Stoupající cena kakaa děsí výrobce čokolády po celém světě. Kvůli obavám z nedostatečné produkce je kakao nejdražší za víc než čtyřicet let. Aktuálně se na burze obchoduje tuna za částku kolem devadesáti tisíc korun, meziročně stoupla cena o šedesát procent.
Výrobci čokolády, které se ve světě ročně vyprodukuje za více než dva a půl bilionu korun, očekávají extrémně vysoké ceny i příští rok. Důvodem je hlavně dramatický propad sklizně bobů v zemích západní Afriky, podílejících se na světové produkci kakaa přibližně pětasedmdesáti procenty.
„Prognózy ukazují na třetí světový deficit v řadě v sezoně 2023 až 2024,“ uvedl na konci září investiční poradce společnosti Mirabaud John Plassard. Mezinárodní organizace pro kakao pak odhadla, že v sezoně 2022 až 2023, která skončila v září, byl deficit na trhu sto tisíc tun.
Sklizeň kakaových bobů narušily nepříznivé povětrnostní podmínky, týkající se zejména Pobřeží slonoviny, na které připadá více než čtyřicet procent světové produkce kakaa. Stejné problémy postihly i Ghanu, kde se sklízí dvacet procent světové produkce.
Nárůst ceny se nejspíš výrazně podepíše na cenách čokolády od velkoprůmyslových výrobců. Myslí si to alespoň Václav Durďák, zakladatel Čokoládovny Janek. Zvyšovat ceny se chystá i on, ale zdražení čokolád rozhodně nebude kopírovat růst cen kakaa.
„Čokoláda není jen kakao. Rostoucí cenu kakaových bobů tak sice sledujeme, ale není pro nás natolik klíčová jako pro velkoproducenty průmyslových čokolád, kde velkou část ceny tvoří surovina, a ne ruční práce, jako je tomu u nás,“ vysvětluje Durďák.
Čokoládovna Janek své produkty naposledy zdražovala loni, další zvýšení cen přijde zkraje příštího roku. Podle Durďáka by se mělo vejít do pěti procent a s ohledem na rostoucí cenu práce a energií by na něj nejspíš došlo i bez růstu ceny kakaa.
„Nečekám, že by to naše zákazníky nějak odradilo. Ti, co u nás nakupují, jsou zvyklí si za kvalitu připlatit. Pokud vstupy včetně kakaa reálně zdražují, zákazník je schopný vnímat, že ta tabulka čokolády prostě být dražší musí,“ dodává.
Na zvyšování cen je připravený Jakub Vobořil ze zakázkové čokoládovny Jakub Vobořil Chocolatier, která se vedle tabulkových čokolád specializuje například na výrobu pralinek. Prozatím ale zůstává klidný, protože jeho dodavatel stěžejní suroviny, čokoládovna Michel Cluziel ze severu Francie, zatím zdražila jen o čtyři procenta.
„Tím, že si čokoládu nedělám z kakaových bobů, se ke mně zdražení dostane zhruba za rok,“ odhaduje Vobořil s tím, že pak ho bude řešit i on.
„Vím, že hlavní zpracovatelé a výrobci čokolády, firmy Callebauta nebo Cacao Barry, letos už dodavatelům výrazně zvedali ceny. Můj výrobce má ale vlastní plantáže, kde pěstují kakaové boby jen pro něj, takže může do ceny víc mluvit a není až tak závislý na cenách na burze,“ uvažuje podnikatel, který u svých produktů letos zvýšil cenu o pět procent.
Vobořil před rokem otevřel stánek v obchodním centru Westfield Chodov a roční obrat mu z dvou a půl milionu vyskočil na osm. Zatímco do té doby pralinky dělal v kladenské dílně sám, teď je ve větší dílně v Praze a ve výrobě dává práci dalším dvěma lidem.
„Narostl nám obrat, jen to bohužel nevidím na zisku. Chodov nám sice dělá velká čísla, zajišťuje práci, ale představuje obrovské náklady za pronájem. Ekonomicky to nedává smysl. Jen nás to drtí,“ přiznává. Velké obchodní centrum proto v březnu opustí.
„Zkusíme se přesunout do menšího obchodu v centru Prahy. Prostory na Chodově jsme si pronajali z marketingového důvodu, protože do té doby jsme byli jen na internetu a bylo potřeba, abychom se lidem ukázali naživo,“ konstatuje.
„To jsme si splnili a budeme věřit, že alespoň část zákazníků, které jsme na Chodově oslovili, za námi přijde sama od sebe nebo si objedná přes e-shop,“ plánuje Vobořil.