Ondřej Vymětalík odmala miloval motorky. Pracoval jako mechanik u bývalého závodníka MotoGP, aby nakonec zakotvil na Kanárských ostrovech, kde provozuje vyhlášený byznys s moto půjčovnou a dobrodružnými výlety na míru.
„Jsem původem ze Šternberka, ale studoval jsem ve Šumperku. Z tamní průmyslovky jsem šel v devatenácti ještě na učiliště, chtěl jsem studovat motorky, byl to můj životní sen – a splnit si ho šlo jen na integrované střední škole automobilní v Brně,“ vypráví o své touze.
V moravské metropoli se pak na chvíli usadil, rozjel obchod a marketing s náhradními díly na motorky a založil web Okruháři.cz. Zároveň se v roce 2013 seznámil s novozélandským bývalým závodníkem Simonem Crafarem, který si ho vybral jako svou pravou ruku a mechanika.
Crafarovi se staral o motorky v novém projektu Motovudu, ve kterém závodník učil lidi jezdit na okruzích. Ondřej s ním díky tomu cestoval mezi Španělskem a Českem. „Prostě jsem mu napsal e-mail, že pro něj chci pracovat, a on mě vzal,“ říká o životní škole, díky které se seznámil se spoustou lidí a naučil se, jak tenhle svět funguje.
Chtěl ale vlastní byznys spojený s dvoukolovými stroji, který nebude narušený zimní sezonou v Česku. Tak si o tři roky později prostě sbalil pár triček do baťohu, pustil byt, zbytek věcí nastěhoval v krabicích k rodičům, nasedl na svou Yamahu Bulldog a vyrazil na třítýdenní cestu.
Ta vedla směr slunné Španělsko a odtamtud trajektem na Kanárské ostrovy, které znal z dřívějších dovolených s přáteli. „I když se to stále moc neví, Kanárské ostrovy jsou místem zaslíbeným pro motorkové nadšence, protože je zde celoroční provoz, takže i na Vánoce se můžete projet a odpoledne se vykoupat v oceánu,“ připomíná Vymětalík.
Přímo na ostrově Gran Canaria se rozhodl usadit. „Věděl jsem, že chci podnikat v oblasti půjčování motorek a organizování výletů po těchto ostrovech. Jižanská kultura a Gran Canaria mě nadchly už dříve a říkal jsem si, když se může jezdit lyžovat do Rakouska, proč ne jezdit na motorky na Kanáry?“ vysvětluje svou cestu.
Ta však nabízela i řadu překážek – o co víc jsou tamní lidé přátelští, o to víc je nepřátelská španělská byrokracie. „Vplout do ní bez jazyka a znalostí místních poměrů není nic jednoduchého. Stálo mě to hodně nervů a občas byly některé jejich podmínky opravdu bizarní,“ vzpomíná motorkář.
„Pořád mi říkali, že potřebuju ještě tenhle papír a pak další. Člověk si pak uvědomí, jak se v Česku dobře podniká,“ vzpomíná třiatřicetiletý muž, který si hned po příjezdu pronajal byt přes Airbnb a šel si se skromným byznysovým plánem půjčit do tamní banky peníze.
„Věřili mému projektu s motopůjčovnou a překvapivě mi půjčili čtyřicet tisíc eur na nákup prvních motorek, zbytek jsem dofinancoval půjčkou v Česku a od rodiny,“ vypočítává.
Ihned se taky začal kvůli komunitě učit španělsky. Založil si brand, vytvořil web a opřel se do nového života. „Neměl jsem ještě kancelář, a tak se mi běžně stávalo, že jsem zákazníkům vozil motorky do hotelů a smlouvy jsme podepisovali v lobby,“ vypráví o svých začátcích.
O pět let později je jeho Canary Ride na ostrovech proslulé a plány na motovýlety jsou vyhledávané turisty. „Trefil jsem se do trendu, který tady chyběl. Saturace byznysu na ostrovech není tak vysoká jako na pevnině, takže všechno nové jde hned vidět. Navíc sem jezdí v poslední době také hodně Čechů,“ pochvaluje si Vymětalík.
V nabídce najdete značky jako Ducati, Aprilia nebo Honda a měsíčně odbaví Canary Ride ke třiceti zápůjčkám.
„Co se týče nákladů, motorky se nedají srovnat s auty,“ připomíná podnikatel. „Jeden den zapůjčení je průměrně 250 kilometrů, a to v nákladech třeba jen na pneumatiky vychází na deset eur. Na ostrovech je také problém s náhradními díly, které tu nejsou skladem a platí se cla navíc,“ upřesňuje místní poměry.
Těmi se však nechce dát odradit od dalších plánů na rozšíření moto výletů, na které se teď soustředí. „Abych mohl mít turistické balíčky, musel jsem se podle místních zákonů zaregistrovat jako cestovní agentura, což je trochu legrační,“ usmívá se.
Díky tomu se ale může naplno po covidu, který znamenal čtyřicetiprocentní propad zájmu, soustředit na vylepšení produktů s prémiovými výlety. „Taky chci vytvořit vlastní aplikaci, která vám nakonfiguruje výlet včetně neturistických tipů, jako kde se najíst, kam zajet, co zažít,“ nastiňuje Vymětalík.
Sám jezdí na dovolenou do Česka a vždycky si to u nás užívá. „Na ostrovech jsem doma a miluji tu rozmanitost, blízkost přírody a unikátní klima, ale do Čech jezdím strašně rád a vždycky se těším,“ uzavírá mladý podnikatel z Gran Canaria.