V mysli značné části celosvětové populace zůstane rok 2020 zapsaný jako hrozivý. Důvod je prostý a bude nás provázet ještě další měsíce: covidová pandemie. Našli se však i tací, kteří by pro letošek našli horší slova i bez koronaviru.

Tohle je sedm nejpozoruhodnějších kariérních pádů za uplynulých 12 měsíců podle amerického Forbesu.

Greg Glassman

Zakladatel a CEO společnosti CrossFit rezignoval na svou funkci poté, co BuzzFeed News zveřejnil uniklou nahrávku, na níž Glassman říká, že nelituje smrti George Floyda (amerického občana zavražděného policisty při neadekvátním zákroku).

Na stejném záznamu měl rovněž zmínit jednu z mnoha konspiračních teorií, které Floydovu smrt zlehčovaly, a domníval se, že rasismus a policejní brutalita nepředstavují v USA systémové problémy.

Později zveřejnil New York Times článek, v němž podrobně popisoval obvinění ze sexuálního obtěžování a sexismu v CrossFitu. Glassman obvinění odmítl, nicméně několik dní nato prodal firmu za nezveřejněnou částku.

Rudy Giuliani

Kdysi býval respektovaným federálním prokurátorem, později newyorským starostou, velebeným za zvládnutí vedení metropole při spoušti po 11. září.

Coby osobní právník Donalda Trumpa ale seká jeden bizarní kariérní přešlap za druhým a povolební šaráda s neúspěšným napadáním legitimních výsledků amerických prezidentských voleb udělala z Giulianiho v očích tamní veřejnosti šaška.

Kritice čelil už v září, když americké ministerstvo financí uvalilo sankce na ukrajinského poslance a údajného ruského agenta Andrije Derkacha kvůli jeho snaze ovlivnit letošní americké prezidenské volby. Giuliani se s Derkachem setkal, ačkoliv tvrdí, že netušil, že jde o agenta.

Zhruba o měsíc později se Giulianiho jméno dostalo na přetřes poté, co se republikán nevědomky objevil v nejnovějším satirickém filmu komika Sachy Barona Cohena. Scéna z filmu Borat Subsequent Moviefilm ukazuje, jak se Giuliani nechá svádět herečkou vystupující jako novinářka a posléze si v její přítomnosti sahá do rozkroku.

Po prezidentských volbách se Rudy Giuliani vrhl do „dokazování“ Trumpových nepodložených tvrzení o volebních podvodech a pořádal stále zmatenější tiskové konference. Známé jsou například záběry, kdy Giulianimu začala kvůli pocení stékat z hlavy po tváři černá barva na vlasy.

Ron Meyer

Někdejší hledač talentů v srpnu odstoupil z funkce místopředsedy mediální společnosti NBCUniversal poté, co přiznal, že byl vydírán kvůli poměru s milenkou. Ve svém prohlášení tehdy uvedl, že se jednalo o velmi krátký vztah, k němuž došlo před mnoha lety.

„Oznámil jsem to proto, že se ostatní strany dozvěděly o našem společném urovnání a neustále se mě pokoušely vydírat, abych jim zaplatil. V opačném případně by prý zveřejnily falešná obvinění a zapletly do toho také NBCUniversity, která s celou záležitostí však neměla nic společného,“ vysvětloval Meyer svůj krok.

Trevor Milton

Zakladatel společnosti Nikola, výrobce vodíkových nákladních vozidel, v září rezignoval na post výkonného ředitele a opustil představenstvo firmy. Stalo se tak poté, co v předchozích dvou týdnech čelil obviněním ohledně závažného klamání investorů a obchodní partnerů.

Newyorská analytická firma Hindenburg Research totiž uvedla, že „průlomový“ bateriový systém, který Milton sliboval, neexistuje – a rovněž že technologie a komponenty pro vozidla nejsou vyvinuté společností Nikola, ale jsou koupené od jiných firem.

Podle CNBC byl 38letý Trevor Milton navrch obviněn ze sexuálního zneužívání dvou žen, k němuž mělo dojít před mnoha lety. Milton toto obvinění, stejně jako tvrzení Hindenburg Research popřel.

Jeffrey Toobin

Dlouholetý reportér časopisu New Yorker a přední právní analytik CNN byl v říjnu suspendován po incidentu, při němž masturboval během videohovoru s kolegy a zaměstnanci newyorské rozhlasové stanice.

V následném prohlášení Jeffrey Toobin uvedl: „Udělal jsem trapně hloupou chybu, protože jsem se domníval, že nejsem na kameře.“ Časopis jej v listopadu po interním vyšetřování vyhodil.

Troy Young

Deník New York Times v červenci zveřejnil zprávu, v níž tvrdí, že Troy Young, šéf časopisu Hearst Magazines, podporoval „toxickou pracovní kulturu“. Podle svých zaměstnanců měl Young posílat redaktorům porno a nevhodné sexuální komentáře. Dopustit se měl také rasové diskriminace.

Young nejprve označil obvinění za „nepravdivá, značně přehnaná nebo vytržená z kontextu“. Později se však za své chování omluvil a rezignoval.