skip to main content

Na nejlepší drink si zaleťte do Singapuru a New Yorku. Tohle jsou nej bary 2019

Pořád platí, že za nejzajímavější barovou scénou se vyplatí vydat až na jihovýchod Asie. Singapur jako mezinárodní koktejlovou destinaci číslo jedna potvrdily i aktuálně rozdané prestižní ceny Spirited Awards, které se udílejí každý rok v New Orleansu v rámci festivalu Tales of the Cocktail.

Ty si letos podmanil singapurský klub Atlas, když si odnesl rovnou dvě z globálních cen – za nejlepší mezinárodní koktejlový bar a za nejlepší nabídku alkoholu. Nejvyšší ocenění nejlepšího baru pro rok 2019 pak získal newyorský podnik Dante.

Soutěž Spirited Awards hodnotí bary ve 30 kategoriích se zaměřením na mezinárodní a americkou scénu. Kromě nejlepšího baru, barmana, hotelového baru nebo baru s restaurací porotci hodnotí také barmanský tým, nejlepší knihu nebo podcast.

Zmíněný Atlas, který sesbíral už řadu mezinárodních cen, najdete v jedné z nejikoničtějších budov Singapuru, impozantním mrakodrapu Parkwiew Square, kterému se pro jeho dramatickou art deco fasádu přezdívá Gotham. Bar, kde na pozici head bartendera působil i Čech Roman Foltán, je se svými 690 metry čtverečními jedním z největších koktejlových podniků na světě. Atlas se vyznačuje svou sbírkou víc než tisícovky ginů, z nichž některé dokonce pamatují rok 1910. Drinky si můžete objednat z více než osmdesátistránkového menu, a pokud si zvolíte speciální gin, barman vám pro něj vyjde po schodech do sedm metrů vysoké pozlacené věže, v níž jsou vystaveny jednotlivé destiláty.

V kategorii Nejlepší mezinárodní koktejlový bar překonal Atlas například konkurenční singapurský bar Native, pařížský Le Syndicat nebo Three Sheets v Londýně. Nejlepší nabídku alkoholu na mezinárodní scéně má po Atlasu The Office v Chicagu, Raised by Wolves v San Diegu a Amor Y Amarho v New Yorku. Singapur si odnesl i cenu za nejlepší mezinárodní hotelový bar – tím je Manhattan v hotelu Regent.

Titul absolutního vítěze Nejlepšího baru na světě si odnesl podnik Dante. Najdete ho v New York v Greenwich Village na MacDougal Street – název odkazuje k podniku Caffe Dante, který na stejném místě už od roku 1915 podával zejména kávu a italskou kuchyni. I dnešní Dante se kromě skvělých drinků zaměřuje také na jídlo a ve Spirited Awards získal už podruhé ocenění i za nejlepší bar s restaurací v USA.

Reklama

Nejlepším mezinárodním barmanem se stala Monica Berg z londýnského Tāyer + Elementary (ten otevřela s českým barmanem Alexem Kratěnou, který toto ocenění získal v roce 2012). Za Ameriku dostal ocenění Julio Cabrera z baru Cale La Trova v Miami.

Cenu za celoživotní přínos si tento rok odnesla koktejlová legenda Javier de las Muelas z barcelonských podniků Dry Martini a Gimlet, které se etablovaly už v 70. letech. Pohov si rozhodně nedává předchozí laureát tohoto ocenění, sedmasedmdesátiletý Němec Charles Schumann, jehož mnichovský bar Schumann’s vyhrál tento rok mezinárodní cenu za nejlepší high-volume koktejlový bar.

Poprvé v historii Spirited Awards se tento rok rozdaly také ceny pro „nadčasové podniky“. Mezinárodní ocenění si odváží kultovní bar El Floridita v Havaně, který se otevřel v roce 1914 (už v roce 1817 na jeho místě ale fungoval podnik zvaný Piña de Plata) a kde si podle všeho dával do nosu i Ernest Hemingway. Za americký kontinent se nadčasovkou stal podnik Napoleon House v New Orleansu, v historické čtvrti French Quarter servíruje drinky už 105 let.

Kompletní seznam vítězů všech kategorií najdete zde.