Lékárensko-technologická společnost Pilulka se dále rozpíná. Tentokrát hlásí vznik vlastního akcelerátoru Pilulka Lab, do nějž bude přijímat startupy působící primárně v digitalizaci zdravotnictví.

Unikátní program spouštějí bratři Kasovi společně s nejdéle fungujícím startupovým akcelerátorem regionu – pražským StartupYardem. Ten pomůže se vším, s čím se potýkají zakladatelé mladých technologických firem, zatímco Pilulka zajistí financování a otevře dveře do zdravotnického segmentu.

„Budeme se snažit najít a podpořit financováním, zkušenostmi a sítí kontaktů potenciální jednorožce (startup s hodnotou přesahující miliardu dolarů, pozn. redakce). V Pilulce plně věříme v digitalizaci a transformaci zdravotnictví, která přinese lepší péči lidem v regionu střední a východní Evropy,“ komentuje vznik nového akcelerátoru spoluzakladatel Pilulky Martin Kasa, který má k projektu z obou bratrů blíže.

Jedním dechem dodává, že cílem je samozřejmě i hledání synergií s Pilulkou jako takovou a že akcelerátor je cestou, jak podpořit i její vlastní inovace.

Akcelerátor Pilulka Lab je podle bratří Kasových připraven do každého ze startupů investovat až jeden milion eur a podle situace prý může i přitlačit. Podmínkou pro zařazení do programu je založení startupu v jedné ze zemí střední a východní Evropy a působnost v segmentu, který se označuje jako eHealth.

„Několik posledních měsíců potvrdilo, že pokud chceme řešit globální problémy v oblasti zdravotnictví, musí být inovace a technologie v centru našeho zájmu,“ říká Cedric Maloux, dlouholetý šéf pražského akcelerátoru StartupYard.

Pilulka se tak i tímto krokem více posouvá do pozice primárně technologické společnosti, což akcentuje i ve své komunikaci (dříve se označovala spíše jako skupina Pilulka). Jednak jde vzhledem k povaze její činnosti o logický vývoj, jednak tomu nahrává nálada na trzích, kde se technologické firmy těší náramným valuacím.

„Vychází to i z toho, kdo za Pilulkou stojí. Přece jen máme s bráchou i dalším vedením spíše blíž k technologiím než k lékárenství jako takovému,“ říká Martin Kasa.

Nutno připomenout, že loni na podzim Pilulka vstoupila na pražskou burzu, respektive na její menší trh START, kde se jí náramně daří – obchoduje se zhruba za trojnásobek upisovací ceny.