Květnové počasí se dostalo do fáze, kdy je člověku skoro až líto zůstávat doma pod vlastní střechou a nevyrazit někam ven. Výlet, procházka i cesta za zážitky se dá spojit také s návštěvou něčeho krásného. Třeba architektury.

Tady je pět architektonických tipů na zajímavé stavby, které v poslední době v Česku vznikly a na které se můžete vyrazit podívat. Jde zároveň o stavby přihlášené do nadcházejícího ročníku České ceny za architekturu.

Plavecká hala v Lounech

Městská plavecká hala Louny, dkarchitekti, Foto: BoysPlayNice

V případě první stavby nemusíte obcházet jen kolem, ale můžete nahlédnout i dovnitř. Tedy za předpokladu, že si vezmete na lovení architektury plavky. Jde totiž o městskou plaveckou halu v Lounech z roku 2020 podle návrhu brněnského studia dkarchitekti. To pojalo novou budovu jako černý zkosený hranol, reflektující sklon místního terénu.

Součástí areálu je například pětadvacetimetrový bazén se šesti drahami, divoká řeka, brouzdaliště, venkovní vířivka a dětský bazén. Nad stavbou se tyčí šestnáctimetrová věž, ze které vede dolů osmnáct metrů dlouhý tobogán. Kromě toho se do objektu vešlo wellness centrum se saunovým světem a posilovnou nebo vnitřní bar.

Vinařství Obelisk

V roce 2017 se na kopci nad Valticemi otevřelo nové vinařství Obelisk. Podobu mu dali architekti z brněnského ateliéru Aid team, kteří se při práci na návrhu inspirovali antickými chrámy. Vinařský provoz je kompletně ukrytý pod zemí a degustační a reprezentativní prostory využívají bohatě proskleného patra s výhledy na Valtice a panorama Pálavy a Mikulova.

Pokud do Valtic zamíříte, můžete se ve vinařství Obelisk i ubytovat. Nebo si ho pronajmout na galavečer či svatbu. V areálu se konají také řízené degustace místních vín.

Staré s novým v Truhlářské

Rekonstrukce objektu Truhlářská, KAVA, Foto: Vladimíra Kotra

Teprve loni skončila rekonstrukce a dostavba pražského památkově chráněného historického domu Na Skále v Truhlářské ulici přímo v centru města. Jeho nová podoba vzešla z návrhu pražského ateliéru KAVA, který navrhl například dostavbu venkovní schodišťové věže s výtahem.

Rekonstrukce ovšem jen nepřidávala, i ubírala. Zmizely některé necitlivé novodobé úpravy a historickému domu se vrátily ty nejhodnotnější vrstvy.

Mezi cenné součásti domu patří například zachované velkorysé gotické sklepy, prostor první toleranční modlitebny v Praze nebo barokní krov. Ze dvora domu se po přestavbě stal pobytový prostor se zelení a dovnitř budovy se nastěhoval Dům dětí a mládeže Prahy 1.

Horská chata v Nových Hamrech

Horská chata v Nových Hamrech, NEW HOW architekti, Foto: Petr Polák

Jen pár metrů od okraje krušnohorského lesa na kraji obce Nové Hamry stojí od loňského roku netradiční horská chata podle návrhu ateliéru NEW HOW architekti. Zvenku dům působí, jako by střecha i stěny vzájemně splývaly a tmavě šedá fasáda zase splývá s pozadím šedých smrků.

Interiér zase připomíná spíš věž než klasickou horskou chatu. V nejvyšší úrovni je ateliér a knihovna, o patro níže koupelna a spací koutky a v přízemí je společenský prostor s kuchyní a centrálním krbem.

Národní pavilon Z

Národní pavilon Z, A8000, Foto: Ondřej Bouška

Další stavba z loňského roku. Tentokrát z Českých Budějovic. V areálu tamního Výstaviště stojí moderní víceúčelový pavilon určený pro kongresy, konference, výstavy nebo třeba firemní akce. Stavitelé ho zrekonstruovali podle návrhu architektonického studia A8000 v čele s architektem Martinem Krupauerem, které má za sebou například architektonické řešení pražského Fóra Karlín.

Architektura pavilonu je založena na třech zvětšujících se kvádrech, z nichž nejmenší je u země a směrem vzhůru se objem zvětšuje a těžkne. To byl ostatně původní záměr architektů Libora Erbana a Jana Bendy ze sedmdesátých let. Od té doby byl však základní princip stavby spíše potlačen a až současná přestavba na něj navazuje.