Klíč ke štěstí je v tom, vědět, kde ho hledat. Odmala jsme vedeni k tomu, hledat naplnění v lepší práci a vždy nových a větších úspěších. Přitom právě tyhle cíle nás mohou naopak dělat nešťastnými. A odhodlání takové cíle plnit nás může od štěstí dokonce oddalovat, říká Raj Raghunathan z Texaské univerzity. Z jeho výzkumu vyplývá, že „inteligentní“ lidé nedělají rozhodnutí, která by vedla ke štěstí.
Na srazu s kolegy ze studií medicíny si všiml, že čím nápadnější byly jejich úspěchy – ať už povýšení v práci, zvýšení platu, luxusní dovolené nebo větší a honosnější domy -, tím víc působili nenaplněně a rozrušeně, píše deník Guardian.
Raghunathana to inspirovalo ke zkoumání toho, jaké psychologické rysy – ať už je to potřeba kontroly, pocitu důležitosti nebo potřeba cítit se chtěný – mohou mít vliv na naši spokojenost nebo nespokojenost. A ze svých pozorování určil pět hlavních okruhů, které mají velký efekt na náš pocit štěstí.
Čtěte také: Štěstí na 4 způsoby aneb to, co máme, je lepší, než co jsme ztratili
A teď jedna dobrá zpráva – všechny faktory můžeme kontrolovat.
Nežeňte se za štěstím
Jde o balancování – spíš než se hnát za štěstím musíme upřednostňovat. Ten rozdíl je zásadní. Mnoho lidí sice věří, že štěstí je důležité, a dokonce ho řadí nad inteligenci nebo vydělávání peněz, ale ve skutečnosti přitom obětují štěstí pro jiné věci. Aktivně podnikejte kroky, které zvyšují šanci, že budete šťastní, místo toho, abyste si jen lámali hlavu, jestli jste šťastní.
Jak začít: Uvědomte si, co vás dělá šťastnými – přátelé, pobyt na venkově, dlouhý, výživný spánek -, ať už je to, co chce, udělejte si seznam a jednotlivým bodům dejte priority.
Přijměte zodpovědnost
Nikdy ze svého neštěstí neobviňujte ostatní. Řekněte si, že své štěstí nebo neštěstí máte jen ve svých rukou. Je v naší moci ovlivňovat naše myšlenky a pocity, ať už jsou vnější okolnosti jakékoli. Vnitřní pocit kontroly je osvobozující a budete díky němu šťastnější.
Jak začít: Nejjistější cesta k získání vnitřní kontroly je zdravý životní styl. Začněte tím, že o sebe budete dbát. Buďte o trochu aktivnější každý den, jezte o kousek ovoce víc každý den, uvědomte si, jaké fyzické aktivity vám prospívají, a zařaďte je do své rutiny.
Nesrovnávejte
Jestli je váš pocit štěstí závislý na jiných, budete pořád frustrovaní. A to i když vám ze srovnání vychází, že se vám daří lépe než ostatním, protože dřív nebo později se najde někdo, kdo vás překoná. A jestli ne, dožene vás stáří. Srovnávání se nabízí – může nás totiž motivovat. Taky se tím můžeme zkoušet ošálit a říkat si: „Budu nejlepší ve třídě, v práci, na světě.“ Ale nakonec stejně zjistíme, že se mety donekonečna oddalují, a nakonec nikdy nemůžeme vyhrát.
Čtěte také: Chcete být v práci šťastnější? Tohle je 5 tipů od strážce štěstí v Avastu
Jak začít: Když se porovnáváte s ostatními okolo vás, soustředíte se na své nedostatky. Uvědomte si zničující účinky a buďte na sebe hodnější – čím méně srovnáváte, tím šťastnější budete.
Nechte se unést okamžikem
Určitě jste to už zažili, i když pravděpodobně ne tolikrát, kolikrát byste chtěli. Pocit, kdy se necháte pohltit okamžikem natolik, že ztratíte pojem o čase. Být plně přítomný v okamžiku znamená vzdát se kontroly; tehdy je nám jedno, jestli se nám daří nebo nedaří dobře.
Jak začít: To, co děláme nejradši, nás dělá nejšťastnějšími. Zjistěte, v čem jste dobří, a konkrétně, co vás pohltí – ať už je to psaní, cestování, vaření nebo běhání. Udělejte si seznam a přidejte tyto aktivity do vaší denní rutiny.
Důvěřujte cizím lidem
Čím větší důvěru ve svět okolo vás budete mít, tím šťastnější budete. Nejšťastnější země a komunity jsou ty, které mají pocit, že mohou věřit lidem okolo. A je jasné proč. Jestli nemůžete věřit, že vám taxikář vrátí správný obnos na hotovost nebo že vám pošťák doručí dopis, nebudete mít klidný spánek a nebudete šťastní. Věřit přátelům a rodině je jedna věc – ale to, jak věříte cizím lidem, je dobrým ukazatelem toho, jak velkou důvěru máte v život obecně.
Jak začít: Buďte otevřenější, navažte konverzaci s jedním cizím člověkem každý den – ať už v práci nebo třeba v obchodě. Zaměřujte se na kladné stránky navazování konverzací s cizími lidmi, a ne na strach, že jim nemůžete věřit.