Uznáváme, že při výběru destinace na příští eurovíkend by pro málokoho byla Litva na prvním místě, nebo možná i v první desítce. A o jejím druhém největším městě, Kaunasu, to asi platí dvojnásob. To je ale chyba, protože tahle zatím netradiční destinace je opomíjená naprosto neprávem.

Kromě toho, že se ještě do konce letošního roku může pyšnit titulem Evropského hlavního města kultury, nabízí Kaunas také skvělé jídlo, architekturu i umění. Tady je pár tipů, které by vás k návštěvě mohly přesvědčit.

Yoko Ono

Výstava Yoko Ono je jednou z akcí, kterou město Kaunas uskutečnilo právě v rámci svého postu Evropského hlavního města kultury. Už přes léto měla japonská umělkyně instalaci ve vestibulu místní banky a od září ji vystřídala rozsáhlá multimediální a částečně interaktivní expozice mapující její tvorbu už od 60. let, včetně spolupráce s umělcem, zakladatelem hnutí Fluxus a litevským rodákem Georgem Maciunasem. Výstavu stihnete do 4. prosince letošního roku.

Street art a Kiemo Galerija

Graffiti se v Litvě rozmohlo po vyhlášení nezávislosti na Sovětském svazu a budovy nejen v Kaunasu brzy pokryly rozsáhlé malby, které se postupně staly turistickou atrakcí samy o sobě.

Město připravilo i speciální okruh mapující ta nejvýznamnější díla, a některé motivy to dokonce dotáhly až na jeho oficiální propagační materiály a můžete si je tak odvézt třeba na mikině. Mezi ty nejznámější patří Moudrý stařec naproti hradu, růžový slon nebo kaunaská kočka, kterou najdete po celém městě, od plotů po rozvodné skříně.

Největší koncentraci uměleckých děl pod širým nebem však najdete v prostoru Kiemo Galerija, kterou kousek od kaunaské synagogy založil místní umělec Vytenis Jakas. Sesbíral příběhy svých sousedů a ve vnitrobloku jejich domu ze vzpomínek vytvořil přehlídku maleb i prostorových instalací.

Modernistická architektura

Dnes je možná Kaunas trochu ve stínu Vilniusu, ale v meziválečném období se stal prozatímním hlavním městem nezávislé Litvy právě on. Nové hlavní město potřebovalo odpovídající zázemí pro všechny instituce, a tak Litevci začali stavět a Kaunas se stal výkladní skříní modernistické architektury. Během dvou dekád tu vzniklo na dvanáct tisíc nových budov, a několik z nich se řadí mezi Evropské dědictví.

Stejně jako u street artu, má i pro milovníky architektury město připravenou prohlídkovou trasu po těch největších skvostech. Pokud se vám však nechce pobíhat po všech, minout byste neměli budovu ústřední pošty na hlavní třídě  Laisvės alėja, budovu bývalého důstojnického klubu, Válečné muzeum Vytautase Velikého, banku na Maironio gatvė, jednu ze dvou lanovek nebo Kostel vzkříšení našeho pána Ježíše Krista, z jehož střechy je navíc skvělý výhled na celé město.

Uoksas

Restaurace, která se pravidelně umisťuje mezi těmi nejlepšími nejen v Kaunasu, ale v celé Litvě, si svou pozici vysloužila hlavně díky kombinování tradiční litevské a skandinávské kuchyně. Dejte si tu třeba šaltibarščiai, typickou litevskou polévku z červené řepy, která se tradičně podává za studena a tady vám ji připraví v dekonstruované verzi.

Baking Mad Hidden Lab

„Kaunas se stal závislým“ stojí na dveřích téhle burgrárny inspirované od interiéru až po menu americkým seriálem Breaking Bad (ten tu mimochodem ve smyčce hraje v televizi na stěně). Ať už si o tematických restauracích myslíte cokoli, burgery v Baking Mad by byly bezkonkurenční i s obyčejnými názvy. To by ale ubralo na zdejší atmosféře, koneckonců kdy jste si naposledy objednali limonádu pojmenovanou podle pervitinu?

Spurginė

Tahle vyhlášená kavárnička na hlavní třídě je takový výlet do minulosti. Interiér se od otevření před téměř čtyřiceti lety skoro nezměnil a na výběr je z jen pár druhů koblih. Kobliha se litevsky řekne spurga a můžete si je objednat ve sladké i slané variantě. Kávu tu dostanete černou, nebo s mlékem a prodavačky jsou rázné…

Oproti běžným letenským kavárnám to může být trochu šok, atmosféra je ale neopakovatelná a na lepší koblihy jen tak nenarazíte, o čemž svědčí i fronty, které se před podnikem pravidelně tvoří.

Bundu Bakery

Pokud preferujete druh kaváren, na které jste zvyklí z Prahy, zkuste Bundu Bakery. Tenhle nový podnik v centru otevřeli majitelé rodinného mlýna Pranciškaus malūnas na okraji Kaunasu, a proto není překvapivé, že láká kromě příjemného minimalistického interiéru hlavně na čerstvé pečivo, od croissantů přes sušenky až po chléb. Dostanete tu ale samozřejmě i kafe.