Česko zasáhla extrémní horka, pro která ani teplotní mapy nemají vhodnou barvu. Zvlášť trpí obyvatelé rozpálených velkoměst, ve kterých není dostatek zeleně a vodních ploch. Záchranu ale nabízejí – občas utajené – vnitrobloky.

Vybrali jsme pro vás ty pražské dvorky, které disponují ještě jednou značnou výhodou – kavárnou či barem.

ROESEL – beer & cake 

Malá Strana není skanzen! Přestože se podnik nachází jen kousek od Karlova mostu, zahraniční turisté ho ještě neobjevili – potkáte tu hlavně místní. Snad proto, že se schovává v nenápadném vnitrobloku, do kterého musíte projít úzkou uličkou z Mostecké. Dejte si tu pivo z českých řemeslných pivovarů nebo drobné občerstvení od farmářů.

Mostecká 20

Alchymista

V cukrárně Alchymista tvrdí, že mají nejhezčí zahrádku v Praze. Zajděte se o tom na Letnou přesvědčit. A k tomu si dejte nějaký jejich vyhlášený dortík (mají i zmrzlinové) a zapijte ho africkým růžovým vínem s mrazenými malinami. Jestli tady nenajdete příjemné ochlazení, tak už nikde.

Jana Zajíce 7

Bar/ák

Název je v tomhle případě výstižný. Bar najdete ve vnitrobloku starého činžáku na Florenci. „Florenc skrývá místa, která Praze nejsou příliš dobrou vizitkou, a my bychom to rádi změnili,“ hlásají lidé, kteří za ním stojí. A rozhodně se jim to daří. Prostor ve starém vnitrobloku má kouzlo a atmosféru. Probíhají tu koncerty, divadelní představení a vernisáže, kavárna s barem je otevřená až do jedenácti.

Za Poříčskou branou 7

The Bistro

Z Florence nahoru na Vinohrady, z chaotického urbexu do elegantního bistra. V The Bistro najdete zahrádku ukrytou ve vnitrobloku a s rozsáhlou nabídkou světových vín. Pokud byste radši něco bez alkoholu, ochutnejte jejich ledový čaj z bylinek. Sbírají je ve vlastní zahradě, a pokaždé se tedy liší podle aktuální sezony.

Londýnská 71

Skautský institut

Ukrytý pavlačový dům působí v centru přeplněném turisty a předraženými podniky jako zjevení. Mají tu milou obsluhu, chutnou nabídku a příznivé ceny. Do pražské pobočky Skautského institutu, který pečuje o odkaz skautingu, se můžete vypravit na promítání, přednášky, jógu… Ale my v těchto dnech doporučujeme jen vybrat si místo na pavlači a dát si ledovou kávu.

Staroměstské náměstí 1/4

BER.LIN a SUN.DAY TERRACE

Když si manželé, architekt a designérka, otevřou podnik na Vinohradech, vznikne BER.LIN. Příjemný bar s letní terasou SUN.DAY ve vnitrobloku, ve kterém najdete nenápadné prvky připomínající evropská města. Především samozřejmě Berlín. Snídaně tu podávají po celý den a v nápojovém lístku najdete dost zajímavých signature koktejlů.

Lublaňská 59

Osada

Káva z české pražírny Nordbeans, tři majitelé, kteří jsou jen tak mimochodem zkušení baristé, a podnik v čím dál zajímavější čtvrti Holešovice. To je recept na úspěch i bez vnitrobloku. Když se k tomu ale přidá ještě ten, a navíc si místo u stolku můžete dát ledový filtr na lehátku, promění se Osada v oázu.

Osadní 35

Super Tramp Coffee

Tenhle vnitroblok je zároveň dobře schovaná pražská zkratka mezi Lazarskou a Opatovickou. Jestli ale jednou nebudete spěchat, zastavte se v místní kavárně Super Tramp na kávu na ledu a sedněte si na dřevěné schody. Třeba budete mít štěstí a v keřích kolem zahrádky už budou dozrávat maliny.

Opatovická 18

Jaký je váš oblíbený bar či bistro ve vnitrobloku? Napište nám na life@forbes.cz.