krokům. Zásadní bod takové strategie: investujte pravidelně. Podle cílů a horizontu si určete, jak často a kolik budete investovat.

Druhým zásadním bodem je zmíněné dostatečné rozložení portfolia v rámci různých tříd aktiv (akcií, dluhopisů, komodit a nemovitostí).

Podíly jednotlivých složek se ale dají pochopitelně průběžně přizpůsobovat a rebalancovat. Portfolio třeba na začátku každého roku kontrolujte a podle situace vyvažujte tak, aby si drželo své původní parametry a návratnost. „Z dlouhodobého hlediska jde o robustní strategii, která investora sama povede k tomu, aby se na vzestupných vlnách nevezl moc dlouho a aspoň částečně využíval propadů,“ upřesňuje Pohl.