Až český premiér Andrej Babiš zavítá do Bílého domu za Donaldem Trumpem, nepůjde jen o běžné setkání dvou státníků. Oba muže spojuje mnohem víc než politika. Třeba několikanásobný střet zájmů, děti v první linii, bitvy s médii, byznys i miliardy dolarů, které (ne)vlastní.

3,1 miliardy dolarů Donalda Trumpa proti 3,5 Andreje Babiše. Takové je letošní skóre jejich pomyslného souboje optikou čerstvého žebříčku nejbohatších lidí světa magazínu Forbes.

Přestože druhý nejbohatší Čech Andrej Babiš zažil historický sešup ze 456. místa na světě na 617. pozici a jeho majetek se meziročně zmenšil o více než miliardu dolarů, stále se drží bezpečně před americkým prezidentem, který na rozdíl od něj oproti loňsku nezchudl.

Naopak ostatní miliardáři kolem strádali, díky čemuž se v žebříčku globálních boháčů posunul někdejší realitní magnát o 51 míst vzhůru. Trump je tak letos 715. nejbohatší člověk planety.  A 259. nejbohatší Američan. 

Grafika: Forbes.cz

Oba muži sice vložili svůj majetek do svěřenských fondů, aby se vyhnuli případným obviněním ze střetu zájmů a politickým útokům, pro Forbes to však není dostatečný důvod je z přehledu nejbohatších lidí světa vynechat. Oba totiž zůstávají konečnými beneficienty rodinných trustů, miliardového majetku se ve skutečnosti nevzdali.

Druhý nejbohatší Čech se ale nejspíš nemusí bát, že by ho americký excentrik v blízké budoucnosti předehnal. Babišovo jmění letos táhly dolů zejména velké investiční úvěry, které posloužily k modernizaci klíčové chemické divize skupiny. Jejich efekt by měl v příštích letech postupně mizet a naopak by se měl dostavit vyšší výkon chemických závodů. Agrofert by tak měl mít své ekonomické dno již za sebou. Skupina také čeká, kdy se konečně zastaví pokles cen dusíkatých hnojiv, která představují důležitou součást byznysu Agrofertu.

Naproti tomu odhadovaný majetek Donalda Trumpa byl stejně jako loni 3,1 miliardy dolarů. To ale neznamená, že by v jeho realitní říši vládly klid a stabilita.

I na jeho newyorské realitní ikony dopadlo tržní ochlazení spojené s akciovým výprodejem na Wall Street. Trump Tower a sousední budova 6 East 57th Street v srdci jeho říše na Manhattanu ztratily na hodnotě asi 64 milionů dolarů. Za sedm let vyprší nájemní smlouva Trump Tower s Guccim. Trumpovy lukrativní nemovitosti trpí i tím, jak internetové prodeje odvádějí zákazníky z ulic a kamenných obchodů. Loni tak opustil 6 East 57th Street Nike, který patřil ke klíčovým nájemcům budovy. Zde se ale Trumpovým lidem podařilo vykrýt výpadek nájemného rozšířením spolupráce se šperkaři od Tiffanyho.

Klesala i hodnota jiných Trumpových aktiv – třeba Trump National Doral Miami, prezidentův největší golfový areál, ztratil na hodnotě za posledních 12 měsíců 26 milionů dolarů. Důvodem je i fakt, že golfový resort opustila část levicověji smýšlející klientely poté, co Trump zvítězil v prezidentských volbách.

Naproti tomu Trump také úspěšně prodával – v roce 2018 se podle veřejných federálních výkazů zbavil nemovitosti za 35 milionů dolarů a už letos poslal do světa bytový dům Trump Parc East za 2,15 milionu dolarů.

Zároveň jsme do výpočtu zahrnuli dva nové domy, ke kterým se dříve nehlásil. Jde o nemovitosti nedaleko golfového hřiště Trump’s D.C.

Přestože Trump stoupá žebříčkem vzhůru, nedávno přišel o titul nejbohatšího zvoleného úředníka ve Spojených státech. Z této pozice ho sesadil nový guvernér státu Illinois, dědic hotelové skupiny Hyatt J. B. Pritzker. Tomu Forbes napočítal čisté jmění na 3,2 miliardy dolarů.  

Podobný soupeř se zatím Andreji Babišovi na české politické scéně nerýsuje. Podle posledních informací se Petr Kellner ani Radovan Vítek do politiky nechystají.