Za posledních třicet let rozdal ze svého přes sto milionů korun. Miliardář Kvido Štěpánek pro Forbes shrnul, co ho k tomu vede. „Normální je pomáhat,“ říká muž, který neváhá sednout za volant kamionu, aby se humanitární pomoc dostala tam, kde je potřeba. Třeba do uprchlických táborů v Řecku.

Tohle je Isolit-Bravo, fabrika v Orlických horách, díky které Štěpánek může dávat peníze na filantropii. Není to taková mašina na peníze, ale Štěpánek je skromný miliardář, který dokáže ušetřit a taky se o zisky podělit. A to i v situaci, kdy byznys třeba nejede tak dobře jako dřív, protože se výroba autodílů kvůli odstávkám velkých evropských automobilek zadrhává.

Já jsem jednoduchý člověk. Neuvažuji o nějaké daňové optimalizaci ani nezakládám nadace. Můj příběh je prostý. Když se mi před třiceti lety začalo trochu dařit v byznysu, chtěl jsem se podělit. To byla úplně prvotní motivace.

A stačí se rozhlédnout kolem sebe – nejsou mi jedno postižené děti, nejsou mi jedno osudy jejich rodin. Mají to sakra těžké. A když můžete pomoct? Tak je přece jasné, že to uděláte. To by nemělo být nijak mimořádné. Normální je pomáhat. Když má člověk možnosti větší než ostatní, neměl by dělat, že lidské neštěstí nevidí.

Forbes Digital Premium