Brněnské obrození. Tak by se dala s nadsázkou nazvat poslední léta v jihomoravské metropoli – alespoň v oblasti menších podnikatelů a podnikatelek, kteří svým entuziasmem dávají malému velkému městu rozkvést a přidávají na jeho atraktivitě.

Volné komerční prostory na dobrých adresách nezůstávají dlouho prázdné a jinak tomu není ani v případě věhlasného kadeřnického studia v srdci Brna s příznačným názvem Střihoruký Edward. Jan Špilar, duše podniku, ho zde provozoval bezmála dvacet let, ale před třemi lety se rozhodl přesunout na novou adresu.

V působivém prostoru na Dominikánském náměstí, který novými velkorysými výlohami věstí další kapitolu zdejšího příběhu, nouze o genius loci není. Pomyslné kormidlo přebírá drobná kapitánka, žena možná menšího vzrůstu, zato velkých činů.

Do tříleté, finančně náročné rekonstrukce v době covidových restrikcí se pustí ostatně jen ten, kdo má notnou dávku odvahy, sebevědomí a jasnou vizi. Ani jedno Kateřině Blaškové, které nikdo neřekne jinak než Kory, nikdy nechybělo.

Když se společně ohlížíme do raných devadesátých let k jejím podnikatelským začátkům, výše uvedené vlastnosti měla už tehdy. „Bylo mi dvacet, to už tu byla IKEA a já si u ní vzala na splátky dvě kancelářská křesla, na kterých jsem stříhala zákaznice ve svém prvním kadeřnictví na Lidické,“ vzpomíná pobaveně.

Sedmnáctitisícový úvěr z nábytkářského gigantu odstartoval její kariéru, kdy v začátcích při platbě zákaznic neměla na vrácení – ne kvůli absenci drobných, ale protože zkrátka neměla nic. Kadeřnice, pro kterou byla móda víc než trendy v účesech, své dvanáctihodinové šichty často odkroutila v jehlových podpatcích. Módou žila a pro své zákaznice byla mnohdy inspirací.

Přirozeně proto začala své aktivity rozvíjet i v módním byznysu a během následujících let otevřela po republice butiky značek jako Stefanel, Marella, Max Mara Weekend a Leisure, Liviana Conti a dalších. „No a u toho těch třicet let pořád stříhám,“ dodává a ukazuje mi diář napěchovaný zákaznicemi na několik týdnů dopředu.

Mozek Česka je na jižní Moravě
Vydání Forbesu Mozek Česka je na jižní Moravě

Během let zvládla Kory projít několika fatálními zradami od partnerů obchodních i osobních a vychovat dnes už dospělou dceru. V období největšího zmaru pak potkala partnera, který má na nynější kondici veškeré její práce velký podíl.

„Bez něj by to nebylo,“ konstatuje lakonicky a v jejím pohledu jsou znát všechny životní lekce i odhodlání prokousávat se vším, co ji čeká. Její podniky, jejichž souhrnné roční tržby jsou v řádech desítek milionů korun, nadále prosperují a podnikatelku teď čeká přesun pražské pobočky italského monobrandového butiku i zmíněné otevření rekonstruovaného vlasového studia v Brně.

Současné studio zůstane v provozu a změní své zaměření na nové technologie neinvazivních zákroků v oblasti zdraví a krásy. Nové pak má ambice stát se dalším podnikem s přesahem, díky kterému Brno vzkvétá.

Kory chce nadále poskytovat zákaznicím špičkový vlasový servis a zároveň přinášet do republiky nejnovější módní trendy. Mezi dny nabitými zákaznicemi stíhá odjíždět do Itálie a vybírat, co z daných kolekcí poputuje do butiků v Brně, Olomouci i Praze. 

Žena, která kdysi neměla ani drobné na vrácení, dnes úspěšně řídí svůj košatý byznys. A i když si telefon u ucha často přidržuje ramenem, její ruce tvoří dál.