Zpráva, že se Bill a Melinda Gatesovi po sedmadvaceti letech manželství rozvádí, pravděpodobně většinu lidí šokovala. Jejich mediální obraz tvořil dojem sehraného týmu s neomezenými finančními prostředky, které se navíc snaží využívat smysluplným a velmi naplňujícím směrem – na pomoc druhým. Co by zrovna tyhle dva mohlo trápit? 

Pro ty nejbohatší však zpráva o rozvodu Gatesových možná zas až takové překvapení není. Příliš dobře vědí, že za peníze, dokonce ani za takové množství peněz, jakým disponují Gatesovi, se štěstí prostě koupit nedá.

„Bohatí se potýkají s úplně stejnými emocemi a mezilidskými problémy, jako ti méně movití, od toho vás žádný majetek neochrání,“ říká Michael Mosberg z právnické firmy Aronson Mayefsky & Sloan se sídlem v New Yorku, která je známá svou klientelou z řad ultrabohatých.

Forbes se podíval na vztahy padesáti nejbohatších Američanů a zjistil, že se jejich rozvodovost od běžné populace v zásadě neliší. Podíl předčasně ukončených manželství se ve Spojených státech pohybuje někde mezi čtyřiceti a padesáti procenty. Nejbohatších padesát řeklo své „ano“ u oltáře dohromady dvaasedmdesátkrát a v pětatřiceti případech skončil svazek rozvodem. To je o něco méně než čtyřicet devět procent případů.

Jaký je tedy přístup těch nejbohatších k manželství? Někteří mění chotě stejně rychle jako drahé obrazy či luxusní auta, jiní k oltáři nikdy nedošli. Někteří se brali z čisté lásky ještě před nabytím majetku, mnoho z nich se naopak usadilo až poté, co získali jmění a slávu. Jedno je však jisté – nikdo z nich nemusí zjišťovat, zda by se jim podařilo dodržet i tu část tradičního svatebního slibu, která mluví to tom, že spolu manželé mají zůstat i v chudobě.

V případě Gatesových se zatím zdá, že se zvládnou rozžehnat v dobrém. Plánují například oba zůstat v čele společné charitativní organizace, která je zároveň největší soukromou nadací na světě. To však rozhodně není případ všech elitních párů.

Ryby v potrubí a utajený Picasso

Když se americký investiční magnát Bill Gross po třiceti letech rozváděl se svou ženou Sue, z jejich rozvodu se okamžitě stalo pořádné drama. Pár se přetahoval u soudu a v jednu chvíli Gross dokonce obdržel soudní zákaz styku, který mu zakazoval se ke své brzy bývalé manželce přiblížit. Spor se přenesl i na realitní trh, kdy oba manželé údajně skupovali nemovitosti, jen aby překazili nákup tomu druhému. A to ještě zdaleka nebylo to nejhorší.

Poté co Sue při rozvodovém řízení získala jejich společné sídlo na Laguna Beach v Kalifornii, Bill údajně těsně před vystěhováním naplnil vzduchové potrubí domu mrtvými rybami (Gross nicméně popřel, že by k tomu došlo). Sue nakonec odešla z manželství s více než miliardou dolarů, opatrovnictvím jejich dvou koček a částí umělecké sbírky včetně Picassova obrazu Le Repos (1932).

Aby toho nebylo málo, později se ukázalo, že Sue již tou dobou měla slavný obraz ve svém novém domově. Pojistila se pro případ, že by jí soud obraz nepřiřkl a již před nějakou dobou ho z domu tajně odnesla a nahradila replikou, kterou sama namalovala. Nutno jí přičíst k dobru, že v roce 2018, rok po ukončení rozvodového řízení, se originál Le Repos prodal při aukci za 36,9 milionu dolarů a velkou část sumy Sue Gross věnovala na charitu.

Létající kus nábytku

Ani rozvod amerického podnikatele Kena Griffina a Anne Dias po dvanáctiletém manželství nebyl zrovna procházkou růžovou zahradou. Až během rozvodu vyplavaly na povrch detaily o jejich extravagantním způsobu života a také značně temperamentní povaze jejich vztahu – Ken údajně při jedné hádce po Anne mrštil sloupek od postele.

Anne například požadovala příspěvek na péči o jejich tři děti ve výši jednoho milionu dolarů měsíčně. Ústředním motivem rozvodového jednání však byla předmanželská smlouva.

Ta přiznávala Anne nárok na jednorázovou výplatu pětadvaceti milionů dolarů, plus za každý rok manželství ještě jeden milion navíc. Smlouva také stanovila společné vlastnictví jejich sídla v Chicagu. Anne však tvrdila, že byla k podpisu smlouvy v předvečer svatby donucena a byla připravena se soudit o víc. Pár se nakonec tajně dohodl na vyrovnání pouhých pár dnů předtím, než měl případ převzít soud.

