skip to main content

Kam na výlet? Rodina vinařů zrekonstruovala letohrádek v Mikulově

Rodina Cibulkových z Mikulova je známa díky vinařství, které založila v roce 2005. Pak jim do života vstoupil letohrádek Portz Insel, na který narazili, když hledali nové sklepy pro uložení a zrání svých biosektů.

V té době se jednalo o zpustlý a zarostlý areál, do kterého se museli doslova prosekat. Do letohrádku, který nechal postavit v roce 1627 kardinál František Ditrichštejn, se okamžitě zamilovali a letos to bude již sedmý rok, co ho rodina vinařů a s nimi i celé okolí postupně místo cest na dovolenou opravuje. 

Reklama

Portz Insel stojí na jednom z mikulovských poloostrovů, přes který vede oblíbená cyklostezka z Mikulova do Valtic, takzvaná původní signálka, tedy hranice dříve obehnaná ostnatými dráty.

Dnes už je ale všechno špatné pryč a rodina Cibulkových v letohrádku bydlí, v přízemí pak dělají degustace. Bylo jim ale líto zchátralé bývalé hospodářské budovy na břehu rybníka, která byla jen hromada suti s polorozpadlým obvodovým zdivem, zato se skvělou atmosférou.

Rozhodli se ji proto dočasně využít jako degustárium pro svá vína pod širým nebem a také jako prosté bistro – nebo řekněme prodejní stánek – pro kolemjdoucí na poloostrově, který se tak stal nejen pro cyklisty okamžitě vyhledávanou zastávkou.

Reklama

Cibulkovi toto harmonické bistro vnímají jako malý začátek větší kompozice. S celým areálem mají totiž daleko větší plány, které odstartuje letos v létě divadelní představení a malý „testovací“ bluesový koncert.

Na své si tady přijdou i milovníci historie, kteří se můžou vydat na prohlídky starých chodeb, které byly součástí protitureckého opevnění a dnes slouží mimo jiné ke skladování biosektů a k řízené degustaci vín. 

Tyto více než čtyři sta let staré podzemní chodby a sklepy navíc ústí těsně u bistra, do kterého pak můžete přímo zamířit, ať už na piknik, ke stolům, nebo na lehátka, vše je vám k dispozici od desíti ráno do sedmi večer.

A věřte, že z tohoto kouzelného místa s dobrým sektem, domácími limonádami, sendviči, paštikami od Meleme maso nebo nanuky pod širým nebem za zvuku káňat hnízdících na okolních vzrostlých stromech, prostě nebudete chtít odjet.

Reklama
Reklama