Dotýká se nadcházející krize i českých startupů? Po roce, který byl pro rizikový kapitál ve všech ohledech rekordní, by se mohlo naopak zdát, že současný trh pohádkovým investicím nepřeje. Podle Petra Šímy, angel investora a zakladatele investiční skupiny DEPO Ventures, se však ve světě rizikového kapitálu příliš nezměnilo.

„Střední a východní Evropa má historickou zkušenost z krizí a ta se vždy propisovala do toho, jak konzervativní jsou tuzemští investoři. Peníze tady nikdy nebyly zadarmo. A to nám teď pomáhá nezažívat strmé propady v investicích,“ říká Šíma v podcastu.

Investiční skupinu Depo Ventures zakládal spolu s Michalem Ciffrou v roce 2016. Od té doby už viděl stovky až tisíce nadějných nápadů a do desítek z nich prostřednictvím vehiklu investoval.

V rámci Depo Ventures, jednoho z nejvýraznějších investičních venture kapitálových fondů v předseedové fázi startupů v tuzemsku, navíc sdružuje mezinárodní síť dalších andělských investorů, kterým radí s jejich výběry.

„Současná doba přece jen naše rozhodování ovlivňuje. Spíš než do samotného nápadu nebo startupu ale vždy investujeme do jeho foundera. A kvalitní founder umí pracovat stejně dobře v krizi, jako kdykoli jindy,“ dodává.

Jakým způsobem se ekonomická krize propisuje do startupového ekosystému? Jak složité je dneska získat investici? A co musí mít founder, aby v rychlém byznysovém světe uspěl? Uslyšíte v novém Forbes Byznys podcastu.