Není to jen váš pocit, ani jen váš problém. Je to vědecky podložený fakt: v létě produktivita práce výrazně klesá. Důvodů je několik, ale stejně tak je několik i způsobů, jak se s letním útlumem vyrovnat.

Americká agentura Captivate Network ho na základě svých průzkumů vyčíslila. Mezi červnem a srpnem klesá produktivita celých firem o dvacet procent – a není to zdaleka jen tím, že venku je hezky a my bychom raději byli u vody než v kanceláři.

Horko = zabiják disciplíny

Celkem předvídatelným faktem je, že horko snižuje a zpomaluje činnost mozku. Podle studie citované magazínem Entrepreneur jsme v horku také méně skeptičtí, což má za následek, že se necháme snadněji ovlivnit, zviklat a snadněji zapomeneme na svůj řád a naučenou disciplínu.

S horkým počasím se pak ještě často pojí vlhko, které zase způsobuje ospalost a snižuje soustředění.

Pořád někdo chybí

V létě si všichni berou dovolenou, a tím pádem v pracovním procesu vždy někdo chybí, na někoho se čeká, všechno trvá déle. Podle Captivate Network ve firmách po celé letní období schází dvacet procent pracujících a vše se protahuje až o třináct procent.

Všichni jsou pryč, jen já musím pracovat

Tahle čtyři písmena jste už nejspíš viděli: FOMO, podle anglického Fear of Missing Out (obava, že o něco přicházíme). Když je pětina lidí kolem vás zrovna na dovolené, a podle sociálních sítí jsou u moře úplně všichni, pořád vám někdo připomíná, že ostatní si užívají – a vy chcete taky.

Jak konstatuje jedna studie z Harvardu: „Místo soustředění na práci se soustředíte na všechno, co byste teď mohli dělat, ale neděláte.“

Klimatizace, falešný pomocník

Chladno, které poskytuje klimatizace, se může zdát jako skvělé řešení, ale není ideální. Klimatizovaný vzduch po čase rovněž způsobuje únavu a ospalost, a podle studie Cornellovy univerzity pod jeho vlivem děláme více chyb, než když dýcháme vzduch čerstvý.

Myslete také na to, že prudkým střídáním teplot a přechody z vychlazených místností do horka jdete vstříc nachlazení.

Procházka nepomáhá

Mezi radami pro zvýšení produktivity bývá často patnáctiminutová procházka. Jenže v horku to tak úplně neplatí. Vědci z japonské Univerzity v Cukubě ve své letošní studii zjistili, že procházka v horku naopak snižuje schopnost soustředění – mimochodem nejvíce u lidí ve městech.

Co s tím?

Přizpůsobte se počasí

Data potvrzují, že nejlépe se nám pracuje, když je chladno, a úplně nejlépe, když venku prší. Jakmile se tedy počasí trochu pokazí, snažte se toho udělat co nejvíce a ideálně i něco dopředu, ať si potom můžete dovolit trochu letní prokrastinace.

Pokud vám to vaše zaměstnání umožňuje, pracujte brzy ráno a pak pozdě večer, kdy není takové horko a všude nečíhá tolik rozptýlení jako přes den.

Buďte realističtí

„Jedním z kroků, jak zefektivnit práci a přitom si zachovat letní náladu, je plánovat si méně pracovních úkolů na den než obvykle,“ radí Jan Brodský ze vzdělávací a konzultačně poradenské Agentury QSC.

„Pokud si jich za běžných okolností plánujete deset, v létě snižte tento počet na šest nebo sedm. K mnoha úkolům, zvláště celopodnikového a strategického charakteru, potřebujete součinnost dalších osob nebo celého týmu. A jestliže jsou v průběhu léta na dovolených nebo týmy z důvodů volna roztříštěné, nemá cenu na sebe brát zodpovědnost za celý tým a úkol se snažit vyřešit sám,“ připomíná.

Pracujte venku

Mnohem lepší než zavřít se do klimatizované kanceláře je najít si příjemný chládek venku a zařídit si letní kancelář. Ideální je k tomu samozřejmě home office, případně „remote office“, ale i kancelářské budovy mívají zahrady, vnitrobloky nebo terasy.

Začněte je využívat – zároveň tak uklidníte i svou touhu nebo možná výčitky, že jste zavření uvnitř, když venku je tak krásně.

Řekněte si o pomoc

Žádná firma nestojí o každoroční letní snížení výkonu o dvacet procent, a tak by na to měla zareagovat. Podle průzkumu Sodexo chce třicet devět procent pracujících pružnou pracovní dobu alespoň přes letní prázdniny.

Osmdesát tři procent zaměstnanců pak tvrdí, že jejich produktivita roste, když mají flexibilní pracovní dobu, a dokonce devadesát osm procent je přesvědčeno, že pracují lépe, když mohou pracovat odkudkoli. Nejste v tom sami, proto se nebojte ozvat!

Plánujte

Uvědomte si, že po létě svět nekončí. Ideální je naopak užívat si života nejen v červenci a srpnu, ale celoročně. Naplánujte si tedy pár podzimních výletů nebo zimní dovolenou. Přestože léto budete mít za sebou, další skvělé věci vás teprve budou čekat. 

Odměňujte se

„Najeďte na systém malých odměn za to, že vás v létě baví pracovat. Občas si cestou z práce dejte zmrzlinu, zastavte se na venkovní zahrádce na vychlazené pivo, udělejte si procházku jinou než běžnou trasou nebo prostě jen přes poledne vezměte sendvič a sedněte si s ním do blízkého parku nebo na náměstí,“ radí Jan Brodský.

Zdánlivé drobnosti podle něj posílí vaši vnitřní motivaci a budete se na ně těšit, protože si skrze ně zpříjemníte i ten nejparnější pracovní den.