Fotbalisté pražské Slavie se v posledních letech prezentují na evropské scéně skvělými výkony. Zvedají tím nejen prestiž českého fotbalu, ale i vlastní cenu. Zatímco na hřišti sešívaní leckdy drží se světovou špičkou krok, na trhu jí ani zdaleka nestačí.

Loni zatápěli Barceloně, Dortmundu nebo Interu Milán. Letos vyřadili Leicester a za pár dní na své pouti starým kontinentem narazí na další slavný celek: Arsenal Londýn. Všechno kluby s prvotřídními fotbalisty, kádry s tržní cenou v řádech vyšších stovek milionů eur.

Oproti tomu hodnota slávistické kabiny je zhruba desetkrát nižší, jak vyplývá z údajů specializovaného serveru Transfermarkt.

Vůbec nejhodnotnějším celkem světa aktuálně disponuje anglický Manchester City. Německý portál odhaduje hodnotu jeho hráčů na 1,03 miliardy eur. Jen o něco menší cenovka, konkrétně 1,01 miliardy eur, visí u dalšího ostrovního klubu, posledního vítěze Premier League – Liverpoolu. Elitní trojici uzavírá s bezmála 870 miliony eur francouzské PSG.

Graf týdne, fotbal

Nálepka českého týmu s nejdražší soupiskou současnosti náleží právě pražské Slavii, jejíž fotbalisty Transfermarkt cení v souhrnu na více než 62 milionů eur, tedy asi na 1,62 miliardy korun. Spartě, rivalovi z druhého břehu Vltavy, připadá druhá příčka s téměř 42 miliony eur, tedy s téměř 1,1 miliardy korun.

Jen pro srovnání: v Africe a Oceánii by tyto částky oběma pražským „S“  stačily na prvenství, v Asii na první pětku a v Jižní Americe na top 10. Ve světovém měřítku je to však řadí až do druhé, v případě Sparty do třetí, stovky.

Transfermarkt je fotbalovou veřejností respektovaný server. Je nicméně třeba dodat, že ne vždy jsou jím prezentované údaje zcela přesné a směrodatné. Ostatně o definitivních přestupních částkách rozhoduje v konečném důsledku momentální situace na trhu a míra ochoty klubů otevřít své pokladny.