Pomsta soudci

Předmanželská smlouva by se jistě hodila ropnému magnátovi Haroldu Hammovi, který strávil roky soudními tahanicemi kvůli rozvodu se svou druhou ženou Sue Ann Arnall. V roce 2015 jí vypsal vypořádací šek na astronomickou (a velmi konkrétní) sumu 974 790 317,77 amerického dolaru. Sue Ann se však i tak zdála částka nedostatečná a dál soudní cestou usilovala o její navýšení. 

Miliardář Harold Hamm urovnal svůj rozvod v roce 2015 šekem na astronomickou částku.

Odvolací soud nicméně rozhodl, že musí šek přijmout a podpisem stvrdit uzavření celé dohody. Sue Ann šek přijala, ale tím to pro ni rozhodně neskončilo. Získané miliony použila k financování politického výboru, který následně pomohl sesadit z funkce právě toho soudce, který dohlížel na jejich rozvodové vypořádání.

Miliardářkou na zapřenou

Rovněž rozvod dědičky cukrárenského gigantu Jacqueline Mars s jejím druhým manželem Hankem Vogelem v roce 1994 měl velmi hořkou dohru. Vogel se snažil získat větší část jejího bohatství, přičemž se oháněl tvrzením, že netušil, že jeho žena je miliardářkou.

Jacqueline Mars mu údajně před podpisem předmanželské smlouvy tvrdila, že vlastní jmění jen v přibližné hodnotě třicet milionů dolarů. Podle odhadů Forbesu měl ale v té době majetek Jacqueline a jejích sourozenců hodnotu přibližně 6,4 miliardy. Mars nakonec dlouhou soudní tahanici se svým exmanželem vyhrála, k oltáři se však už nikdy nevydala.

Dvakrát do stejné řeky

Poměrně unikátní je případ majitelů sítě kasin Steva a Elaine Wynnových, kteří spolu zkusili najít štěstí v manželství hned dvakrát – a pokaždé neúspěšně. Jejich první rozvod by se dal nazvat téměř přátelským. S tím druhým už to bylo horší. 

Vzájemné vypořádání druhého rozvodu v roce 2011 přiřklo Elaine více než jedenáctimilionový podíl ve společnosti Wynn Resorts, jejíž je spoluzakladatelkou a v níž byla tehdy členkou představenstva. O dva roky později se soudila o právo část svého podílu prodat, kvůli čemuž byla v roce 2015 z představenstva vyhozena.

V únoru 2018 Steve Wynn nicméně odstoupil z funkce generálního ředitele a předsedy představenstva kvůli obvinění ze sexuálního obtěžování, které však popřel. Později prodal celý svůj podíl ve Wynn Resorts, čímž se z Elaine stala největší individuální investorka ve společnosti.

Samuel Johnson jednou prohlásil, že druhé manželství je „vítězstvím naděje nad zkušeností“. Miliardáři jsou ve věci opakovaných manželství poměrně velcí optimisté a jsou mezi nimi i tací, kteří to zkouší znovu a znovu každých pár let.

Takový Elon Musk byl ve svých devětačtyřiceti letech ženatý už třikrát, z toho dvakrát s tou samou ženou, Talulah Riley. Spoluzakladatel internetové společnosti Netscape Jim Clarke je v současnosti ženatý počtvrté, žije s o pětatřicet let mladší modelkou Kristy Hinze. Čtvrtou ženu má i šéf News Corporation Rupert Murdoch, v roce 2016 si vzal modelku Jerry Hall. Spoluzakladatel společnosti Oracle Larry Ellison má za sebou už čtyři rozvody a v současnosti je zpět u randění.

Ještě o krůček dál než Ellison se dostal Ron Perelman, který oltář navštívil už celkem pětkrát a stojí tak v čele pomyslného žebříčku amerických miliardářů. Podnikatel a investor strávil devatenáct let v prvním manželství s Faith Golding a devět let ve svazku s bývalou novinářkou Claudií Cohen.

Rozvodové řízení Rona Perelmana a Patricie Duff trvalo déle než jejich manželství. | Foto Getty

Jeho třetí manželství s politickou aktivistkou Patricií Duff skončilo nepříjemnou soudní tahanicí, která trvala déle než jejich tříleté manželství. Čtvrté manželství amerického podnikatele s herečkou Ellen Barkin pak skončilo po šesti letech a ani tady se Perelman nevyhnul soudu. Na pátý pokus se v roce 2010 oženil s psychiatričkou Anne Chapman a manželství dosud trvá.

