skip to main content

Kam na výlet? Na borůvkový knedlík do Boudy v Obřím dole, kde s menu pomáhal Pohlreich

Můžete se sem vydat v následujících horkých dnech z Prahy. A klidně jen na otočku. V údolí, které se rozprostírá mezi úpatím Sněžky a Pecí pod Sněžkou, najdete nejen konejšivý stín, ale váš výšlap po zdejší klikaté krajině bude po zásluze odměněn opravdu dobrým jídlem a příjemným servisem.

Penzion jednoduše nazvaný Bouda v Obřím dole si na nic nehraje. Majitelka Klára Veverková chtěla vytvořit podnik, kde se „můžete vyspat v pokojích i na slámě s výhledem na hvězdy, sehnat skleničku hříbků v domácím kyselém nálevu a posilnit se obyčejnými brambory na loupačku s tvarohem“.

V poslední době se v kontextu světového i domácího byznysu často skloňuje pojem autenticita. Pokud tápete, co vlastně znamená „být opravdový“, vydejte se právě do Obřího dolu. Vše vychází z místních tradic, ale zároveň je to příjemné a chutné.

Reklama

Přilehlý slaměný domeček nabízí svým hostům spaní na slaměné posteli a průhlednou střechu. Zážitek, který je ideální jako romantický útěk z města ve dvou nebo individuální kontemplace s pohledem na hvězdy v samé blízkosti Sněžky, si budete pamatovat dlouho.

Ať už jste gurmán, nebo oceníte „jen“ poctivě připravené dobré jídlo, nezklamou vás tu. Pokud zvolíte posezení na zahrádce, obsluhujete se sami, ale personál ve výdejním okénku je velmi příjemný k dospělým i dětským hostům.

Osobně na zdejším obřím borůvkovém knedlíku nebo hříbkovém guláši nejpozitivněji hodnotím skutečnost, že připomínají jídla mé prababičky, která byla s tímto krajem spjatá.

Reklama

Klára Veverková se se svým podnikem objevila i v pořadu Ano, šéfe, kde ji šéfkuchař Zdeněk Pohlreich pomohl doladit koncept. Natáčení končilo skandálem, kdy se Veverková se svým bývalým přítelem, se kterým Boudu provozovala, soudila.

Rozchod v osobním životě způsobil rozkol v podnikání, ale nakonec se expartneři vyrovnali mimosoudní cestou. Dnes provozuje Veverková Boudu v Obřím dole sama, její předchozí pohledávky vyplatila firma jejího kamaráda.

„Vím, že jsem udělala chyby, ale věřím, že jsem se z nich poučila. Natáčení Ano, šéfe sice přineslo opravdu velký zájem, ale zároveň je nutné vědět, že je to televizní pořad. Střihem můžete dramatizovat, a tím pádem upravovat skutečnost,“ poukazuje Veverková, která si už uvědomuje, jak odlišně vnímala realitu ona a jak její bývalý společník.

„Nyní už žijeme v klidu své oddělené životy. V rámci Boudy se snažíme dělat vše nejlépe tak, jak dovedeme. Jsem ráda za to, jak to ve finále dopadlo,“ uzavírá temnější kapitolu.

Tvrdí, že netouží dělat „rychlý byznys“ a myslet jen na to, jak generovat zisk. Myslí na hosty s různými zájmy a potřebami: výletníci sem chodí na obrovský řízek s bramborovou kaší a pivo Krakonoš, mladí hipstři si Boudu vybírají jako svou svatební lokaci a rodiny s dětmi ocení možnost pikniku, kdy si objednáte jídlo do zahrady a ratolesti okolo vás mohou pobíhat.

Odejít navíc nemusíte s prázdnou – podnik nabízí produkty z medu od vlastních včel i konopnou mast. „Během zimní sezony a celého lockdownu jsem nepropustila jediného zaměstnance,“ konstatuje Veverková.

„Pracovali jsme na kosmetické renovaci boudy a nachystali spoustu novinek: udírnu, odkud si můžete odnést naše sýry a klobásky, a také možnost grilování. Věříme, že jsme na nápor hostů opravdu dobře připraveni.“

Reklama
Reklama