Odboroví předáci v hutním podniku Liberty Ostrava ve čtvrtek 28. prosince 2023 podepisují kolektivní smlouvu, na které se dohodli s vedením firmy. Zaměstnancům smlouva zaručí zachování veškerých benefitů, nárůst mezd se ale bude řešit teprve během následujícího půlroku.

Podepisování podle něj bude pokračovat i v pátek. Dohodu o uzavření kolektivní smlouvy potvrdila ve středu i mluvčí firmy Kateřina Zajíčková. Společnost i s dceřinými firmami zaměstnává 6000 lidí, od minulého pátku zůstávají kvůli zastavení provozu doma.

Slanina řekl, že zástupci všech odborových organizací, které v huti působí, budou kolektivní smlouvu průběžně podepisovat dnes a v pátek.

„Předpokládám, že během dneška a pátku to podepíšou všichni. Není důvod to nepodepsat,“ řekl Slanina.

Už dříve uvedl, že zaměstnancům zůstávají všechny benefity, které měli dosud. Zaměstnancům zůstane zachováno odstupné až do výše 13 platů. Kdyby museli v prvním čtvrtletí opět zůstat doma kvůli překážkám na straně zaměstnavatele, dostávali by 100 procent platu jako nyní.

Firma se podle Slaniny také zavázala, že v prvním kvartále nebude hromadně propouštět, pokud by to nebylo nutné kvůli restrukturalizačnímu programu.

Dohodu o uzavření kolektivní smlouvy na období od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2026 potvrdila mluvčí podniku.

„Vyjednávání probíhalo efektivně a transparentně. Společnost Liberty Ostrava tak bude moci pokračovat v obchodní strategii a připravovat se na oživení trhu,“ uvedla ve středu Zajíčková.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Delší dobu ale čelí poklesu poptávky a má problémy platit závazky.

Její dodavatel energií Tameh Czech je od minulého týdne v úpadku, svou insolvenci zdůvodnil tím, že mu Liberty dluží dvě miliardy korun. Tameh pak huti zastavil dodávky energií.

Obě firmy jsou aktuálně mimo provoz. Do práce se mají zaměstnanci vrátit 3. ledna.

„Věřím tomu, že spolu zástupci firem intenzivně jednají,“ řekl Slanina.

Huť chrání před věřiteli moratorium vyhlášené soudem, v lednu ale musí firma zahájit restrukturalizaci.

Zástupci Liberty uvedli, že v lednu chtějí znovu uvést do provozu vysokou pec, která je od října v takzvaném teplém útlumu, kdy se udržuje podstatně nižší teplo než při běžném provozu. Od minulého týdne je v takovém útlumu i koksovna.

Od roku 2019 patří ostravská huť do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

Podle analytiků za současnou neschopností Liberty Ostrava splácet finanční závazky může vedle nižší poptávky hlavně špatné vedení britským vlastníkem. Vygenerované peníze neuváženě půjčilo do jiných společností v Guptově koncernu, shodli se analytici.