Plánujete v zimě utéct ze zdejšího chladu a užít si dovolenou někde v teple? Pak byste měli začít hledat letenky. O letošních zimních svátcích budou létat nejenom vánoční dovolenkáři, ale především ceny konkrétních spojů. Podle nejnovějších statistik dosáhla meziroční inflace cen letenek neuvěřitelných 42,9 procenta – nejvyšší zaznamenané hodnoty v historii komerčního letectví. Současně je to pětkrát více než celková míra inflace.

Růst cen letenek způsobuje řada faktorů. Dopady ruské války na Ukrajině výrazně zvýšily náklady na pohonné hmoty, ale v posledních měsících se i v leteckém průmyslu objevily problémy s nedostatkem pracovních sil. A tím svízel aerolinek zdaleka nekončí.

Na tuto situaci pak reagují například omezením letů. Společnost British Airways oznámila, že zruší přibližně deset tisíc letů, což představuje zhruba osm procent zimního letového řádu. Jak v takové situaci koupit letenky za přijatelnou cenu? Kromě včasné rezervace mohou cestující ušetřit na letenkách i tím, že se vyhnou nejrušnějším dnům.

Letecké společnosti často zvyšují ceny letů jedenadvacet, čtrnáct a sedm dní před datem odletu. Cestující, otálející s rezervací letenek do tří týdnů před datem cesty, riskují zaplacení dvojnásobné, nebo dokonce trojnásobné částky. Z údajů společnosti Expedia vyplývá, že nejlepší ceny letenek lze dosáhnout rezervací přibližně čtyři týdny před datem cesty.

Pokud jde o vytížené termíny, nejdražšími dny pro návrat jsou obvykle soboty a neděle bezprostředně po svátcích. Letos se však odvíjejí od víkendových dní, protože Štědrý den vychází na sobotu.

Kolik můžete ušetřit, když si přesunete odjezd na pondělí nebo úterý před vánočním víkendem a vrátíte se mezi pondělím až středou po svátcích? Pro ilustraci uvádíme letenky z Vídně do Hurghady podle údajů vyhledávače Kayak: kdo si dovolenou výrazně prodlouží, může na letence ušetřit více než padesát procent.

Pokud tedy chcete cestovat a jste flexibilní, jak získat rychlý přehled o termínech? Stačí si v jednom z vyhledávačů vybrat aktuální ceny na více dní (flexibilní kalendář). V případě, že je pro vás konkrétní destinace až druhotná (ale víte, odkud poletíte), zvolte možnost „objevovat“ či „prozkoumat“.

Přestoupit, nebo zůstat?

Cenově vám může pomoci také řetězení jednosměrných letenek – zde však musíte více hledat. Ušetřit můžete i jednodenním pobytem ve městě, ve kterém přestupujete. Trik je finančně nejvýhodnější při dálkových cestách, například do Japonska, na západní pobřeží Spojených států nebo do Austrálie.

Specifickým rysem letošního roku je otevření zemí, které byly dlouho nepřístupné. Asijské státy se však otevírají mezinárodnímu cestovnímu ruchu mnohem pomaleji než mnohé evropské země, které uvolnily pandemické podmínky vloni. Na jaře a v létě se však naočkovaní turisté dostali do Indie, Jižní Koreje, na Filipíny a do Malajsie. Japonsko oznámilo pokus o otevření na jaře, ale přesunut byl nakonec na podzim.

Další zvláštností je postupný návrat cestování kolem světa. Některé cestovní kanceláře letos na podzim přicházejí s novými nabídkami: po určitou dobu klesaly zaváděcí ceny až na 999 liber, což bylo levnější než letenka téže letecké společnosti z Londýna do Sydney.