Dlouhodobý investiční produkt neboli DIP, který slouží jako nová forma investování a zajištění se na důchod se státní podporou, je na trhu už více než rok. Poprvé se tak dostal do žebříčku Finparáda.cz, který porovnává nejlepší finanční produkty na trhu nejen v oblasti spoření na penzi. U kterého poskytovatele si pořídit nejlepší DIP?
Odborníci ze společnosti Scott & Rose, kteří stojí za portálem Finparáda.cz, analyzovali nabídku pětatřiceti poskytovatelů registrovaných v databázi České národní banky, aby vybrali pět nejlepších.
Hodnocení zohledňuje cenovou dostupnost, míru digitalizace, pestrost investiční nabídky, transparentnost podmínek a celkovou uživatelskou přívětivost.
Na vrcholu žebříčku se umístil DIP od Patria Finance, která spadá pod bankovní skupinu ČSOB. Bodovala především díky nízkým poplatkům a širokému investičnímu portfoliu.
Klíčový průběžný poplatek činí jen 0,12 procenta ročně, vstupní poplatek u ETF je 0,4 procenta. Je však potřeba počítat s přirážkou ve výši jeden a půl procenta při směně měn, například z korun na eura.
Velkou výhodou Patria Finance je také vysoká míra digitalizace – DIP je možné sjednat kompletně online, v intuitivní aplikaci lze snadno zadávat nákupní a prodejní pokyny nebo nastavit pravidelné investice.
V nabídce nechybějí akcie, fondy ze skupiny ČSOB/KBC ani zhruba padesát ETF – jež tvoří hlavní stavební kámen tohoto produktu. Díky možnosti frakčního obchodování může klient investovat i menší částky, například od pěti set korun měsíčně.
Těsně za vítězem skončila Raiffeisenbank, která rovněž boduje velmi nízkými poplatky. Hlavní správcovský poplatek činí 0,2 procenta ročně, stejně jako vstupní poplatek u ETF. Mezi minusy ale patří 0,9procentní poplatek za měnovou konverzi.
Investiční nabídka je pestrá – od akcií přes podílové fondy různých správců až po ETF, která jsou pro dlouhodobé investory klíčová. Na rozdíl od Patrie ale Raiffeisenbank v roce 2024 nenabídla možnost frakčního obchodování s ETF, což ji nakonec připravilo o první příčku v hodnocení.
Foto Alexander Grey / Unsplash
Dlouhodobý investiční produkt neboli DIP slouží jako nová forma investování a zajištění se na důchod se státní podporou.
Na třetí příčce se podle žebříčku na Finparáda.cz umístilo Portu, digitální investiční platforma z dílny WOOD Retail Investments, která se na českém trhu profiluje jako moderní alternativa globálních robo-advisory služeb typu Wealthfront či Betterment.
Pro klienty v rámci DIP snížilo Portu průběžný roční poplatek na 0,5 procenta, což je sice více než u Patrie nebo Raiffeisenbank, odborníci však na platformě oceňují nulový vstupní poplatek a výhodný měnový kurz při směně, například z korun na eura.
Portu nabízí jak hotová ETF portfolia, tak možnost individuálního výběru z celé palety ETF a akcií. Klíčovou výhodou je ovšem mimořádně jednoduchý a přehledný proces sjednání i nastavení investiční strategie – v tomto ohledu Portu své konkurenty podle hodnotitelů dokonce předčí.
Čtvrté místo v žebříčku obsadila Fio banka, jejíž nabídka může být v určitých případech vůbec nejvýhodnější – zejména pro zkušenější investory s vyššími částkami a dlouhým investičním horizontem. Fio totiž neúčtuje žádný průběžný roční poplatek, což při dlouhodobém držení výrazně snižuje celkové náklady.
Investice do ETF sice vyžaduje jednorázový poplatek přibližně deset eur (plus náklady na směnu měny), ale pak klient může držet pozici klidně i desítky let bez dalších poplatků. Poplatek za každou investici do ETF je ve výši 0,15 procenta z objemu, minimálně však 9,95 eura.
Na druhou stranu, u tohoto produktu zaostává podle odborníků z Finparáda.cz uživatelská přívětivost. Fio nenabízí automatické pravidelné investice ani možnost frakčního obchodování.
To znamená, že běžní investoři, kteří preferují jednoduchost a digitální pohodlí, pravděpodobně sáhnou raději po Portu nebo po Patria Finance – ideálně s podporou zkušenějšího finančního poradce.
Foto Martin Svoboda
Pavel Řehák
Pátou příčku obsadila společnost Fondee, která od loňského roku patří do finanční skupiny VIGO podnikatele Pavla Řeháka, známé například díky pojišťovně Direct. Fondee cílí na podobný segment klientů jako Portu – tedy na ty, kteří hledají jednoduché a intuitivní investiční řešení.
Nabízí přednastavená ETF portfolia, která jsou klientovi doporučena na základě rychlého a srozumitelného vstupního dotazníku. Minimální počáteční investice činí jeden tisíc korun, následné vklady už nejsou omezeny.
Namísto frakčního obchodování Fondee čeká, až se na účtu nashromáždí dostatek prostředků k nákupu celého ETF. Oproti Portu však nenabízí možnost výběru jednotlivých ETF nebo akcií. Jak se služba pod novým vlastníkem bude vyvíjet, zůstává zatím otázkou.
Fondee si neúčtuje žádné vstupní poplatky, náklady jsou pokryty jedním průběžným poplatkem z hodnoty spravovaného majetku. Ten se však od letošního roku zvýšil z 0,5 procenta na 0,605 procenta a poplatek za předčasné ukončení investice vzrostl z 0,9 procenta na 1,089 procenta.