K ostravskému soudu dosud přihlásilo své pohledávky dvanáct věřitelů společnosti Tameh Czech, která je od 19. prosince v úpadku. Zatím největším věřitelem je banka Raiffeisen Bank, jejíž pohledávka se týká nesplacené jistiny úvěru a činí 580,6 milionu korun.

Vyplývá to z informací v Insolvenčním rejstříku. Na přihlášení pohledávek mají věřitelé dva měsíce od vyhlášení usnesení o úpadku.

Tameh dodává energie huti Liberty Ostrava. Insolvenční návrh na sebe Tameh podal sám. Uvedl, že mu Liberty, jeho jediný zákazník, za služby už půl roku neplatí a dluží mu dvě miliardy korun.

Kvůli své insolvenci Tameh následně přestal huti dodávat energie a obě firmy jsou tak nyní mimo provoz. Jejich zaměstnanci jsou od 22. prosince doma. Do práce se měli vrátit dnes, místo toho ale firmy v úterý oznámily, že se lidé do práce vrátí 9. ledna. Tameh má více než tři sta zaměstnanců, huť Liberty Ostrava i s dceřinými firmami zhruba šest tisíc.

Mezi věřiteli Tamehu je i Liberty Ostrava, která přihlásila pohledávky za 2,43 milionu korun. Týkají se ceny za technologickou vodu, kterou Tameh od huti odebral.

Mezi dalšími přihlášenými věřiteli jsou například společnosti Reelgate, která žádá 14,77 milionu korun mimo jiné za úroky z prodlení, nebo Elprom Service, jež požaduje 3,11 milionu korun za rekonstrukci osvětlení.

Jedním z věřitelů Tamehu je i státem vlastněná těžební společnost OKD, která podniku dodává uhlí. Své pohledávky sice ještě nepřihlásila, generální ředitel OKD Roman Sikora ale řekl serveru iROZHLAS, že dluh Tamehu dosahuje asi dvě stě padesát milionů korun.

Liberty a Tameh jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, různé plyny a páry.

Liberty zase dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti neobejde.

Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, už delší dobu čelí poklesu poptávky a má problémy platit závazky. Před věřiteli ji chrání moratorium vyhlášené soudem.