Loni v prosinci otevřeli zakladatelé pražské sítě kaváren The Miners Egor Kopalkov a Oldřich Valta svou první zahraniční pobočku ve španělské Barceloně, na pěší zóně Rambla de Poblenou. Teď k ní přidali další, byť už není zcela v jejich režii, ale funguje jako franšízová.

Jmenuje se The Miners Coffee Gran Via a hosté ji najdou na jedné z hlavních tříd Barcelony Gran Via de les Corts Catalanes. Tahle ulice je zajímavá třeba tím, že se svými více než třinácti kilometry je nejdelší v Katalánsku. Podstatné ale je, že jen u jednoho partnerského podniku duo zakladatelů rozhodně nezůstane.

Stejný koncept plánují majitelé i v dalších městech. Podepsaných mají momentálně deset franšízových smluv, kromě dalších dvou v Barceloně chystají i jednu v Madridu, dvě v polském Krakově a dvě v Jerevanu v Arménii.

Pobočka The Miners v Barceloně

Stranou nezůstane ani Česko. Franšízu přivítá Brno a dvě se objeví i v Praze. „V přípravě máme také několik vlastních obchodů. V prvním čtvrtletí příštího roku očekáváme otevření už tří až pěti míst,“ popisuje Egor Kopalkov.

První španělskou pobočku rozjeli zakladatelé s baristy z Jižní Ameriky, Estonska a některých bývalých sovětských zemí. Místní obyvatele jako zaměstnance příliš nevyužívají. Za říjen měli jak v té své, tak i v partnerské kavárně přes sedm tisíc objednávek.

„To považujeme za příjemné. Vzhledem k tomu, že jde o první měsíc provozu druhé pobočky a oba obchody jsou relativně malé, mají kolem čtyřiceti metrů čtverečních. Zatímco v Praze je průměr sto metrů a víc,“ podotýká Egor Kopalkov, který doufá, že během roku tržby ve Španělsku zdvojnásobí.

Zároveň však přiznává, že je to trochu složitější s kontrolou kvality, která je s rychlou expanzí náročnější. V Praze a Barceloně si ještě vystačí s tamními týmy. Ale do budoucna počítají se specializovanou skupinou, která využije ke kontrole vedoucích prodejen i tajné kupce, aby kvalita na žádném místě neutrpěla.

Svůj podnikatelský příběh začali Oldřich Valta a Egor Kolpakov psát před čtyřmi lety, když otevřeli svou první kavárnu The Miners u náměstí Jiřího z Poděbrad, ve Slavíkově ulici. Název podniku znamená v překladu horníci a podle obou zakladatelů to má svůj důvod. Protože stejně jako horníci dolují cenné kovy a materiály, oni dolují nové chutě a aromata z kávy a snaží se z ní vytěžit maximum.

Dnes mají v provozu devět vlastních prodejen, včetně WeWorku, který je pouze pro jejich členy, a už zmíněné pobočky v Barceloně. Zaměstnávají kolem osmdesáti lidí. A daří se jim. Od začátku letošního roku do konce října vygenerovali obrat přes osmdesát milionů korun, do konce roku by chtěli dosáhnout sta milionů korun, EBITDA za rok 2023 je zatím čtyři miliony korun.

Svou největší kavárnu, u níž je i pražírna, otevřeli loni v rámci projektu Dock in Five od Crestylu v pražské Libni. Do té doby měli pražírnu jen ve Vršovicích, kde byla skryta před zraky veřejnosti. V Libni do ní hosté přímo vidí a mohou pražiče pozorovat při práci.

Horníci mají i vlastní pekárnu, ta je zase v Karlíně, v rezidenční čtvrti Fragment. Veškeré jídlo, pečivo i zákusky si vyrábějí sami a v plánu tak je i rozšiřování sortimentu. Třeba o easy-to-go jídlo.

„Teď se ale zaměřujeme spíše na rychlou expanzi. Je pro nás momentálně důležitější zvyšovat počty objednávek. Ale do toho samozřejmě náš tým pekařů odvádí skvělou práci při experimentování a vymýšlení nových produktů, abychom byli připraveni přejít na další kategorie,“ podotýká Egor Kopalkov.

V The Miners se specializují na výběrovou kávu. Pozná se tak, že její chuť je oproti ostatním kyselejší. V porovnání s velmi tmavě italským způsobem pražení, jsou jejich kávy spíše sladké. A ještě více vyniknou na filtru.

Oba majitelé si zakládají na kvalitě. Přes importéry, kteří dovážejí kávu přímo od pěstitelů, nakupují zelená zrnka a vždy musejí vědět, od jakého konkrétního farmáře jsou.

Kávu odebírají z různých zemí – z Mexika, Peru, Kolumbie, Etiopie, Keni nebo Brazílie. Upraží si ji už sami. Předloni uvedli na trh i kávové kapsle a loni pak cestovní balení filtrované kávy coffee drip. V létě zase přijde vhod káva v plechovkách. Ty jsou v nabídce už druhým rokem a skrývá se v nich cold brew a flat white. K dostání jsou i v online obchodu Rohlík.