Václav Durďák je tak trochu český Willy Wonka. Člen výběru Forbesu 30 pod 30 vybudoval největšího výrobce řemeslné čokolády v Česku. Svou cestu chce příští rok završit stavbou velké továrny na čokoládu.

Zpracovávat se v ní ale bude také káva, protože před rokem Čokoládovna Janek koupila spřátelenou pražírnu Coffeespot. Od spojení obě firmy vyrostly o dvacet procent a loni jejich společné tržby dosáhly asi 150 milionů korun.

Václav Durďák vybudoval čokoládovnu v Uherském Brodě s manželkou Anetou a společníkem Vlastimilem Urbancem. Pražírnu v nedalekých Babicích koupili od Jiřího Plška, který ale ve firmě dál zůstává na vedoucí pozici.

S nákupem v řádech desítek milionů korun jim jako investor pomohl další uherskobrodský rodák a společný známý – Michal Bábíček. Majitel úspěšné společnosti Valve Control za to získal v Coffeespotu menšinový podíl.

„Jirka Plšek s manželkou Radkou firmu už delší dobu připravovali na prodej. Chtěli ji hlavně stabilizovat, a proto neusilovali o žádný velký růst. Po převzetí podnik stačilo jen lehce přenastavit a růst kolem dvaceti procent přišel skoro sám,“ popisuje Durďák.

Co ale zamíchalo kartami, byly vyšší ceny kávy, které se odrazily na nižší ziskovosti. „Oproti době, kdy jsme Cofeespot přebírali, vzrostla cena kávy až na dvojnásobky. Nechtěli jsme ale zdražovat, a tak jsme se museli smířit s nižším ziskem. Teď jsou ceny zase o trochu příznivější, ale pořád řešíme, kolik peněz vynaložit na tvoření skladových zásob a kdy se vyplatí kávu nakupovat,“ líčí Durďák.

Ceny vstupů rostly i u čokolády. A to nejen u kakaových bobů a dalších surovin, ale také u obalů a energií. „I v čokoládovně se potýkáme s drastickou inflací, ale oproti pražírně, kde je jen jeden vstup, je to jednodušší. Guláš výsledné ceny se umíchá z dvaceti až třiceti vstupů a dá se s tím snáze pracovat,“ říká Durďák.

Ustát zdražování Jankovi a Coffeespotu pomohlo i jejich spojení. „Oficiálně máme pořád rozdělené týmy, ale vypomáhají si a společně fungují efektivněji. Doporučujeme se vzájemně i zákazníkům. Navíc jsme zjistili, že jich spousta bere produkty od obou firem, takže můžeme fakturovat společně,“ pochvaluje si podnikatel.

Oběma firmám se navíc díky fúzi daří snáze nacházet lidi do týmu. Kafe a čokoláda je prostě neodolatelné spojení nejen pro chuťové pohárky. V současnosti mají dohromady kolem třiceti pěti lidí a zhruba stejné množství brigádníků.

Janek i Coffeespot mají nejsilnější prodeje přes e-shop, ale rostou i v oblasti kamenných prodejen. Čokoládovna nově otevřela krámek přímo u výrobních prostor v Uherském Brodě a v Praze funguje formou dvou franšízových prodejen – v Havelské ulici a na Arkádách.

„V Uherském Brodě máme prodejnu jen pár týdnů, ale zájem je obrovský. V Praze oba obchody provozuje stejný člověk. Začínal v Havelské, kde to funguje velmi dobře, a proto jsme přidali další podnik na Arkádách,“ říká Durďák.

Novou franšízu hledá v Praze i Cofeespot. Jeho vlajkovou lodí je ale prodejna v Babicích, která sama o sobě generuje dvacet procent obratu celé firmy. „Nachází se přímo u výrobny, kde jsme nedávno vybudovali novou automatizovanou expedici a kterou příští rok rozšíříme díky většímu pražícímu stroji,“ svěřuje se s plány Durďák.

Výrobní prostory pražírny a čokolodovny jsou zatím oddělené, ale příští rok by se měla začít stavět velká hala v Hradčovicích u Uherského Brodu, kde se bude vyrábět káva i čokoláda. Investice do ní se budou pohybovat kolem sta milionů korun.

Stavba se už několikrát zdržela z nejrůznějších důvodů. Teď už ale zbývají jen poslední kroky, aby si příští rok Durďák konečně splnil svůj sen o továrně na čokoládu.

„Bude to technologicky náročné. Výroba čokolády vyžaduje, aby to byla v podstatě velká lednice, kde se ale topí. Budeme využívat rekuperaci, solární panely a chlad z vody ochlazené přes noc. Celá stavba se ponese v udržitelném duchu, proto tam budou na parkovištích třeba i nabíječky na elektroauta,“ prozrazuje podnikatel.

V rámci spolupráce čokoládovna a pražírna připravují také společný adventní kalendář. Letos k jeho tvorbě přizvali moderátorku Českého rozhlasu Lucii Výbornou, která se chystá na přechod Antarktidy. Kalendář tak bude obsahovat QR kódy, přes něž si mohou lidé poslechnout o její výpravě.

Právě Vánoce jsou přitom pro obě firmy klíčovým obdobím. Firemní dárky od nich ve velkém odebírá Pivovar Bernard, Seznam nebo třeba Trinity Bank. O tom, jak z finančního hlediska pro Janek a Coffeespot dopadne letošní rok, se tak rozhodne v příštích měsících. Už teď je ale jasné, že letošní obrat překoná loňský výsledek obou firem.