Letošek už stihl kromě globální pandemie nebo masových protestů proti policejní brutalitě také řadu bizarních zpráv. Aby toho nebylo málo, na americký Den nezávislosti oznámil raper Kanye West, že se rozhodl kandidovat na amerického prezidenta. Kontroverzní umělec s oznámením přišel necelé čtyři měsíce před volbami.
Westův nápad stát se příštím šéfem Spojených států není žádná novinka. V minulosti už několikrát prohlásil, že o adresu v Bílém domě usiluje: poprvé v roce 2015, kdy ho dokonce podpořila zpěvačka Taylor Swift. Raper svou ambici čas od času připomenul, tentokrát však použil hashtag #2020vision (slovní hříčku odkazující k termínu pro zdravý zrak).
Samozřejmě že oznámení neproběhlo nikde jinde než na Kanyeho twitterovém účtu, kde jindy třeba přemýšlí o tom, co se stalo s jeho akváriem, plácá se po rameni, že by chtěl mít kamaráda, jako je on, nebo si vyřizuje účty s jinými umělci.
Westovi se podařilo výrokem vzbudit pořádný rozruch. Tweet byl 18 hodin nejpopulárnějším na síti a získal přes 1,2 milionu lajků i více než půl milionu sdílení. Netrvalo dlouho a mezi pobavenými, zděšenými i podpůrnými reakcemi (například od Elona Muska) se začala objevovat zásadní otázka: Není trochu pozdě?
Na jednu stranu skutečně je. Raper prošvihl termín pro registraci na volební lístky v šesti státech (zároveň jich může být u hudebníka, který je pověstný posouváním data vydání alb kvůli neschopnosti dodržet termín, ještě víc) a v těch ostatních to nevypadá, že by začal s nutnými právními kroky, aby se na volební lístky zařadil.
West má ještě teoretickou šanci dostat se do vedení jako tzv. „write-in“ kandidát. Americký volební systém umožňuje na volební lístek kandidáty dopisovat. I tenhle způsob by ale vyžadoval od Westa další kroky, v devíti státech navíc není možný vůbec.
Navzdory prošvihlým termínům bylo však Westovo načasování perfektní. Můžeme spekulovat, že za celým nápadem stojí volební tým Donalda Trumpa (kterého West ještě donedávna veřejně podporoval) a jde o promyšlený plán, jak sebrat hlasy Trumpovu hlavnímu rivalovi, demokratickému kandidátovi Joeu Bidenovi.
Zároveň není vůbec nepředstavitelné, že West opravdu věří ve vítězství všem překážkám navzdory – sebevědomí mu na to rozhodně nechybí. Nejpravděpodobnější však je, že zkrátka využil další příležitosti, jak na sebe upozornit.
Kanye West je totiž spoustu věcí. Geniální umělec, návrhář, egomaniak, černoch, který se dle vlastních slov považuje za bělocha s tmavou pletí… Zároveň ale jde o úspěšného hudebníka i byznysmena, který za svou kariéru nasbíral 21 sošek Grammy a dosáhl na jmění 1,3 miliardy dolarů. Rozhodně není nudný nebo předvídatelný a vždy na sebe uměl strhnout pozornost. Často sice negativní, ale o kom se přestane mluvit, je v showbyznysu mrtvý. A Kanye si to (pravděpodobně) moc dobře uvědomuje.
Aktuálně druhá nejbohatší celebrita podle žebříčku amerického Forbesu si může kandidaturu na prezidenta USA přidat k celé řadě předchozích skandálů, od zpochybňování otroctví po rozepře ohledně urážlivých textů. Méně kontroverzní, ale stále hojně diskutované bylo jeho loňské znovunalezení Boha a následné vedení vlastních bohoslužeb.
Je jistě náhoda, že se časová osa podobných výstřelků poměrně často shoduje s vydáváním jeho desek, singlů nebo plánovaných turné. První ohlas za jiné než hudební aktivity vzbudil už v roce 2005.
Tehdy po ničivých dopadech hurikánu Katrina v přímém přenosu obvinil prezidenta Bushe z toho, že mu nezáleží na Afroameričanech. Kanye tím sice postihl realitu dvojího metru, kterým vláda řešila následky hurikánu, ale shodou okolností došlo k obvinění také chvíli po vydání Westova druhého alba.
„Jízdu“ kontroverzí ale pořádně odstartoval na předávání hudebních cen VMA v roce 2009. Když zpěvačka Taylor Swift přebírala cenu za nejlepší videoklip, Kanye vtrhl na pódium, aby všechny informoval, že vyhrát měla Beyoncé. Tohle vystoupení zase přišlo pár týdnů před plánovaným turné, které však bylo kvůli negativní publicitě zrušeno.
Zpěvačka Taylor Swift se později nedobrovolně podílela na „propagaci“ desky The Life of Pablo, kde West v singlu Famous rapuje, že by s Taylor měli mít sex, protože „tu mrchu proslavil“. Zpěvačka se proti textu ohradila a hrozila žalobou, protože o zmínce údajně nevěděla (i když se později ukázalo, že ano).
Před vydáním předposledního alba v roce 2018 pak West šokoval nejen afroamerickou komunitu, když veřejně deklaroval přátelství s rasistickým prezidentem Donaldem Trumpem, a navrch prohlásil, že otroctví byla volba. Kšiltovka s trumpovským sloganem Make America Great Again už pak byla jen pomyslnou třešničkou na dortu, respektive čepičkou na egomaniakovi.
Po desce Jesus Is King z konce loňského roku, doprovázené „jen“ okázalými mšemi a odkazy na Ježíše, chystá West další album i letos. První singl z chystaného God’s Country už je dokonce venku: vyšel minulé úterý, tedy jen čtyři dny před twitterovou ventilací Kanyeho politického záměru.
Když do rovnice přidáme dva nově vydané singly, nové album na cestě, a především fakt, že West pravděpodobně pro kandidaturu neudělal nic dalšího, vychází nám spíš bezplatná reklama než snaha o místo v Oválné pracovně a post první dámy pro jeho manželku a profesionální celebritu Kim Kardashian.
Jenže rok 2020 potvrzuje, že svět se pohybuje daleko za hranicí nonsensu. V posledních amerických prezidentských volbách získala část hlasů i mrtvá gorila Harambe, která se stala internetovou senzací poté, co byla zastřelena v obavách o dítě spadlé v cincinnatské zoo do jejího výběhu.
Proto nebuďme překvapeni, pokud se bude další série reality show Keeping Up with the Kardashians vysílat z Bílého domu…