Sport přináší velké příběhy a generuje ještě větší peníze. Pro ty, které nebaví šajtle, bekhendy a smeče, ale zajímá je propojení sportu s byznysem, je naše nová rubrika Branky, body, dolary.

Pojišťovací kouzelníci z Londýna

Příští týden začíná Wimbledon, pro řadu fanoušků i samotných tenistek a tenistů snad nejpoutavější ze všech turnajů roku. A rozhodně jde o turnaj, který má za sebou mimořádný ekonomický majstrštyk.

Loni se kvůli všem pandemickým potížím konaly jen tři grandslamy: Australian Open, US Open a Roland Garros. Přesto lze právě absentující Wimbledon označit za vítěze – kvůli prozíravosti. V Londýně si totiž sedmnáct let platili protipandemickou pojistku ve výši přibližně dvou milionů dolarů ročně, čímž připomínali člověka, který se dlouhodobě pojišťuje proti zásahu meteoritem. Ostatně byli v této činnosti jediní.

A proto jako jediní vyloženě nezoufali. Zorganizovat tradiční turnaj na travnatých kurtech All England Clubu se sice nepovedlo, ale na vyplacené pojistce organizátoři zinkasovali přes 140 milionů dolarů. Pojistka se jim tak vrátila více než čtyřnásobně.

Byla to skvělá náplast, nikoli však totální náhrada ušlých zisků. Pro startující Wimbledon činí prize money necelých 50 milionů dolarů, což oproti poslednímu ročníku z léta 2019 znamená více než pětiprocentní pokles. V rámci robinhoodovského „bohatým brát a chudým dávat“ se to dotkne nejvíc šampionů, což je v tenisu trend – esa jako Novak Djokovič kvůli pandemickému výpadku výdělků potíže nemají, hráči na hraně stovky už leckdy ano. „A právě ty chceme podpořit,“ uvedli organizátoři.

Tento homerun sponzoruje krypto

Pokrok nezastavíš. A tak se Major League Baseball, jedna ze čtyř největších sportovních soutěží Severní Ameriky, pochlubila: „Právě jsme uzavřeli první deal mezi profesionálním sportem a kryptem.“

Novým partnerem MLB se na pět let stává kryptoburza FTX, jejíž majitel Sam Bankman-Fried podle posledního ohodnocení ve 29 letech vlastní majetek v hodnotě více než deset miliard dolarů. Logo FTX zatím budou mít na sobě rozhodčí.

Baseball se rozhodně nebojí novinek. Na počest Loua Gehriga, americké legendy, podle jehož krutého osudu se ALS říká také Lou Gehrig Disease, nabídla první produkt ve formátu NFT. Jde o záznam emotivního Gehrigova vystoupení, v němž oznamuje krutou diagnózu, a vydražit se má 4. července, v den věnovaný právě boji s nemocí ALS.

„Trh sběratelských artefaktů, od podepsaných kartiček po balony, je v baseballu už dlouhá desetiletí robustní a my teď na něj přidáváme další vzrušující záležitost,“ řekl šéf MLB Rob Manfred.

Zapínám Twitch, dávají fotbal

Pokrok podruhé. Starý kontinent dodržuje tradice, fotbalové mistrovství Evropy lidé v naprosté většině sledují v televizi. Ale jiný kraj, jiný mrav: souběžně probíhající Copa América, tedy šampionát jihoamerických zemí, naplno vkročil do budoucnosti. Všechny duely totiž lze sledovat na Twitchi.

Platforma pro živé vysílání tím razantně vstupuje do světa sportovního byznysu a stojí za tím člověk s velkou kariérou i s velkými plány. Španělská fotbalová ikona Gerard Piqué vlastní společnost Kosmos, která už razantně zreformovala tenisový Davis Cup (dle většinové shody nepříliš povedeně) a nyní využívá streamovací platformu k něčemu, co Latinská Amerika staví na roveň náboženství – ke sledování fotbalu.

A proč ne: Twitch za poslední rok více než dvojnásobil počet svých diváků, Amazon na něm zadarmo nabízí přenosy z Premier League, francouzský Olympique Marseille zde vysílá své tréninky a strategická partnerství mají uzavřena Real Madrid, Juventus Turín, Paris Saint-Germain či Arsenal.

Turnaj Copa América díky Piquého penězům vysílá populární streamer Ibai Lllanos. Vzhledem k tomu, že počet obyvatel kontinentu dávno přešplhal 400 milionů, to může být nejen sňatek z jihoamerické fotbalové vášně, ale také hezká svatba z rozumu.

Za korunu dostanete tři padesát

České děti sportují čím dál méně a není to dobře. Podle údajů Českého olympijského výboru, které zazněly tento týden v Praze na konferenci Návrat ke sportu, poklesla v průběhu pandemie jejich výkonnost o 8,5 procenta. „Což je dramatické, vždyť za předchozích 50 let ztratily děti celkově pět procent,“ říká předseda ČOV Jiří Kejval.

Pro tuto rubriku jsou ale ještě zajímavější jiná čísla. Když se totiž o síle odvětví Sport a volný čas začalo v roce 2009 mluvit i na Davoském ekonomickém fóru, nechal si Kejval vypracovat dvě analýzy od KPMG. „V Davosu tehdy vyčíslili, že jde o necelých 3,5 procenta ekonomik rozvinutých velkých zemí,“ říká Kejval. „U nás pak vyšel roční objem trhu se sportem jako takovým na více než 150 miliard korun.“

Zároveň se podle něj ukázalo, že každá koruna vložená do sportu se státu na daních vrátí 3,55krát. ČOV si nechal propočítat dokonce čistě vztah k prevenci nemocí, neboť sport a pohyb v tomto zásadně pomáhají: „Stát za každých sto korun investovaných do prevence nadváhy a obezity ušetří ekonomice 253 korun na nákladech na hospitalizaci a léčbu.“

Financování sportu státem je v postpandemických časech i proto čím dál žhavější téma. „Sport prokazatelně přináší 150 miliard, jenže zhruba 80 procent těchto peněz jde z kapes domácností. To je poměrně hrozivé číslo,“ říká Filip Neusser, nový šéf Národní sportovní agentury. V této částce je vše od příjmů ze vstupenek po výnosy na DPH, přibližně deset procent přinášejí sponzoři a deset procent stát.

Výhledovým řešením podle Neussera mohou být například daňové asignace: „Pokud by si společnosti mohly samy rozdělit zisk a následně si to daňově zvýhodnit, bylo by to pro sport i třeba pro kulturu velmi přínosné. Ve světě to běžně funguje a je důležité mít několik variant financování.“