Přednáška, konference nebo porada. Na první pohled rozdílné akce, na kterých je ale důležitá stejná věc – kam si při nich sednete.

Asi to tak nějak tušíme všichni, ale pokud během nich volíte místa spíš vzadu, mimo přímý dosah, chcete se podle amerického profesora komunikace Dustina Yorka schovat. Pokud vám naopak nevadí sedět vepředu, říká to o vás, že jste připraveni debatovat a že se nebojíte přímé konfrontace.

Jak se to ale má s poradami? Úplně stejně, tvrdí York – místa, která během nich zaujímáte, o vás mohou hodně prozradit. Využijte tedy následující (ne zas tak intuitivní) skutečnosti ve svůj prospěch.

Mějte přehled

Pokud chcete, aby vás ostatní poslouchali a abyste měli poradu ve svých rukách, sedněte si na „místo moci“, tedy tam, odkud na všechny bez problému dohlédnete. Nejčastěji bude toto místo asi v čele stolu naproti dveřím (pokud u vás ve firmě neexperimentují s jinými než klasickými stoly) – ze své pozice pak budete moct nejen všechny sledovat, ale budete také přirozeně centrem diskus York tvrdí, že tato místa většinou obsazují vysoce postavení manažeři.

Vybírejte souseda

Jestli už bude toto místo obsazené, a vy se i přesto chcete prosadit, sedněte si vedle toho, kdo vám „místo moci“ vyfoukl. Ale pozor! Studie Oregonské univerzity přišla se zjištěním, že pokud sedíte po jeho/její levici, působíte více přizpůsobivě, než když zvolíte místo po jeho/její pravé ruce – to prý lidé vypadají v očích druhých mocněji. Ne nadarmo se říká, že jste něčí „pravá ruka“.

Sedněte si naproti

Pokud máte v plánu vystoupit proti vedení nebo chcete jen prezentovat odlišnou perspektivu, není lepšího místa než toho, které je naproti „místa moci“. Dotyčný na vás bude mít totiž dostatečný výhled, a bude vám tak věnovat plnou pozornost. Pozor ale, abyste nepůsobili příliš konfrontačně – toto místo k tomu totiž podle Yorka kvůli své poloze trochu svádí.

Nepřítele si držte u těla

To samé platí i u ostatních míst kolem stolu: Pokud sedíte s někým proti sobě „tváří v tvář“, zvyšujete tím riziko nepříjemné konfrontace. Proto tuhle skutečnost využijte ve svůj prospěch a člověka, se kterým se hádat (nebo bavit) moc nechcete, si držte co nejblíže k sobě – tedy nejlépe hned vedle. Konfrontace bude přirozeně o něco náročnější.

Tak. Místo byste měli. Teď ale nezapomínejte ani na řeč těla, připomíná York. Zkuste si proto při poradách zahrát hru „nedotknu se opěradla židle“. Díky vzpřímené pozici budete vypadat sebevědoměji a více zúčastněně, než když se budete hrbit a na židli choulit.

Kam si sedáte při poradách vy? Máte nějaké strategické místo? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo do naší facebookové skupiny.