skip to main content
Byznys a miliardáři

Když spolu Gatesovi po dvou letech nevyjdou, Melinda opustí jejich nadaci

Nadace Billa a Melindy Gatesových se nechala slyšet, že pokud by se Melinda Frenchová Gatesová nebo její exmanžel Bill po následujících dvou letech rozhodli, že spolu již dále nemohou pracovat, Melinda z nadace odejde.

O možných změnách ve vedení nadace informovala spolu se zprávou o dalším příspěvku ve výši patnácti miliard dolarů, který exmanželé své nadaci věnovali.

Bill i Melinda jsou oba odhodláni zůstat na postech spolupředsedů nadace i poté, co v květnu překvapené veřejnosti oznámili svůj úmysl rozvést se. Dle nadace se oba dohodli na dvouletém pohotovostním plánu za účelem zajištění kontinuity nadační agendy.

Reklama

Pokud by Melinda odstoupila z postu spolupředsedkyně i správkyně nadace, obdržela by přímo od exmanžela finanční zdroje určené pro její filantropickou práci v oblasti rovnosti pohlaví. Tyto peníze by podle nadace byly kompletně odděleny od nadačního fondu, takže by se nadace Melindin odchod finančně nedotkl.

K této dohodě mezi rozvedeným párem navíc přibydou v nadaci Billa a Melindy Gatesových ještě další změny. Výkonný ředitel Mark Suzman řekl, že nadace bude mít více správců, kteří budou dohlížet na její práci. Poté, co ze svého správcovského postu v nadaci odešel minulý měsíc ředitel Berkshire Hathaway Warren Buffett, jsou dvěma zbývajícími správci už jen právě Bill a Melinda.

Není jasné, kolik nových správců do nadace přibyde, ale Suzman očekává oznámení nových spolupracovníků v lednu 2022. „Tyto strukturální změny přinášejí více perspektivy a zkušeností do vedení nadace,“ prohlásila Melinda Gatesová. „Hluboce věřím v poslání nadace a zůstávám její práci plně oddaná jako spolupředsedkyně.“

Navzdory otřesům se Bill a Melinda pokoušejí potlačit jakékoli obavy ohledně jejich závazku do budoucna. Ve středu pár oznámil, že přispívá dalších patnáct miliard dolarů, což podle nadace její fond navýšilo na celkových 65 miliard dolarů.

Reklama

Jedná se o nejvyšší jednorázový příspěvek, který pár nadaci věnoval od roku 2000, kdy do nadace manželé převedli akcie Microsoftu v hodnotě dvaceti miliard dolarů. Není jasné, zda budou peníze převedeny do nadačního fondu postupně během následujících let, nebo zda již transakce proběhla.

Podle Forbesu je Bill Gates v současné době čtvrtým nejbohatším člověkem planety s majetkem, který čítá zhruba 129,2 miliardy dolarů. Bill na Melindu v rámci jiné dohody již převedl 3,1 miliardy dolarů, čímž z ní přes noc udělal miliardářku.

Za posledních dvacet let proměnil tento filantropický pár svou nadaci na největší soukromou charitativní organizaci na světě s globálním vlivem na veřejné zdravotnictví, vzdělání a rozvoj. Vyhlídkami na budoucnost nadace však zprávy o rozvodu poměrně silně zatřásly.

Podle Wall Street Journalu se Melinda začala radit s rozvodovými právníky už v roce 2019, kdy se dozvěděla o setkání svého manžela s již zesnulým usvědčeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem.

Mluvčí Billa Gatese přiznal, že miliardář měl v roce 2000 aféru se zaměstnankyní Microsoftu, což podle Wall Street Journalu představenstvo společnosti vyšetřovalo taktéž v roce 2019.

Gates odstoupil z představenstva společnosti Microsoft ještě před skončením vyšetřování, ačkoli jeho mluvčí popírá, že by odchod z funkce měl s tímto vyšetřováním jakoukoli spojitost.

Reklama
Reklama