Tak kde jsi byl o prázdninách? Zaletěl jsem si na otočku do vesmíru. Takhle nějak může vypadat rozhovor s novými spolužáky, které v září osmnáctiletý Holanďan Oliver Daemen potká při nástupu do prvního ročníku na univerzitě v Utrechtu.

Ono to tak ale nejspíš nebude, protože Oliver, který má šanci stát se nejmladším astronautem, je po zveřejnění účasti na prvním komerčním letu Blue Origin známý po celém světě už teď. Na domácí půdě tak nejspíš bude supercelebritou.

A vděčí za to i skutečnosti, že letem překoná rekord sovětského kosmonauta Germana Titova, který se v roce 1961 dostal do vesmíru jako pětadvacetiletý. Daemen přitom původně letět neměl – aspoň ne v ostře sledovaném úterním letu rakety New Shepard.

Oliverova sedačka v šestimístném modulu mířícím do výšky 105 kilometrů nad povrch planety totiž patří člověku, který ji vyhrál v aukci, v níž nabídl 28 milionů dolarů, tedy víc než 600 milionů korun. Od té doby se čekalo, kdo to bude, jenže tahle otázka zůstane dál nezodpovězená.

Snil jsem o tom celý život.

Vítěz aukce se jednak rozhodl dál zůstat v anonymitě, ale hlavně odvolal i svoji účast na úterním letu. Dovolená s rodinou? Možná narozeniny ženy. Nebo důležitá pracovní schůzka. Každopádně nepoletí. Teď. Prý příště.

Podle Blue Origin se s ním počítá v rámci další mise. Přednost tak dostal teenager Daemen, který podle agentury AP v charitativní dražbě nabídl druhou nejvyšší sumu.

O budoucím nejmladším vesmírném turistovi se toho příliš neví. Peníze na momentálně asi nejexkluzivnější letenku mu věnoval jeho otec Joes Daemen, který založil investiční skupinu Somerset Capital Partners. Přesná suma nebyla zveřejněna, ale v přepočtu šlo s jistotou o stovky milionů korun.

„Snil jsem o tom celý život. Jsem nesmírně nadšený, že zažiju stav beztíže a uvidím svět z výšky,“ rozplýval se Daemen mladší na výše uvedeném videu, které zveřejnil na Twitteru.

Blue Origin ve zprávě o novém pasažérovi zveřejnila, že Oliver loni ukončil střední školu a před pokračováním ve studiu na vysoké si udělal roční přestávku, během které získal licenci soukromého pilota. Od letošního září pak začne studovat fyziku a management inovací na univerzitě v Utrechtu.

Daemena společnost Blue Origin bere jako svého prvního platícího zákazníka. „Je to začátek komerčního provozu pro New Shepard a Oliver je zástupce nové generace lidí, která nám pomůže vybudovat cestu do vesmíru,“ uvedl šéf Blue Origin Bob Smith.

Modul rakety New Shepard má šest míst. Zatím jsou obsazena čtyři. Vedle Jeffa Bezose a jeho bratra Marka poletí ještě průkopnice letectví, Američanka Wally Funk, která má ambice se ve věku 82 let stát nejstarším člověkem, který se dostal do vesmíru. Kdo budou další dva cestující, Blue Origin zatím tají.