Spoluzakladatel společnosti Oracle Larry Ellison se podle výpočtů časopisu Forbes stal minulý týden třetím nejbohatším člověkem planety. Na světovém žebříčku tak vystřídal konkurenčního technologického magnáta Jeffa Bezose.

Ellison za to vděčí stoupající ceně akcií své softwarové společnosti, které dosahují historických maxim. Díky téměř pětiprocentnímu nárůstu se Ellisonovo čisté jmění minulou středu zvýšilo na 152 miliard dolarů, čímž předběhl zakladatele Amazonu o tři miliardy dolarů. Dnes už má náskok osm miliard.

Je to vůbec poprvé, co se Ellison stal třetím nejbohatším člověkem na světě. A momentálně je zhruba o 45 miliard dolarů bohatší než byl před pouhými dvěma měsíci, kdy akcie společnosti Oracle zaznamenaly téměř padesátiprocentní rally. 

Za vzestupem jeho aktiv stojí do značné míry šílenství kolem umělé inteligence. Ellison ostatně minulé pondělí prohlásil, že společnost Oracle je jedničkou v oblasti generativního softwaru právě pro AI.

Časopis Forbes Ellisona poprvé označil za miliardáře v roce 1993, kdy jeho čisté jmění odhadl na 1,6 miliardy dolarů. Ellison spoluzaložil společnost Oracle před 46 lety a za tu dobu z ní vybudoval jednu z nejhodnotnějších technologických společností na světě. 

Rodák z New Yorku zůstává největším akcionářem Oraclu a zároveň také předsedou jeho správní rady. Kromě podílu v softwarové společnosti vlastní Ellison portfolio nemovitostí v hodnotě více než jedné miliardy dolarů, a to včetně ostrova na Havaji, který koupil v roce 2012 za 300 milionů dolarů.

Larry Ellison
Foto Justin Sullivan/Getty Images

„Je to opravdu jeden z nejlepších inženýrů, které jsem poznal,“ řekl o Ellisonovi Elon Musk pro časopis Forbes v roce 2020. Ti dva se dobře znají, Ellison byl totiž členem představenstva společnosti Tesla v letech 2018 až 2022.

Ellison se mimo jiné nepřímo zapojuje i do politiky. Před loňskými volbami věnoval více než dvacet milionů dolarů republikánské straně, přičemž z velké části financoval super-PAC spojený se senátorem Timem Scottem.

Hlava společnosti Oracle byla minulý měsíc také přítomna na oficiálním zahájení Scottovy prezidentské kampaně a při té příležitosti republikánského senátor označil Ellisona za jednoho ze svých mentorů.