Trump

Nejznámějším notorickým ženichem mezi americkými miliardáři je ale Donald Trump. Jeho ostře sledovaný rozvod s českou modelkou Ivanou Trumpovou plnil na počátku devadesátých let titulní stránky bulvárních magazínů. Jeden článek s tvrzením, že jeho nová přítelkyně Marla Maples s ním zažívá „nejlepší sex ve svém životě“, tehdy údajně vyšel na jeho objednávku. 

S Marlou Maples se Trump oženil v roce 1993 a manželství trvalo šest let. V roce 2005 pak jeho žádost o ruku přijala slovinská modelka Melania Knauss, která ho doprovodila až do Bílého domu.

I legendární ropný gigant H. L. Hunt miloval manželství natolik, že byl ženatý třikrát – z toho dvakrát ve stejný čas. Ve stejné době, kdy měl už jednu manželku v Arkansasu, se údajně oženil ještě jednou pod falešným jménem na Floridě. Když jeho první žena zemřela, Hunt se oženil potřetí. Vzal si svou bývalou sekretářku, se kterou v minulosti potají zplodil čtyři děti. Ze dvou z jeho dětí – W. Herberta Hunta z prvního manželství a Raye Lee Hunta z toho třetího – jsou dnes miliardáři.

Nevěra nemusí znamenat konec

Ne každá nevěra nutně znamená konec manželství, v některých případech dokonce může pomoci k jeho trvání. Eric Schmidt, který byl generálním ředitelem společnosti Google mezi roky 2001 a 2011, byl ženatý se svou ženou Wendy od roku 1980.

I přesto byl však Schmidt, kterého bulvární portál Page Six zvolil v roce 2019 nejžhavějším mužem v New Yorku, spojován s celkem početným zástupem jiných žen, včetně celebrity Ully Parker, módní návrhářky Shoshanny Gruss či bývalé novinářky Kate Bohner. Údajný vztah s bývalou krasobruslařkou a lékařkou Alexandrou Duisberg plnil titulní stránky bulvárních časopisů. Jeho manželství s Wendy i navzdory jeho „aktivnímu“ životnímu stylu stále trvá.

Také Warren Buffett měl se svou první ženou Susan Thompson, kterou si vzal v roce 1952, velmi netradiční dohodu. Buffett se Susan strávil víc než padesát let, byli svoji až do její smrti v roce 2004. Susan byla podle jeho slov jeho hnací silou, vychovávala jejich tři děti a svého muže například přesvědčila, aby začal dávat část svých rozsáhlých finančních prostředků na dobročinné účely.

Po většinu jejich manželství však Buffett žil s jinou ženou, Astrid Menks. A dohromady je dala právě Susan. Trojice si byla celý život velmi blízká, dokonce spolu údajně podepisovali i vánoční přání a Buffett se s Astrid oženil až celé dva roky poté, co Susan zemřela.

První manželka Warrena Buffetta Susan ho dala dohromady s manželkou číslo dvě Astrid ještě, když byli manželé. | Foto Getty

Po Susanině smrti po ní pojmenoval jejich nadaci, do které přispívá stovky milionů dolarů ročně. „Fungovalo to velmi dobře,“ prohlásil o netradičním manželském uspořádání v roce 2017 v dokumentu Život Warrena Buffetta, „ale nemyslím si, že by to fungovalo u mnoha jiných lidí,“ dodal.

Tihle do toho ještě nepraštili

Někteří z mladších miliardářů se zatím u oltáře neukázali, například šestadvacetiletý zakladatel společnosti Luminar Austin Russell nebo čtyřiatřicetiletý dědic Walmartu Lukas Walton.

Instituci manželství si však nevyzkoušeli ani někteří z těch zkušenějších, včetně šedesátiletého generálního ředitele Apple Tima Cooka či giganta zábavního průmyslu Davida Geffena, který bude za dva roky slavit osmdesáté narozeniny.

A když v roce 2018 ve svých pětašedesáti zemřel spoluzakladatel Microsoftu Paul Allen, připadl úkol věnovat jeho rozsáhlé jmění na dobročinné účely jeho sestře. Allen se nikdy neoženil ani neměl žádné děti.

Stejně tak Oprah Winfrey každý týden zpovídá stovky celebrit ohledně jejich manželství, sama se však uzavření sňatku se svým dlouholetým životním partnerem Stedmanem Grahamem celá léta vyhýbá. „Během let už bulvární časopisy napsaly stovky a stovky článků o tom, jestli se my dva vezmeme,“ napsala minulý rok.

