Ve čtyřiadvaceti tahle půvabná drobná dlouhovláska zvládá víc než lidi o generace starší. Když ji potkáte, v dívčím oblečení a s jemným líčením vypadá spíš jako školačka. Ale tahle mladá žena klame tělem.  

Martina Ptáčková je totiž šestinásobnou mistryní světa v kickboxu, dvakrát si zlato ze světového šampionátu pověsila na krk i v mimořádně tvrdé disciplíně Hand to Hand Combat, kterou cvičí především armáda a ozbrojené složky. Jako první Evropanka v této disciplíně získala dokonce černý pás. 

„To, jak vypadám, je v tomhle sportu spíš výhoda, protivník neví, co ode mě čekat,“ směje se Martina Ptáčková, na jejímž Instagramu se střídají dramatické momentky ze zápasů s portréty Martiny v elegantních společenských šatech s květinami a v reprezentativních prostorách historických paláců a velvyslanectví.

Martina totiž zároveň působí v diplomacii, které se chce jednou věnovat i na vrcholové úrovni. Nyní končí magisterský program v oboru mezinárodních vztahů a evropských studií a míří na navazující doktorské studium, jako stážistka pracovala v Evropském parlamentu a intenzivně spolupracuje i s ministerstvem zahraničních věcí.

„Působím jako vyslankyně dobré vůle ministerstva zahraničních věcí České republiky. To znamená reprezentaci a šíření dobrého jména České republiky v zahraničí, organizaci zahraničních akcí a dalších projektů,“ popisuje Martina Ptáčková.

A co se šíření dobrého jména týče, před pár dny si tahle energická mladá Češka připsala mimořádně zajímavý úspěch. Měl vlastně podobu nenápadné obálky, kterou Martina v další poště málem přehlédla.

A to by byla škoda. Na obálce s jejím jménem totiž zářil vedle razítka Royal Mail také znak ER – Elizabeth Regina, Alžběta královna – ozdobený korunkou. A k tomu logo pošty sídlící v Buckinghamském paláci, neklamná známka toho, že mladé české sportovkyni píše přímo někdo z britské královské rodiny. 

Dopis samotný nesl hlavičku Kensingtonského paláce a byl přímo od jeho hlavního rezidenta – příštího následníka trůnu, budoucího britského krále prince Williama, vévody z Cambridge. 

„To, že jsem dostala dopis z Kensingtonského paláce, beru jako nesmírnou čest, která patří mezi pocty nejvyšší.  Když jsem obálku obdržela, v hlavě mi prolétlo mnoho myšlenek a zpočátku mi přišlo, že se mi to jen zdá. Zrovna jsem velmi pospíchala, a tak jsem paradoxně text spěšně přehlédla. Večer jsem se k němu znovu vrátila a skoro jsem nemohla usnout z toho, jakou radost jsem měla,“ popisuje Martina. 

Konkrétní obsah dopisu prozatím nesmí veřejně sdělovat – ostatně i na obálce se vedle dalších razítek objevuje označení „private and confidential“.

„Konverzace je důvěrná, avšak když od vévody z Cambridge čtete, jak jsou moje úspěchy a úspěchy mého bratra Josefa pozoruhodné, nemůžete být pyšnější. Takovéto fanoušky jsem nečekala,“ vypráví Martina, jejíž bratr Josef se věnuje rovněž bojovým sportům. 

A nejde jen o sportovní úspěchy samotné. Je pravděpodobné, že vévodu a vévodkyni z Cambridge, tedy prince Williama a jeho ženu Kate, zaujal i fakt, že své zkušenosti Martina systematicky předává i mladším lidem. Trénuje děti, přednáší vrstevníkům, účastní se vzdělávacích a motivačních workshopů pro studenty. 

Sama se k neobvyklé sportovní disciplíně dostala už v osmi letech. Ve škole totiž jako malá čelila šikaně a rodiče se rozhodli poslat dívku na takový sport, který jí pomůže se ochránit i získat potřebné sebevědomí a odvahu.