Oprah Winfrey a Stedman Graham jsou spolu více než tři desetiletí, ale nikdy se nevzali. | Foto Getty

„V roce 1993, když mě Stedman požádal o ruku a já řekla ano, mě přepadly pochybnosti. Uvědomila jsem si, že ve skutečnosti nechci manželství. Chtěla jsem, aby mě požádal. Chtěla jsem vědět, že to se mnou myslí vážně. Ale nechtěla jsem ty oběti, ty kompromisy, ten každodenní závazek nezbytný k tomu, aby manželství fungovalo. Můj život a moje show byla moje priorita. A oba jsme to věděli,“ napsala.

Oprah samozřejmě není jedinou miliardářkou, která se „oženila“ se svou prací. Alex Karp, třiapadesátiletý spoluzakladatel a generální ředitel datové firmy Palantir Technologies, by si na manželku podle svých slov jen těžko hledal čas. „Jediný čas, kdy nepřemýšlím o Palantiru, je, když si jdu zaplavat, cvičím qigong (tradiční čínské cvičení, pozn. red.) nebo mám sex,“ řekl Forbesu v rozhovoru v roce 2013. 

Šťastný konec

Nejkratším miliardářským manželstvím byla s největší pravděpodobností dvacet osm dní trvající epizoda byznysmena Kirka Kerkoriana s o 48 let mladší tenistkou Lisou Bonder. Celé řadě miliardářů však manželství naopak vydrželo celá desetiletí.

Mark a Robyn Jonesovi se dali dohromady na střední škole, hned po promoci se vzali a už téměř dvacet let spolu vedou pojišťovací firmu Goosehead Insurance. Michael Dell si vzal svou ženu Susan v roce 1989, pět let poté, co založil svou úspěšnou počítačovou firmu a i oni jsou spolu dodnes. 

Dokonce čtyřicetileté výročí spolu nedávno oslavili bývalá generální ředitelka společností eBay a Hewlett Packard Meg Whitman a její manžel Griffith Harsh, který je neurochirurgem. A ještě o deset let déle trvá manželství spoluzakladatele sportovního gigantu Nike Phila Knighta. Ten svou ženu Penny potkal na Univerzitě v Portlandu, kde on učil účetnictví a ona byla jeho nejlepší studentkou.

Při výčtu dlouhotrvajících manželství nemůžeme opominout také čtyřiadevadesátiletého miliardáře Charlese Dolana a jeho ženu Helen. Ti dva spolu začali vydávat televizní sportovní týdeník už v roce 1950 z vlastního domova. „Editovali jsme texty každý týden v kuchyni,“ vzpomíná Dolan. Charles a Helen jsou svoji více než sedmdesát let, podobně jako pětadevadesátiletý investor David Gottesman se svou ženou Ruth.

A až smrt rozdělila zakladatele Walmartu Sama Waltona a jeho ženu Helen Robson. Pár se vzal na Den svatého Valentýna v roce 1943 a zůstal spolu až do Samovy smrti v roce 1992.

„Vždycky jsem říkala svým rodičům, že si jednou vezmu někoho, kdo má speciální energii a tah na branku, kdo chce něco dokázat,“ napsala Helen v roce 1992 do Samovy autobiografie. „A to se mi rozhodně povedlo. Až jsem se chvílemi smála, jestli už jsem to trochu nepřepískla.“

Rozvod nemusí být na škodu

Některé miliardářské páry spolu ve skutečnosti vychází lépe než před rozchodem. „I kdybychom věděli, že se po pětadvaceti letech rozdělíme, šli bychom do toho znovu,“ uvedli Jeff Bezos a MacKenzie Scott v oznámení o svém rozvodu v roce 2019. „A ačkoliv možná trochu jinak, zůstáváme stále součástí jedné rodiny a jsme si navzájem drahými přáteli.“

Když se Scott na počátku letošního roku znovu vdala, Bezos se nechal slyšet, že je za nový pár „šťastný a nadšený“. A to i přesto, že na svou bývalou manželku v rámci rozvodového vyrovnání převedl čtvrtinu svého podílu v Amazonu.

Manželství Teda Turnera a Jane Fonda vydrželo pouze deset let, oscarová herečka však o Turnerovi dodnes prohlašuje, že je jejím „nejoblíbenějším exmanželem“. A mediální magnát Turner o Jane mluví podobně. „Když někoho milujete, myslím opravdu milujete,“ řekl Turner v rozhovoru s Piersem Morganem v roce 2012, „nikdy ho milovat nepřestanete. I když se snažíte sebevíc.“

Tento názor sdílí i farmaceutický miliardář Stewart Rahr, jehož manželství skončilo po třiačtyřiceti letech v roce 2013 a který se hned poté vrhl do víru života naplněného nekončícími party v centru Manhattanu či na Ibize. I přesto si však najde čas na každotýdenní oběd se svou bývalou ženou. „Rozvod s Carol byl fenomenální,“ řekl Rahr Forbesu v roce 2013. „Miluju tu holku.“